Už sutaupytas lėšas – sinagogos sienų tapyba

Už sutaupytas lėšas – sinagogos sienų tapyba

Už su­tau­py­tas lė­šas – si­na­go­gos sie­nų ta­py­ba

Se­niau­sios Lie­tu­vo­je ir vie­nos se­niau­sių Eu­ro­po­je me­di­nės Pak­ruo­jo žy­dų si­na­go­gos res­tau­ra­ci­ja ar­tė­ja į pa­bai­gą. Ka­dan­gi su­tau­py­ta lė­šų, bus at­kur­ta ir sie­nų ta­py­ba. At­gi­mu­sio­je si­na­go­go­je ki­tą­met jau veiks bib­lio­te­kos Vai­kų li­te­ra­tū­ros sky­rius.

Ja­ni­na ŠA­PAR­NIE­NĖ

janina@skrastas.lt

Gru­pė res­tau­ruo­to­jų len­te­lė­mis (gon­tais) den­gia pa­sta­to sto­gą, ki­ta gru­pė triū­sia prie sie­nų. Si­na­go­gos sie­na nuo Kruo­jos upės pu­sės bai­gia­ma ap­kal­ti nau­jo­mis len­to­mis. Iki res­tau­ra­ci­jos ši sie­na bu­vo la­biau­siai nu­ken­tė­ju­si, ne kar­tą de­gu­si.

Jau pa­keis­ti ak­me­ni­niai pa­sta­to pa­ma­tai, at­sta­to­mas sto­ge­liu deng­tas pa­grin­di­nis įė­ji­mas. Si­na­go­gos vi­du­je sto­vi ko­lo­nos, su­kur­tos pa­gal res­tau­ruo­to­jų ras­tos pus­ko­lo­nės pa­vyz­dį. Su­dė­ję nau­jus lan­gų rė­mus, res­tau­ruo­to­jai vie­ną ge­rai iš­li­ku­sį šim­ta­me­tį rė­mą ruo­šia kon­ser­vuo­ti. Jį nu­ma­to­ma eks­po­nuo­ti si­na­go­gos da­ly­je, ku­ri bus skir­ta Pak­ruo­jo žy­dų bend­ruo­me­nės is­to­ri­jai.

Iš Eu­ro­pos eko­no­mi­nės erd­vės ir Nor­ve­gi­jos fon­dų si­na­go­gai res­tau­ruotis ir pri­tai­kyti vi­suo­me­nės reik­mėms bu­vo skir­ta dau­giau kaip 668,7 tūks­tan­čio eu­rų. Da­lis dar­bų kai­na­vo pi­giau, to­dėl už su­tau­py­tas lė­šas ke­ti­na­ma at­kur­ti si­na­go­gos sie­nų ta­py­bą. Ta­py­to­jai į Pak­ruo­jį at­vyks žie­mą – po to, kai dar­bus baigs sta­ty­bi­nin­kai.

Si­na­go­gos res­tau­ra­ci­ją pla­nuo­ja­ma baig­ti ki­tų me­tų ba­lan­dį.

Pak­ruo­jo sa­vi­val­dy­bės Kul­tū­ros, pa­vel­do­sau­gos ir vie­šų­jų ry­šių kul­tū­ros pa­vel­do vy­riau­sia­sis spe­cia­lis­tas Min­dau­gas Ve­liu­lis in­for­ma­vo, jog si­na­go­ga – vie­nin­te­lė, iš­li­ku­si iš tri­jų žy­dų mal­dos na­mų komp­lek­so Pak­ruo­jy­je. Dvie­jų mū­ri­nių si­na­go­gų vie­to­je be­li­ko žo­lė­mis ir me­džiais apau­gu­si kal­ve­lė. Kaip jos at­ro­dė – nė­ra jo­kių ži­nių.

„Neį­ti­kė­ti­na, ta­čiau iš­li­ko ne mū­ri­nės, o me­di­nė si­na­go­ga. Sta­ty­ta 1801-ai­siais, ji 1885 me­tais bu­vo su­re­mon­tuo­ta. Ma­no­ma, jog tuo­met bu­vo įreng­tas nau­jas įė­ji­mas į si­na­go­gą – jis už­fik­suo­tas nuo­trau­ko­se. Po res­tau­ra­ci­jos si­na­go­gos sie­no­je bus ma­to­mas ir pa­ts se­niau­sias įė­ji­mas – tik ne­be du­rys, o jų for­mą at­ku­rian­tis lan­gas“, – sa­kė M. Ve­liu­lis.

Baig­ti res­tau­ruo­ti si­na­go­gą bu­vo nu­ma­ty­ta dar per­nai. Ta­čiau dar­bus stab­dė pa­vel­do­sau­gos spe­cia­lis­tų ne­su­ta­ri­mai. Pro­jek­to įgy­ven­di­ni­mą te­ko ati­dė­ti, kol bu­vo ras­tas komp­ro­mi­sas tarp pa­vel­do­sau­gi­nin­kų ir res­tau­ra­ci­jos pro­jek­to fi­nan­suo­to­jų.

Nu­ma­to­ma, jog ki­tą va­sa­rą į res­tau­ruo­tą­ si­na­go­gą per­si­kels Pak­ruo­jo Juo­zo Paukš­te­lio vie­šo­sios bib­lio­te­kos Vai­kų li­te­ra­tū­ros sky­rius, jo­je bus or­ga­ni­zuo­ja­mi kon­cer­tai, ki­ti kul­tū­ri­niai ren­gi­niai.

Au­to­rės nuo­tr.

UNI­KA­LU­MAS: Pa­vel­do vy­riau­sia­sis spe­cia­lis­tas Min­dau­gas Ve­liu­lis pa­brė­žė si­na­go­gos uni­ka­lu­mą: kai ku­rios pa­sta­to de­ta­lės, kaip šis kon­ser­vuo­ti pa­ruoš­tas lan­gas, se­nų­jų meist­rų iš­ta­šy­ti iš vien­ti­so me­džio.

SIE­NA: La­biau­siai nu­ken­tė­ju­si si­na­go­gos sie­na jau bai­gia­ma tvar­ky­ti – ka­la­mos išo­rės len­tos.