Vaikų pinigai – pagal poreikį, atlyginimų priedai – pagal simpatijas

Vaikų pinigai – pagal poreikį, atlyginimų priedai – pagal simpatijas

Vaikų pinigai – pagal poreikį, atlyginimų priedai – pagal simpatijas

Globos išmokų vaikams pinigai panaudoti ne maistui, vaistams, aprangai ar patalynei, o valymo įrengimams. Apskaitininkei – sandėlininkei nepagrįstai padidintas atlyginimo koeficientas, o specialiajai pedagogei sumažintas. Kai kuriems darbuotojams nesumokėta už viršvalandžius.

Šiuos ir daugiau pažeidimų Vijurkų vaikų globos namuose rado Kelmės rajono savivaldybės Kontrolės ir audito tarnyba.

Regina MUSNECKIENĖ

reginamus@skrastas.lt

Ne vaikams, o valymo įrenginiams

Kelmės rajono savivaldybės kontrolės ir audito tarnyba atliko 2014 metų Vijurkų globos namų finansinių ataskaitų auditą. Tuo metu globos namų direktoriumi dirbo Petras Tverijonas. Nustatyta, jog jis pažeidė Biudžeto sandaros įstatymo nuostatas ir neužtikrino, kad asignavimai būtų naudojami pagal paskirtį.

Socialinių paslaugų finansavimo ir lėšų apskaičiavimo metodikoje nustatyta, kad globos išmoka vaikui pirmiausia naudojama maitinimui, medikamentams, patalynei, aprangai, transporto išlaidoms, susijusioms su globa, o tik paskui kitoms išlaidoms – šildymui, elektrai, ryšių paslaugoms ir kt.

Tuo tarpu Vijurkų globos namuose išmokų vaikams lėšos buvo naudojamos valymo įrengimų finansavimui. 2014 metų balandžio mėnesį už juos buvo sumokėti 5793 litai iš vaikams skirtų išmokų.

O globotinių valgiaraščiai neatitiko Sveikatos ministro įsakymo, pagal kurį valgiaraščiai turėjo būti sudaryti keturioms amžiaus grupėms.

Skirtingi valgiaraščiai turėjo būti sudaryti 1 – 3, 4 – 6, 7 –14 ir 15 – 18 metų globotiniams. Buvo sudaryti tik ikimokyklinio ir mokyklinio amžiaus grupėms.

Audito išvadose konstatuota, jog įstaigoje nebuvo patvirtinta maitinimo organizavimo tvarka, nebuvo paskirto asmens, atsakingo už vaikų maitinimą. Sunaudoti ir nurašyti maisto produktų kiekiai neatitinka technologinėse kortelėse įrašytos maisto produktų normos patiekalo gamybai: jų nurašoma daugiau arba mažiau.Patiekalai gaminami nesilaikant perspektyvinių valgiaraščių, kai kuriems nesudarytos technologinės kortelės. Todėl auditas negalėjo patvirtinti, jog 116,5 tūkstančio litų maitinimui skirtų lėšų buvo panaudotos racionaliai ir teisėtai.

Painiava dėl atlyginimų

Nemažai painiavos aptikta ir dėl atlyginimų. Nesivadovaujant Švietimo ir mokslo ministro įsakymu bei apmokėjimo už darbą tvarkos aprašu, direktorius savo įsakymu specialiajai pedagogei nustatė tik 13,4 darbo užmokesčio koeficiantą, nors ministro nustatytas tarp 14,5 ir 16,1 ir per metus sumokėjo 100 litų mažesnį atlyginimą.

Tuo tarpu psichologui vietoj 13,85 – 15,35 nustatė 16,4 koeficiantą ir per metus permokėjo 525 litus.

Labiausiai pamaloninta apskaitininkė – sandėlininkė. Jai vietoj priklausančio 9,6 koeficianto direktoriaus įsakymu paskirtas 13,6 ir per metus priskaičiuota 4756 litais daugiau negu priklauso.

Pasak audito tarnybos, kiekvienam darbuotojui turėtų būti pirmiausia nustatomas pagrindinis tarnybinis atlyginimas, o koeficianto padidinimai turėtų būti numatomi atskirai, įvardijant padidinimo pagrindą ir dydį.

Gruodžio mėnesį 5,5 tūkstančio litų panaudoti darbuotojų atlyginimų priedams. Tačiau kontrolierė negalėjo patvirtinti, jog ši suma panaudota teisėtai, nes įsakymuose nenurodyta už kokius konkrečius darbus jie skirti.

Biudžetinių įstaigų ir organizacijų darbo apmokėjimo tvarkoje numatyta, jog neviršijant darbo užmokesčiui numatytų lėšų galima skirti priedus darbuotojams už aukštą kvalifikaciją, skubių, sudėtingų, svarbių darbų vykdymą bei laikinai nesančių darbuotojų funkcijų atlikimą.

Vijurkų globos namuose gruodžio 8 -ąją skalbėjai, pagalbiniam darbininkui paskirtas 15 procentų priedas už padidėjusį darbo krūvį. O apskaitininkei – sandėlininkei – dvigubas priedas: 15 procentų kaip apskaitininkei ir dar 15 procentų kaip sandėlininkei.

Tuo tarpu socialiniai darbuotojai, dirbantys etatiniu krūviu, papildomai dirba ir poilsio dienomis, pavaduoja kolegas jų ligos atveju ir per atostogas. Kai kurių darbo trukmė gerokai viršija 48 valandas per savaitę. Tenka dirbti po 56 – 66 valandas.

Už darbą poilsio dienomis darbuotojoms turėjo būti mokamas dvigubas, už darbą naktį – pusantro karto didesnis atlyginimas. Deja, darbuotojams, dirbusiems savo poilsio dienomis nebuvo apmokėta teisės aktų nustatyta tvarka.

Ar vairuotojas važiavo į bažnyčią?

Globos namų vairuotojas priedais lepintas net porą kartų – vasario mėnesį – 10, gruodžio – 20 procentų. Beje, vairuotojui savo namuose leista laikyti tarnybinį automobilį po darbo, švenčių ir poilsio dienomis.

Kaip išaiškino Vyriausioji tarnybinės etikos komisija, vairuotojas, laikantis tarnybinį automobilį savo kieme, juo vyksta į darbą ir parvyksta iš darbo į namus. Kelionė į darbą nėra tarnybinė veikla. Vadinasi, tarnybinis automobilis naudojamas asmeninėms reikmėms.

Pastebėta, jog kai kurie kelionės lapai neatitiko tikros automobilio buvimo vietos. Pavyzdžiui, kovo mėnesio paskutiniąją savaitę nurodyta, jog važiuota į Kiaunorių bažnyčią. Tačiau nurodytą dieną vairuotojui buvo poilsio diena. O nuvažiuota 84 kilometrai.

Gegužės mėnesį, kai vairuotojas atostogavo, kelionės lapas išduotas globos namų direktoriui. Šis taip pat, pasirodo, važiavo į bažnyčią – tik jau Kelmės. Nors taip pat buvo poilsio diena.

Tiesą sakant bažnyčia ir lankoma sekmadieniais, per poilsio dieną. Tik kodėl čia naudojamas tarnybinis automobilis?

Autorės nuotr.

NETVARKA: Atlikus auditą Vijurkų vaikų globos namuose rasta daug painiavos, kuri gali tapti prielaida pasinaudoti tarnybine padėtimi ir našlaičių pinigais. Direktorius nenubaustas, nes savo noru išėjo iš darbo.