„Skraidantis Travolta“ – apie pastangas gyventi savo, o ne kitų primestą gyvenimą

Sauliaus Jankausko nuotr.
Tragikomedija „Skraidantis Travolta“ spalio 27 d. uždarys XXVII profesionalių teatrų festivalį „Žaldokynės kraštas“ Biržuose. Šis spektaklis Valstybiniame Šiaulių dramos teatre sukurtas bendradarbiaujant su kūrybine komanda iš Latvijos: režisieriumi Toms Treinis bei dramaturgu Artūrs Dīcis. Tai įtraukiantis, švelnia ironija ir humoru persmelktas pasakojimas apie kiekvieno mūsų (ne)dedamas pastangas gyventi savo, o ne aplinkybių primestą gyvenimą.

Tragikomedija „Skraidantis Travolta“ – vienas naujausių spektaklių, kurį kovo 26 d. Valstybiniame Šiaulių dramos teatre pristatė jauna teatro kūrėjų komanda iš kaimyninės Latvijos. Režisierius Toms Treinis spektakliui Šiauliuose neatsitiktinai pasirinko šiuolaikinio latvių autoriaus Artūro Dicio pjesę, kurios tema, kaip teigia režisierius, yra vienodai aktuali ir suprantama tiek Latvijos, tiek Lietuvos publikai. 2016 m. ši pjesė laimėjo geriausios Latvijos pjesės konkursą. Spektaklis perteikia provincijos realijas, aktualizuoja kaimo nykimo, ekonominės ir socialinės atskirties, emigracijos problematiką.

Pjesė pasakoja apie atokaus kaimelio gyventojus, kurių kasdienybė skęsta asmeninėse peripetijose. Kasdieninės kalbos, sodrių dialogų ir humoro prisodrinta pjesė nukelia į mažą, visų užmirštą kaimelį, kurio gyventojai, nebandydami nieko keisti ar keistis patys, stumia viena į kitą panašias dienas. Pasakojimo centre – jaunas vaikinas vardu Travolta, kurį kaime dėl jo uždaro būdo ir keistų įpročių daugelis laiko tiesiog „trenktu“. Be kitų keistenybių, Travolta turi niekam nesuprantamą, pavojingą ir, rodos, visiškai beprasmį „hobį“ – netikėtai iššokti priešais pro kaimą lekiantį automobilį. Vieną dieną šis atrodytų iki absurdo kvailas užsiėmimas pritraukia žurnalistų dėmesį ir įvykiai pasisuka labai netikėta linkme...

Atrodo, kad Travolta, kaip ir visi kiti veikėjai, yra nuolankiai susitaikęs su savo likimu, tačiau iš tikrųjų savyje jis nešiojasi didžiulę šeimos paslaptį, kurią atskleidus, tampa akivaizdu, kad po šiurkštoku pjesės paviršiumi slepiasi sukrečianti meilės, kaltės ir jos atpirkimo tragedija. Travolta – tai tarsi Latvijos Forestas Gampas, kuris, net pačiomis nepalankiausiomis aplinkybėmis bando ieškoti išeities.

Spektaklyje pirmuoju smuiku griežia psichologiškai tiksli aktorių vaidyba, paženklinta švelniu ironijos prieskoniu. Kiekvienas pjesės veikėjas jaučiasi įspraustas į aplinkybes, kurios, jų manymu, neleidžia jiems ištrūkti, įgyvendinti savo svajonių. Dėl to kiekvienas jų jaučiasi savaip nelaimingas. Bet ar iš tiesų jie nuoširdžiai nori ir stengiasi keisti savo gyvenimą?

Pjesės autorius A. Dicis savo kūryboje kalbate apie periferiją ir ribines situacijas – tiek erdvines, tiek egzistencines. Šia pjese jis norėjo priminti labai paprastą, bet deja, dažnai pamirštamą tiesą, kad gyvenimas nėra kažkas abstraktaus – „kiekvieną mielą sekundę jis vyksta mumyse ir mes patys esame tikrieji savo gyvenimo kūrėjai. Nėra tokios vietos kaip „niekur“, kur gyvenimas tarsi teka pro šalį, nepaliesdamas žmonių“.

Režisierius Toms Treinis: „Statydamas šį spektaklį, galvoju apie žmogiškojo neišsipildymo ir susitaikymo su likimu priežastis. Pro buitišką ir banalią kasdienybę, veikėjų tuštumos ir savinaikos perspektyvą bandau priartėti prie esminių tokį gyvenimą įtakojančių mąstymo klišių. Jas panaikinti gali ne tuščios kalbos ar iš kitų nugirsti „protingi“ žodžiai, savęs gailėjimasis ar kaltinimai, o konkretūs žingsniai, veiksmai, kuriuos būtina daryti siekiant pokyčių. Akistata su likimu daugeliui nėra maloni, bet tai pagrindinė sąlyga norint pradėti keistis“.

Valstybinio Šiaulių dramos teatro spektaklis „Skraidantis Travolta“ – spalio 27 d., Biržų kultūros centre, XXVII profesionalių teatrų festivalyje „Žaldokynės kraštas“

Bilietai: https://t.ly/aJYxk ir Biržų kultūros centras.

Užs. 12863