Gyvenimas tautosakai. Stasys Paliulis

Archyvo nuotr.
Stasys Paliulis subūrė Biržų gimnazijoje porą skudutininkų „kapelijų“, kurios skudučiuodavo ne tik mokinių vakarėliuose, bet ir Biržų visuomenei.
Prieš 65 metus išspausdinta Stasio Paliulio monografija – antologija „Lietuvių liaudies instrumentinė muzika. Pučiamieji instrumentai“. Ši sukaktis buvo gražiai paminėta Melaišių koplyčioje (jos rūsyje palaidotas S. Paliulio pusbrolis, žymus sutartinių rinkėjas ir propaguotojas Adolfas Sabaliauskas – Žalia Rūta) ir Biržų kultūros centre. Čia sutartines giedojo bei instrumentinę liaudies muziką atliko ir kaimyninių rajonų liaudies muzikos mylėtojai.

Savučiuose nuolat skambėjo muzika

Gimė žymus tautosakos rinkėjas, sutartinių bei instrumentinės muzikos propaguotojas Stasys Paliulis 1902 metų gegužės 7 dieną Vabalninko valsčiaus Savučių kaime.

Savučių vienasėdyje, prie Apaščios upės, nuolat skambėjo liaudies muzika. Stasio Paliulio tėvas Mykolas Paliulis, dar piemenystės metais išmokęs skudučiuoti ir įvairias melodijas ragais pūsti, žinojo daug dainų, sutartinių, instrumentinės muzikos melodijų. Motina Elžbieta Gaidelytė – Paliulienė taip pat turėjo gražų balsą, mokėjo daug dainų ir sutartinių. Dažnai jas dainuodavo visa gausi Paliulių šeima: tėvai, sūnūs Alfonsas ir Stasys, dukros Valerija, Juzefa ir Olga Janina.

Tėvas skudučiuoti dar 1892 metais išmokė ir savo sesers sūnų Adolfą Sabaliauską. 1910 metais jis prikalbino Mykolą Paliulį su savo muzikos instrumentais važiuoti į Vilnių. A. Sabaliauskas metiniame Lietuvių mokslo draugijos susirinkime skaitė paskaitą apie lietuvių liaudies muziką ir muzikos instrumentus. Mykolas Paliulis rodė, kaip jais atliekami įvairūs sodžiuje grojami ir dainuojami kūriniai. Po tos paskaitos grupė susirinkimo dalyvių užkopė į Gedimino kalną ir ten paskudučiavo maršą „Antytę.“ Skudutį pūtė ir rašytojas Juozas Tumas – Vaižgantas bei Martynas Yčas.

Rinkdami sutartines Savučių vienkiemyje lankėsi suomių profesorius Augustas Robertas Niemis, kompozitorius Aleksandras Kačenauskas, Adolfas Sabaliauskas. Mielas svečias būdavo linksmas ir muzikalus Kazys Binkis, ne kartą buvo atvykęs ir kunigas poetas Margalis (Juozas Šnapštys), sukūręs dainą, kurią pavadino „Daina Savučių.“ Vaikystės dienas leidęs dainingoje ir muzikalioje šeimoje, iš tėvo išmokęs groti visais liaudies muzikos instrumentais, Stasys Paliulis visam gyvenimui pamilo liaudies muziką.

Toliau skaitykite popierinėje arba elektroninėje laikraščio versijoje (PDF). Užsakyti galite http://www.birzietis.com/