
Naujausios
Žydus primins nebe vien kapai
Praėjusios savaitės pabaigoje pagerbta Antrojo Pasaulinio karo metais išžudytos rajono žydų bendruomenės atmintis. Netrukus ją įprasmins nebe vien masinės kapavietės. Nes Pakruojyje jau yra Marko Šreiberio gatvė, baigiama rekonstruoti seniausia medinė Lietuvos sinagoga, o žymiausių Pakruojo pramonininkų Maizelių namas ateityje taps muziejumi.
Janina ŠAPARNIENĖ
janina@skrastas.lt
Atminties akmenys
Į Pakruojo žydų genocido vietą Morkakalnyje „Žemynos“ pagrindinės mokyklos moksleiviai atėjo pėsčiomis, nešini akmenimis su užrašytais žydiškais vardais, lydimi istorijos mokytojų.
Dalį akmenų padėjo ant didžiausios kapavietės, kurioje tebėra ankstesniais metais išdėliota akmeninė menora, vaikų rankomis padarytos Dovydo žvaigždės. Vardais paženklintų akmenų eilė sudėta ir mažesniojoje kapavietėje.
Prie paminklo holokausto aukoms padėta gėlių. Sužibo žvakės.
Mokytoja Vida Kleinotaitė susirinkusiems priminė, jog akmenys, o ne gėlės nešami, laikantis žydų tautos tradicijų.
Kasmet šią atminties pareigą atlieka vis kiti „Žemynos“ moksleiviai. Apie Pakruojo žydų tragediją jie sužino iš anksto – ir iš mokytojų, ir iš informacijos interneto svetainėse, kurią nuolat papildo užsienyje gyvenantys žuvusiųjų palikuonys.
Kapai – visame rajone
Kapavietės Morkakalnyje – ne vienintelė žydų genocido vieta prie Pakruojo. Pirmosios holokausto aukos, pramonininkai Maizeliai su šeimomis bei giminaičiais, buvo nužudyti vadinamajame Puzinkalnyje – kalvelėje prie Linksmučių, naujųjų žydų kapinių. Skirtingų šaltinių teigimu, per kelis kartus toje vietoje sušaudyta dešimtys žmonių. Pokariu jiems buvo pastatytas paminklas.
1974-aisiais, statant užtvanką Pakruojyje, Puzinkalnis atsidūrė po vandeniu. Kai kurie senieji pakruojiečiai pasakojo, kad prieš užtvenkiant Kruoją, nužudytųjų palaikai buvo perlaidoti į Morkakalnį. Čia iš viso ilsisi apie tris šimtus holokausto aukų.
Genocido dieną atminties akmenys, žvakės nešti ne tik į Morkakalnį.
Aukų atminimas pagerbtas Veselkiškių Atkočiūnmiškyje, kuriame karo nusikaltėliai sušaudė tris šimtus Linkuvoje gyvenusių žydų moterų bei vaikų ir Dvariukuose, kur nužudyti tų šeimų vyrai; Juknaičių miške – pustrečio šimto Lygumų miestelio žydų žudynių vietoje; Vileišiuose, kur atgulė šimto šešiasdešimties Žeimelio žydų palaikai.
Pastarojoje vietoje šalia bendro paminklo holokausto aukoms prieš dešimtmetį giminės pastatė paminklą 1941-ųjų birželio 26-ąją nužudytiems Rafaeliui Zusmanavičiui ir Chaimui Zolandui.
Žydų bendruomenės istorija grįžta
Karo metu sunaikintos Pakruojo žydų bendruomenės istorija prikeliama iš užmaršties, grąžinama į miesto gyvenimą.
Viena Pakruojo gatvių neseniai pavadinta tarpukario gydytojo humanisto Marko Šreiberio vardu. Ji rekonstruojama, greitai pakruojiečiai galės vaikščioti ir važinėti atnaujinta gatvės danga pro M. Šreiberio namą, kuriame jis buvo įkūręs ligoninę.
Ilgus metus laukusioje restauracijos Pakruojo sinagogoje kitamet įsikurs vaikų biblioteka, renginių salė. O miesto žydų istoriją primins jų bendruomenei skirta nuolatinė ekspozicija.
Dovydo ir Šolimo Maizelių namas pačiame miesto centre taps krašto muziejumi. Jo ekspozicijos dalis bus skirta šviesios atminties pedagogo, kraštotyrininko Zenono Gegecko surinktai medžiagai, kurioje gausu faktų apie tarpukario Pakruojo žydų veiklą – verslus, kasdienį gyvenimą, papročius. Z. Gegeckas ne vienerius metus stengėsi, kad būtų prisimintas gydytojas M. Šreiberis ir įamžintas jo atminimas, sukaupė vertingų dokumentų.
Kraštotyrininko palikimą paveldėsiančios jo giminaitės Zelma, Valentina ir Galina Dierif dar peržiūri šūsnis užrašų, nuotraukų, įvairių dokumentų. Paveldėtojos apsisprendę būsimam muziejui padovanoti Pakruojo istorijai skirtus Z. Gegecko rinkinius.
Autorės nuotr.
SPRENDIMAS: Paveldėtojos (iš dešinės) Zelma, Galina ir Valentina Dierif bei Zenono Gegecko sūnėnas Edmundas Lieparskis nusprendę kraštotyrininko surinktą medžiagą padovanoti muziejui.
ŽYGIS: Kelionę į Morkakalnį „Žemynos“ pagrindinės mokyklos moksleiviai baigė trumpu žygiu pėsčiomis, lydimi mokytojų.
ATMINTIS: Šiemet holokausto aukų kapavietėse tradiciškai padėti atminties akmenys.