Valdžia išrinkta pagal scenarijų

Valdžia išrinkta pagal scenarijų

Valdžia išrinkta pagal scenarijų

Šiaulių miesto mero regalijomis vakar pasipuošė socialdemokratas Justinas Sartauskas, vicemerių portfeliai atiteko „darbietei“ Danguolei Martinkienei ir “tvarkietei“ Daivai Matonienei, administracijos direktoriaus — konservatoriui Vladui Damulevičiui. Išankstinis scenarijus nesugriuvo, bet slaptas balsavimas parodė, kad vienybės tarp valdančiųjų nėra.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Pakvipo tarybiniais laikais

Pirmą kartą Tarybos nariai davė priesaką, padėję ranką ant Konstitucijos. Ginti viešą interesą prisiekė 30 Tarybos narių iš 31 išrinkto į Tarybą. Posėdyje nedalyvavo į užsienį išvykęs Alfredas Lankauskas, partijos „Tvarka ir teisingumas“ atstovas.

Dalyvauti posėdyje iš karto po priesaikos atsisakė V. Damulevičius — paskyrus jį Administracijos direktoriumi, jo pareigos būtų nesuderinamos su Tarybos nario pareigomis.

Tarybos nario priesaika — naujovė. Bet Tarybos posėdis priminė laikus, kai iš anksto buvo aišku, kas kuo bus. Į visus postus rinkimai vyko iš vieno kandidato, be diskusijų ir svarstymų. Anot kai kurių politikų, „kam tas žaidimas demokratija, jeigu dėl visko yra susitarta“.

Miestui vadovaus iš anksto postus pasidalijusios šešios partijos: Socialdemokratų (10 mandatų), „Tvarka ir teisingumas“ (4 mandatai), Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (4 mandatai), Darbo partija ( 3 manadatai) , Liberalų ir centro sąjunga (3 mandatai) ir Liberalų sąjūdis (2 mandatai).

Už borto palikta Naujoji sąjunga su trimis mandatais, bet jau pagarsinta, kad jos atstovai dirbs socialdemokratų frakcijoje. Du laisvi Tarybos nariai Stasys Tumėnas ir Artūras Visockas nepanoro prie valdančiųjų jungtis.

Pretendentai virpuliuko neišvengė

Slaptas balsavimas užmezgė intrigą: per mero rinkimus paaiškėjo, kad iš 29 narių už Justiną Sartauską balsavo 22. Septyni balsavimo biuleteniai buvo pripažinti negaliojančiais.

Už D. Martinkienę ir D. Matonienę — po 17 Tarybos narių, o prieš — po 10. Po du balsavimo biuletenius dėl vienos ir kitos kandidatūros pripažinti negaliojančiais.

Po šio balsavimo „tvarkietis“ Vidmantas Japertas žurnalistams reziumavo: “Į akis šypsosi, o į nugarą — peilį duria.“

Artėjant balsavimui dėl V. Damulevičiaus jau ne vienas abejojo, ar pavyks jį paskirti Administracijos direktoriumi. Tačiau rezultatai jam buvo palankūs — už balsavo 21 Tarybos narys, prieš — 6, du biuleteniai pripažinti negaliojančiais.

Į postus abi vicemerės ir direktorius paskirti su sąlyga — pareigas pradės eiti, kai meras dėl jų sulauks Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) išvados, privalomos pagal Korupcijos prevencijos įstatymą.

D. Matonienė pareiškė pretenzijas toliau kuruoti ekonomikos, infrastruktūros reikalus ir dar — sporto. D. Martinkienė išreiškė viltį, jog vicemerės darbe pravers jos įgyta patirtis, dirbant mero patarėja.

V. Damulevičius užsiminė apie administracijos reformas — skyrių stambinimą, funkcijų peržiūrėjimą. Tikino, jog „klaidelių“, dėl kurių jam teko atsiprašinėti ankstesnėje Tarybos, nebus.

Programinė kalba

J. Sartauskas į pirmąją vietą kėlė švietimo, kultūros ir sporto reikalus. Jaunimo užimtumas ir gerovė, kultūra ir visa dvasinė infrastruktūra, anot naujojo mero, ne mažiau svarbūs nei miesto infrastruktūra. Tikino, jog darbo užmokesčio fondas biudžetinėms įstaigoms bus planuojamas toks, kad jo užteks visiems metams.

Planuose — Menų ir Sporto gimnazijos, Menų inkubatorius, dengtas sporto maniežas ir plaukimo baseinas pietiniame rajone. Bibliotekai būtų perkama daugiau knygų. Jauniems gydytojams būtų siūlomi tarnybiniai butai ir panašiai. Numatoma kurti dar vieną seniūniją — Pabaliams, Šimšei, Zokniams. Tvarkyti Dainų pėsčiųjų taką, Prisikėlimo aikštę, parkus, supalnuoti vietą naujai bažnyčiai Lieporiuose.

Verslas esą taip pat sulauktų dėmesio, mokesčių lengvatų. Pirmiausia — mikroįmonės. Užsibrėžta vienodas konkurencijos salygas sudaryti viešajam ir privačiam sektoriui.

„Ar pats visur lakstysite?“ — skambėjo klausimas. “Programa — ne Tarybos nariams, administracijai vykdyti“, — sakė J. Sartauskas.

Kaip tvarkys nauja valdžia miestą? „Viskas priklausys nuo to, kiek turėsime lėšų biudžete ir gausime iš Europos Sąjungos fondų“, — sakė J. Sartauskas.

„Stengsiuos išgirsti, ką kiti sako, diskutuoti viešai visais rezonansiniais klausimais“, — žadėjo programinėje kalboje J. Sartauskas. Jis pripažino, kad šešių partijų koalicijoje dirbti nebus lengva: “Pasitarimų bus daug“.

Dėlionė tęsis

Taryboje vakar oficialiai įsivardijo tik viena frakcija — socialdemokratų. Joje bus trylika narių, nes prie socialdemokratų dešimtuko prisijungė trys Naujosios sąjungos atstovai. Frakcijos seniūnų paskelbtas Arvydas Mockus.

Dar į vieną frakciją numato susijungti Darbo partijos ir Liberalų sąjūdžio atstovai. Ši frakcija turėtų 5 narius ir būtų antra pagal dydį.

Valdžios dėlionė toliau tęsis balandžio 14 dieną numatomame surengti posėdyje. Turi būti suformuoti Tarybos komitetai, išrinkti jų pirmininkai.

Preliminariai dėliojama, kad Miesto ūkio ir plėtros komitetui vadovaus socialdemokratas Arvydas Mockus, Sveikatos ir socialinių reikalų — liberalcentristas Gintaras Karalevičius, Švietimo, kultūros ir sporto — libarlsąjūdininkas švietimo ir mokslo viceministras Vaidas Bacys.

Partijos dar svarsto kandidatūras į direktoriaus pavaduotojus, kurių taip pat bus du. Vieną siūlys liberalcentristai, kitą — liberalsąjūdis.

Tarybos sekretoriumi būtų siūlomas socialdemokratas Algimantas Beinoravičius.

Po posėdžio vakar naujoji Taryba fotografavosi ir mero J. Sartausko pakviesta sugužėjo į kavinę — „kavos ir torto“.

MERAS: Naujojo Šiaulių miesto mero Justino Sartausko interviu žiniasklaidai ir prisipažinimas, jog šešių partijų koalicijoje dirbti nebus lengva. 16 iš 31 Tarybos nario dirbo ankstesnėje kadencijoje.

PRIESAIKA: Pirmasis priesaiką davė Juras Andriukaitis, partijos „Tvarka ir teisingumas“ atstovas Taryboje.

REIKALAVIMAS: Vakar prie savivaldybės vykusiame pikete vienas piketuotojų reikalavo meru rinkti Edvardą Žakarį, kuris pats atsisakė ir mero posto, ir Tarybos nario mandato.

Jono TAMULIO nuotr.