
Naujausios
Apie mūsų laikų erodus
Iš Latvygalos gatvės gyventojų cinizmo šį kartą su akivaizdžia nuoskauda, o ne linksmai, kaip įprasta, šaipėsi net "Dviračio žinių" kūrėjai. O visuomenė į biržiečių abejingumą reagavo itin audringai.
Žinomas Lietuvos žurnalistas, laidų vedėjas Rimvydas Valatka rašo: "Kaip žinoma iš Naujojo testamento, karalius Erodas, išsigandęs gimusio Žydų karaliaus, savo buduliams įsakė nužudyti visus kūdikius. Mūsų erodai atrodo kiek humaniškesni už biblinį. Jie tik veja 8 mažylius ir 10 proto negalią turinčių ligonių iš savo gatvių karalijų". Čia žurnalistas dar turi omenyje Žiežmarių gyventojus, kurie į savo kaimynystę atsisako priimti 10 proto negalią turinčių ligonių.
Viešas kreipimasis
Sujaudinti pastarųjų dienų įvykių, žurnalistė, visuomenininkė Daiva Žeimytė-Bilienė ir Lietuvos parolimpinio komiteto prezidentas Mindaugas Bilius išplatino viešą kreipimąsi.
"Mes visi daug ir gražiai kalbame apie tai, kad kiekvienas iš mūsų esame atsakingi už tai, kokioje valstybėje mes gyvename. Lietuvos Respublikos Konstitucija skelbia, kad žmogaus teisės ir laisvės yra prigimtinės, o žmogaus orumą gina įstatymas. Turime įstatymus, kurie turėtų užtikrinti, kad Lietuvoje žmonės nebūtų menkinami dėl jų negalios ar socialinės padėties. Tačiau tai ką pastarosiomis savaitėmis stebime skirtinguose šalies kampeliuose, kelia didžiulį nerimą. Du sveiku protu sunkiai suvokiami atvejai, apie kuriuos jūs neabejotinai girdėjote. Pirmasis – Biržuose, Latvygalos gatvės gyventojai užblokavo globos namų statybą. Minėtoje gatvėje buvo planuota pastatyti globos namus aštuoniems be tėvų globos likusiems mažamečiams, tačiau dalis gatvės gyventojų surinko parašus ir pareikalavo, kad toks objektas neiškiltų. Žiniasklaidoje teigiama, kad minėtoje gatvėje, be kitų, gyvena turtingesni verslininkai, kurie, kaip reiktų suprasti, ir buvo pagrindiniai pasipriešinimo vaikų globos namams iniciatoriai. Gyventojų parašus pateikė verslininkas Algirdas Kiznis. Pagrindinis argumentas, kodėl negalima statyti vaikų globos namų buvo toks: „Tai rami, puiki vieta prie ežero, ateis vaikai – ir prasidės košmaras! Mes už vaikus, bet tik ne mūsų gatvėje! Šitiek metų gražinome aplinką, o dabar gražiausią kampelį norite atiduoti vaikams. Mes ne prieš vaikus, mes prieš tai, kad vaikus atkeltumėte čionai, į gražiausią vietą prie ežero ( citata iš LRT.LT straipsnio „Biržiečiai našlaičius vaikus atstūmė be gailesčio: mes už vaikus, tik ne mūsų gatvėje“ 2019 07 31 ). Tame pačiame straipsnyje cituojamas Pačeriaukštės seniūnas Aurimas Frankas teigia girdėjęs argumentus, jog tie vaikai obuolius išpurtys, vyšnias išdraskys, braškes išmindys. Kitaip sakant, globos namų priešininkai perša mintį, kad globos namuose augantys vaikai yra asocialūs ir nepaklusnūs. Ar taip nepažeidžiamos vaiko teisės? Pasipriešinus gyventojams vaikų globos namus nuspręsta statyti kitoje gatvėje. Kodėl? Nėra informacijos, kad šios statybos būtų buvusios nelegalios, kad nėra leidimų. Akivaizdu, kad pasirinktas atsitraukimo kelias vien dėl to, kad pasipriešino nepatenkinti gyventojai. Jeigu taip nuolaidžiaujama, kaip valstybė įgyvendins savo pažadą iki 2020 m. Lietuvoje panaikinti vaikų namus?
{...} Gerbiami mūsų valstybės vadovai, Seimo nariai ir atsakingų institucijų atstovai, kadangi jūs niekaip iki šiol nereaguojate į šiuos du įvykius, gal galite atsakyti, kas nutiko su mūsų šalimi, kad jos piliečiai ėmė kovoti prieš silpniausias ir pažeidžiamiausias visuomenės grupes: neįgaliuosius ir tėvų paliktus vaikus? Kokia čia mes „gerovės“ valstybę kuriame? Ar valstybės pareiga – ginti silpniausius – šiuo atveju nebegalioja? Šie du įvykiai jau nėra atsitiktinumas, jie gali atverti Pandoros skrynią, kada minia nusprendžia, kaip turi būti. O patirties tokiais atvejais jau turime. Šios dvi situacijos jau nebėra vien tik savivaldos ar globos namų reikalas. Tokios situacijos parodo, kad savivalda ir valstybinės įstaigos nebepajėgios pasipriešinti miniai ir, turbūt dėl šventos ramybės, jai nuolaidžiauja. Bet kur mes nukeliausime su tokia pozicija? Vėl uždarysime neįgaliuosius į getus? Vaikų namų auklėtinius vėl sukišime į mūsų visų pinigus siurbiančius ir mažamečius traumuojančius valdiškus namus? Šiose istorijose įžvelgiame ir aiškius diskriminacijos dėl negalios bei socialinės padėties požymius. Ir neįgalieji, ir vaikai piešiami niūromis spalvomis, jiems klijuojamos etiketės: vieniems tvirkintojų, kitiems asocialų. Ar šiuo atveju nepažeidžiamos žmogaus teisės? Tiesą sakant, net sunku sveiku protu suvokti, kad atėjo diena, kai reikia nuo žmonių savanaudiškumo, bukaprotiškumo ir neišmanymo ginti pačius silpniausius. Tuos kurie ir taip likimo jau nuskriausti. Labai tikimės ir raginame atitinkamai reaguoti į šiuos du įvykius, imantis visų įmanomų veiksmų, išsiaiškinant visas aplinkybes, galbūt netgi nubaudžiant kai kuriuos asmenis už žmogaus orumą žeminančius pasisakymus. Raginame išsiaiškinti, kodėl savivaldos institucijos nuolaidžiauja miniai, negina viešojo intereso, nesistengia užtikrinti lygių galimybių visiems Lietuvos piliečiams. Taip pat raginame peržvelgti mūsų teisinę bazę, nes pradėjus domėtis, kas tokiais atvejais gina tokių žmonių grupių interesus, paaiškėjo, kad Lygių galimybių įstatymas yra ribotas, tiksliau įspraustas į tam tikrus rėmus, kurie neleidžia ginti visuomenės intereso plačiąja prasme. Labai tikimės jūsų reakcijos, nes užkirsti kelią tokiems atvejams ateityje būtina. Kitaip Biržų ir Žiežmarių situacijų matysime dar ne vieną ir ne viename Lietuvos kampelyje ir mums visiems bus labai nemalonu, gėda ir baisu gyventi tokioje Lietuvoje".
Laiškas adresuotas šalies prezidentui Gitanui Nausėdai, premjerui Sauliui Skverneliui, Socialinės apsaugos ir darbo ministrui Linui Kukuraičiui, Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto nariams, Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus tarnybai bei Lygių galimybių tarnybai.
Prezidento Gitano Nausėdos komentaras
Į šį kreipimąsi sureagavo šalies vadovai.
Pasak Prezidento Gitano Nausėdos, tai – tiesioginė socialinės atskirties iliustracija, o baimė tokiais atvejais kyla iš nežinojimo.
„Jei galima socialinę atskirtį pavaizduoti tiesiogiai – tai štai, Žiežmarių ir Biržų įvykiai ją taip ir iliustruoja. Problemos neneigiame, tačiau stumiame ją nuo savęs, kai ji priartėja prie mūsų šiek tiek arčiau, nei norime prisileisti. Tačiau dėl to ji nedingsta“, – LRT.lt portale teigia Prezidentas.
„Nei be tėvų globos likę vaikai, nei žmonės su negalia neturi būti atstumti, atskirti ir stigmatizuojami. Pagarba jų orumo išsaugojimui – tai mūsų pačių orumo ir brandumo įrodymas. Turime rasti tinkamus būdus, kaip pažeidžiamiausius visuomenės narius įtraukti į bendruomenę, pastebėti jų unikalius sugebėjimus, priimti kaip lygiaverčius, nes jie tokie ir yra“, – rašoma Prezidento atsakyme.
Pasak Prezidento: „Baimė ir tamsa atsiranda ten, kur žmonėms trūksta žinių ir gerųjų pavyzdžių. Todėl atskirties mažinimas turi eiti koja kojon su visuomenės švietimu“.
Atjautos, teigia G. Nausėda, negana – privalome jausti atsakomybę už pažeidžiamuosius ir nuoširdžiai rūpintis jų gerove. Išsigąsti sunkumų neturėtų būti mūsų kelias. Nei bendruomenių, nei atsakingų valdžios atstovų.
„Ginkime tuos, kurie yra labiausiai nuskriausti ir kuriems reikia didžiausio mūsų visų dėmesio. Ačiū tiems, kurie šįkart netylėjo ir garsiai prabilo už mūsų visų tyliąją Lietuvą“, – teigia Prezidentas.
Saulius Skvernelis: "Viešai kurstoma neapykanta netoleruotina"
Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis savo komentare spaudai teigia: „Nei vienas iš mūsų nėra apsaugotas nuo negalios ar senatvės. Nei vieno iš mūsų vaikai negali būti tikri, kad užaugs globojami tėvų. Be šeimos likę vaikai, neįgalieji, senyvo amžiaus žmonės negali tapti pykčio, paniekos ar pašaipų objektu. Viešai kurstoma neapykanta netoleruotina“, – teigia premjeras.
S. Skvernelis ragina atsakingas centrinės valdžios ir savivaldos institucijas kuo greičiau rasti sprendimus.
„Taip pat raginu tiek vietos bendruomenių lyderius, tiek teisėsaugos institucijas suprasti, kad neapykantos kurstymas veda į dar sunkesnes veikas, kurios vėliau baigiasi labai liūdnomis pasekmėmis. Jei norime būti saugūs, pirmiausia turime pagalvoti apie savo elgesį ir jo pasekmes. Šioje situacijoje vaikai ir neįgalūs asmenys patys neapsigins ir jiems turi padėti valstybė“, – teigia S. Skvernelis.
"Būdami šeimininkai, priimkime svetingai"
Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis taip pat išplatino atvirą laišką, kuriame teigia, jog turime grąžinti dešimtmečių skolą: "Noriu paskatinti Žiežmarių, Biržų bei visų bendruomenių gyventojus, besipriešinančius vaikų ar neįgaliųjų globos namų įkurdinimui savo kaimynystėje, pirmiau statyti tiltus nei bijoti nežinomų dalykų. Šie vaikai ar negalią turintys žmonės keliasi į naują gyvenimo etapą – gyvenimą tarp mūsų, jie taip pat kupini nerimo ir nesaugumo. Tad, būdami šeimininkai, priimkime svetingai".
Rajono meras V. Jareckas: "Tai – pamoka ateičiai"
"Tai pamoka ne tik biržiečiams, bet visiems Lietuvos gyventojams. 30 metų gyvename laisvoje Lietuvoje ir dar neišsivadavome iš stereotipų. Vieša diskusija, manau, nėra blogai. Kai kurie Latvygalos gyventojai prisipažino buvę suklaidinti, gailisi skuboto sprendimo. Latvygalos gatvėje bus suformuotas sklypas ir parduotas aukcione. Džiaugiamės, kad kitos gatvės gyventojai nurodė mums laisvą sklypą. Pasitikrinome Nacionalinėje žemės tarnyboje ir sužinojome, kad šio sklypo savininkas atsisakė. Tad bendruomeninius namus ten ir statysime. O ateityje gyventojai neturėtų pasiduoti verslo įtakai, kaip buvo Latvygalos gatvėje."