Baisogalos dvarą „okupavo“ lietuvių skalikai

Baisogalos dvarą „okupavo“ lietuvių skalikai

Baisogalos dvarą „okupavo“ lietuvių skalikai

Baisogaloje (Radviliškio rajonas), praeityje Komarui priklausiusio dvaro aikštėje, vyko vienintelės lietuviškos veislės šunų — skalikų — respublikinė paroda.

Tai buvo Lietuvos skalikų augintojų sąjungos trečioji ir Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos šešioliktoji lietuvių skalikų paroda.

Jadvyga BUIVYDIENĖ

Medžiotojų draugai įvertinti

Į parodą buvo atvežta beveik 60 skalikų iš įvairių šalies miestų bei rajonų. Įvertinti 52 skalikai.

Iš mažylių klasės (6— 9 mėnesių amžiaus) 2 šunys pripažinti kaip labai perspektyvūs, 4 — perspektyvūs ir 1 — mažai perspektyvus.

Iš likusiųjų puikiai įvertinti 28 skalikai, labai gerai — 18.

Jaunimo (9— 18 mėnesių) klasės nugalėtoju pripažintas Plungėje gyvenančio T. Žilevičiaus šuo Gralis, nugalėtoja — tytuvėniškio R. Kondroto kalė Guota.

Atviros klasės (nuo 15 mėnesių) nugalėtojais tapo šuo Žiauris Gončius (G. Prielgausko, Vilnius) ir kalė Džiara (S. Česnausko, Klaipėda).

Darbinės klasės (nuo 15 mėnesių amžiaus) nugalėtojai — šuo Bogas (A. Milašiaus iš Plungės), kalė — Kela (vilniečio A. Babiedo).

Veteranų (nuo 8 metų) klasės nugalėtojais pripažinti iš Varėnos atvykusio V. Varanavičiaus skalikas Triksas ir skuodiškio R. Zolonsko kalė Gilė.

Visos parodos gražiausio šuns titulą pelnė klaipėdiečio S. Česnausko Džiara.

Skalikai — lietuvių pasididžiavimas

Respublikinė skalikų paroda vyko imituojant senovės dvarų rengiamas medžiokles. Gaudė medžioklės ragai, vyrus į medžioklę lydėjo pora žirgų, kilnusis erelis.

Parodos organizatoriai džiaugėsi, kad lietuvių skalikai, su kuriais, pagal rašytinius šaltinius, buvo medžiojama jau 1566 metais, neišnyko. Viduramžiais garbe buvo laikoma dvaruose auginti gaują skalikų.

Ikikarinėje Lietuvoje buvo labai paplitę skalikai, kurių paskirtis — rasti šviežius žvėries pėdsakus ar patį žvėrį, pakelti jį iš guolio ir skalijant sekti jo pėdsakais.

Pokario metais šios veislės šunų sumažėjo. Ją pradėta atkurti, imta organizuoti lietuvių skalikų parodas.

Paskutinioji paroda, kurios dalyviai bei žiūrovai turėjo progą pasigrožėti vienintelės lietuviškos veislės šunimis — skalikais, ir surengta Baisogalos dvare.

Autorės nuotr.

SKALIKAS: Lietuvių skalikai — vienintelės lietuvių veislės šunys.

PALYDOVAS: Medžiotojus į imituojamą medžioklę lydėjo ir kilnusis erelis. 

 

VERTINIMAS: Baisogalos dvaro aikštėje lietuvių skalikai buvo vertinami pagal klases. 

 

RAGAI: Dvare sugaudė medžioklės ragai. Imituojama medžioklė prasidėjo.

 

MEDŽIOTOJAI: Medžiotojai iš visos Lietuvos į parodą atsivežė beveik 60 lietuvių skalikų.

 

BŪKLĖ: Gerų įvertinimų pelnė tik tie skalikai, kurie atitiko standartus, neturėjo juos eliminuojančių trūkumų, buvo geros sveikatos.