Madas kuria ne tik menininkai

Madas kuria ne tik menininkai

Madas kuria ne tik menininkai

Radviliškio Gražinos pagrindinėje mokykloje šalies mokyklų jaunieji dizaineriai pristatė avangardinio meno kolekcijas. Aštuntą kartą surengtoje respublikinėje šventėje pademonstruota per 20 kolekcijų.

Saulius JUŠKEVIČIUS

saulius@skrastas.lt

Gatvės mada jaunimui

Avangardinio meno festivalio „Aš kitoks“ 25-ios kolekcijos buvo suskirstytos į tris kategorijas: „Gatvės mada“, „Netradicinė avangardinė apranga iš netradicinių medžiagų“ ir „Avangardinės kolekcijos – mini spektakliai“.

„Gatvės mados“ kategorijos dalyviai – Šiaulėnų Marcelino Šikšnio vidurinės mokyklos atstovai, pristatė kolekciją „Mes vėl linksmai pavasarį švenčiam“, kurioje dominavo linas. Kolekcija vertinimo komisiją sužavėjo liaudiškais motyvais ir buvo įvertinta už etnokultūrinių tradicijų puoselėjimą.

Šiaulių PRC Buitinių paslaugų skyriaus kolekcija „Paslaptis naktyje“ – juodos spalvos suknelės su iškirpte nugaroje, papuošta nėriniais su karoliukais ar plonu nėriniu su veltos vilnos kamuoliukais. Būtent šiai kolekcijai „Gatvės mados“ kategorijoje komisija skyrė pirmąją vietą.

Antroji vieta skirta Klaipėdos rajono Kretingalės pagrindinės mokyklos kolekcijai „Kaleidoskopas“, kurioje – tradiciniai vienspalviai rūbai, papuošti veltomis ar nertomis skraistėmis, papuošalais iš odos ar kažkuo, imituojančiu girliandas.

Trečioji vieta atiteko Tyrulių pagrindinės mokyklos (Radviliškio rajonas) kolekcijai „Pavasario džiaugsmai“, kurioje dominavo šviesios spalvos, ryškios aplikacijos ir jaunatviškas stilius.

Netradicinis stilius

Festivalyje buvo parodyta 12 „Netradicinės avangardinės aprangos iš netradicinių medžiagų“ kolekcijų.

Už etnokultūrinių tradicijų puoselėjimą paskatinimo sulaukė Radviliškio lopšelio-darželio „Eglutė“ kolekcija „Čir vir vir pavasaris".

Šios kategorijos nugalėtoju komisija įvardijo festivalio debiutantus – Joniškio žemės ūkio mokyklą ir jos kolekciją „Popierinės fantazijos“. Rudos spalvos lininės suknelės, papuoštos popieriniais tautiniais ornamentais, tamsios ar raudonos spalvos aptempti drabužiai su popieriniais papuošimais, kurie vienuose modeliuose buvo ryškesnių spalvų, kituose – vienspalviai.

Antrąją vietą pelniusi Vaižganto progimnazijos kolekcija „Kolekcija parskrido“ daugiau priminė fantastinių herojų aprangą.

Trečiosios vietos laimėtojai – Radviliškio Baisogalos gimnazijos dizaineriai. Jų kolekcija „Metų laikai“ sudomino išbaigtumu, įvairove bei spalvingumu. Baltos ar salotinės spalvos medžiaga, ryškios gėlės ar medžių lapų raštų medžiaga ir kuklus papuošimas nuteikė žaismingai.

Kolekcijos – mini spektakliai

Kategorijoje „Avangardinės kolekcijos – mini spektakliai“ pirmąją vietą komisija skyrė Šeduvos (Radviliškio rajonas) gimnazijos dailės studijos „Paletė“ kolekcijai „Antras gyvenimas“. Savo kolekcija gimnazijos moksleiviai pabandė įrodyti, kad visi galime keistis, todėl ir dominuojančios juodos spalvos kolekcijos rūbai gali būti patrauklūs, papuošus juos piešiniais.

Antrąją vietą pelniusi Šiaulių PRC Buitinių paslaugų skyriaus kolekcija „Eglė žalčių karalienė ir jos draugės“ buvo skirta nebijančioms iššūkių merginoms. Ne kiekviena ryžtųsi pasipuošti rūbais, kurie išgražinti samanomis ar rudeniniais lapais, gėlėmis ar kankorėžiais. Žaviai ir netradiciškai atrodė sijonėlis iš šakų su išsprogusiais žirginėliais. Visus pavergė modelis, kurios kaklą puošė išpintas ir nuspalvintas, kaip tikras žaltys, o suknelė buvo tarsi rudeninio miško paletė.

Trečiąją vietą iškovojo šeimininkų kolekcija „Tamsos angelai“, kurioje dominavo balta ir juoda spalvos, tačiau ne visai tradicinės drabužių medžiagos, o dar labiau netradiciniai – fasonai ir papuošimai.

Pasak šventės organizatorės mokytojos Jadvygos Kurmanskienės, jaunimas surado nišą, kur gali save parodyti. Ir kiekvieną kartą sugalvoja kažką naujo ir įdomaus.

Pedagogė džiaugėsi, jog avangardinis madų šou turėjo įtakos, kad buvę moksleiviai pasirinko su menu susijusias profesijas.

Autoriaus nuotr.

TAUTIŠKUMAS: Joniškio žemės ūkio mokyklos kolekcijoje „Popierinės fantazijos“ galėjai išvysti ir tautinių motyvų.

MAŽYLIAI: Šiaulėnų Marcelino Šikšnio vidurinės mokyklos atstovai pristatę kolekciją vaikams iš lino.

KALEIDOSKOPAS: Kasdienį apdarą papuošus įvairiais aksesuarais, negėda nueiti ir į iškilmingą pokylį.

PASLAPTIS: Šiaulių PRC Buitinių paslaugų skyriaus kolekcija „Paslaptis naktyje“ dvelkė paslaptimi.

PAVASARIS: Pavasariška Tyrulių pagrindinės mokyklos kolekcija – praktiška ir jaunatviška.

LAIKAI: Baisogalos gimnazijos kolekcija pritaikyta visiems metų laikams.

SKRYBĖLĖ: Avangardinių madų festivalyje buvo siūloma nešioti skrybėles, ant kurių viskas po ranka.

SIŪLAI: Ir ko tik nesugalvosi padaryti iš siūlų.

ŠEDUVIAI: Šeduvos gimnazijos avangardinio meno kolekcijoje dominavo juoda spalva.

PASAKA: Šiaulių PRC Buitinių paslaugų skyriaus dizaineriai kolekcijoje „Eglė žalčių karalienė ir jos draugės“ siūlė dėvėti tik iš natūralių medžiagų pagamintus rūbus ir kurti pasaką.

ANGELAI: Kolekcijoje „Tamsos angelai“ dominavo balta ir juoda spalvos bei netradiciniai papuošimai.

SIELA: Jau aštuntą respublikinį avangardinio meno festivalį organizuojanti Jadvyga Kurmanskienė sako, kad meniškai „paplaukę“ mokytojai su savo auklėtiniais kuria fantastiškas kolekcijas.

SUKNELĖ: O kodėl neapsivilkus ir tokios suknelės?