Karšti policijos veiksmai — motinai su dukrele

Karšti policijos veiksmai — motinai su dukrele

Karšti policijos veiksmai — motinai su dukrele 

Kelmiškė, atsidūrė netinkamu laiku netinkamoje vietoje, todėl kartu su ketverių metų dukrele buvo nuvežta į policiją. Tuo metu, kai ji vaikščiojo po turgelį, kita čia vaikščiojusi moteris pasigedo piniginės.

Policija tai vadina nusikaltimo tyrimu karštais pėdsakais.

Regina MUSNECKIENĖ

Nuo kiemo vartų į policiją

Sulaikyta moteris pasakojo praėjusio ketvirtadienio rytą su ketverių metukų dukrele išėjusi į parduotuves. Buvusi prekybos centruose ir vaistinėje. Pakeliui į namus užsukusi į turgelį, kur prekiaujama dėvėtais drabužiais. Po to dar į „Norfos“ prekybos centrą.

Iš „Norfos“ išėjusią moterį pašaukė mergina. Ši užsipuolusi neva Dalia turgelyje radusi jos piniginę. Pasiūliusi merginai apieškoti jos pirkinių maišelį, kišenes ir rankinę. Tačiau mergina teigė, jog studijuoja teisę ir kreipsis į policiją.

Jau šalia namų kiemo vartų Dalią sulaikė policija. Liepė lipti į automobilį kartu su ketverių metukų dukrele.

Policijos komisariate moteris buvo apklausta Kriminalinės policijos skyriuje. Ją apieškojo tyrėja moteris. Nerado jokios piniginės. Po pusvalandžio apklausos leido eiti namo.

Moteris su mažu vaiku ir pirkiniais vėl turėjo keliauti į miesto pakraštį.

Po tokios kvotos, pasak motinos, jos dukrelė visą vakarą verkė, o naktį ilgai negalėjo užmigti. Sakė sapnavusi, kad jos mamytę nušovė.

Dalia išsiaiškino, kodėl buvo sulaikyta. Pasirodo, po labdaros turgelį vaikščiojusi jaunos merginos motina prarado piniginę. Klausinėjusi turgelio prekiautojų — gal jos rado. Šios nurodžiusios, jog tuo pačiu metu po turgelį vaikščiojusi moteris su vaiku. Taigi, įtarimai nukrypo į Dalią.

Bakstels pirštu — ir įtariamasis

Kitą dieną vagyste įtarta moteris nuėjo į policiją parašyti pareiškimą, kad policija nubaustų nepagrįstai ją užsipuolusią merginąį. Tačiau jos pareiškimo nepriėmė. Pareigūnai patarę neimti į galvą — juk ta moteris pareiškimo neparašiusi, tai ir jai nesą ko rašyti.

„ Bet kuris iš mūsų, vos išėjęs į miestą, gali tapti įtariamuoju, — stebėjosi Dalia. — Ar turėjo teisę policija mane vežtis į komisariatą drauge su ketverių metukų dukrele? Ar gali taip paprastai traumuoti niekuo dėtus žmones, o ypač vaikus?“

Tyrimas karštais pėdsakais

Kriminalinės policijos tyrėjas Mindaugas Valčiukas redakcijai tvirtino ne pats apklausęs moterį.

Į komisariatą ją parvežęs apylinkės inspektorius. Dalia į komisariatą esą parvežta, nes piniginę praradusi moteris ją nurodė kaip galimą įtariamąją. Tai vadinama nusikaltimo aiškinimusi karštais pėdsakais.

Gal moteris galėjo būti apklausta ir apieškota jos pačios namuose, juolab, kad jau buvo prie savo kiemo vartų?

Tyrėjas sako, jog policijos automobilyje buvę tik vyrai pareigūnai. O moterį apieškoti gali tik moteris. Todėl ir vežta į Policijos komisariatą.

Kas atsako už tai, kad su policija reikalų privalo turėti niekuo dėtas žmogus?

Pasak tyrėjo, atsakomybė tenka nukentėjusiam. Kodėl tuomet nebuvo priimtas Dalios pareiškimas dėl nepagrįstų įtarimų?

Tyrėjas tvirtina, jog moteris neapkaltinta, o apie įtarimus nepaskleista viešojoje erdvėje.

Dalią apklausęs tyrėjas Žydrūnas Apočkinas redakcijai sako turėjęs reaguoti į nukentėjusios prašymą išsiaiškinti aplinkybes. Nukentėjusios nurodyta moteris apklausta tik kaip liudytoja. Surašytas protokolas. Dabar abiems pusėms viskas aišku. Į policiją atvežta moteris neturėtų pykti.

Situaciją reikėjo išspręsti kitaip

Genė Jurgilienė, savivaldybės Vaiko teisių skyriaus vedėja, sako, jog situaciją buvo galima protingiau apmąstyti ir išspręsti kitaip. Ketverių metukų mergaitės nereikėjo vežtis į policiją. Ją buvo galima palikti namuose, paprašyti, kad kas nors prižiūrėtų, kol policija atliks savo darbą. O jeigu jau taip įvyko, derėtų bent atsiprašyti už sukeltą stresą.

Jeigu mergaitė iš tiesų patyrė traumą, mama ją turėtų nuvesti pas medikus. Jeigu bus nustatyta, jog vaikas traumuotas, mama gali skųstis dėl policijos veiksmų.

GRĖSMĖ: Jeigu tuo pačiu metu toje pačioje vietoje atsidursime su piniginę ar dokumentą praradusiu žmogumi, gali tekti įrodinėti policijoje, kad ne mes tą daiktą paėmėme. 

SPRENDIMAS: Vaiko teisių skyriaus vedėja Genė Jurgilienė sako, jog, labiau apmąsčius, situaciją buvo galima išspręsti protingiau. 

Autorės nuotr.

 

KOMENTARAS

„Pilietės teisių nepažeidėme“

Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kelmės rajono policijos komisariato viršininkas Dainius POPOVAS tvirtina, kad jo pavaldiniai moters teisių nepažeidė: esą nenaudojo nei prievartos, nei grasinimų. O apklausti žmogų ir patikrinti informaciją pareigūnai turi teisę.

Viršininko žodžiais, jeigu pareigūnai būtų nesiėmę jokių veiksmų, būtų likusi nepatenkinta piniginę praradusi moteris.

Dalia su dukrele į policiją nuvežta todėl, kad neturėjo kur jos palikti. Viršininko manymu, vaikas neturėjo būti traumuotas, nes nieko baisaus komisariate nenutiko. Tik patikrinta, kokius daiktus mama turi, ir surašytas protokolas.

Komisariato vadovas pripažino, jog kitą dieną Dalia kreipėsi į policiją, tačiau esą reikalavo, kad ją įtarusi moteris bent atsiprašytų. Viršininko tvirtinimu, policija negalinti priversti žmogų atsiprašyti.

INTERESAI: Kelmės rajono policijos komisariato viršininkas Dainius Popovas tvirtina, jog aprašytoje ietorijoje susikirto dveji interesai. Jeigu nebūtų imtasi jokių veiksmų, būtų likusi nepatenkinta piniginę praradusi kelmiškė. 

Autorės nuotr.