
Naujausios
Ūdekiečiai išgelbėjo sužeistą gandrą
Ūdekų kaimo žmonės dvi savaites maitino jauną sužalotą gandrą. Vis nepasveikstantį paukštį antradienį ūdekiečiai išgabeno į Kuršėnų jaunųjų gamtininkų centrą.
Janina ŠAPARNIENĖ
pakruojis@skrastas.lt
Be žmonių laukė pražūtis
Modesta, Egidijus ir Gabrielė Plačakiai su sparnuotuoju ligoniu iš Ūdekų į Kuršėnus važiavo šeimos automobiliu. Gandras, sužalota koja, keliavo ant šeimos jaunėlės dukros Gabrielės rankų. Mergaitė daugiausiai ir rūpinosi juo.
„Jis jau tapo kaip naminis paukštis: pats eina prie žmonių, prašo maisto, glaustosi. Nebijo, imamas ant rankų“, – sakė ponia Modesta.
Kuršėnų jaunųjų gamtininkų centre ūdekiečių atgabentasis ligonis buvo įkurdintas, kur ir kiti iš visos apskrities atvežti sužaloti gandrai.
M. Plačakienė džiaugėsi, jog centro vadovas Vytautas Uosis prognozavo, kad jaunas, neseniai skraidyti išmokęs gandras greičiausiai pasveiks. Mat jo koja nelūžusi, žaizda paviršinė. Tačiau be žmonių atjautos ir maisto paukštis būtų žuvęs.
Gandrą maitino visas kaimas
Gandrų šeimos jaunikliui pagalbos prireikė daugiau nei prieš porą savaičių. Tuo metu ne vienas kaimo gyventojas pastebėjo šalia pieno supirkimo punkto (ant kurio – gandralizdis) stoviniuojantį paukštį. Iš pradžių žmonės į jį nekreipė dėmesio. Bet kai gandras ilgiau nesitraukė iš tos pačios vietos, ūdekiečiai susirūpino. Priėję arčiau pamatė, kad gandras striksi viena koja, o kita – sužalota. Ja paukštis stengėsi remtis kuo mažiau ir vėl skubiai kėlė nuo žemės, nuo žmonių traukėsi, kiek paskrisdamas tolyn.
Po kelių dienų sužeistasis išalkęs jau pats ėmė ieškoti žmonių pagalbos. Vieną rytą nubudę Plačakiai gandrą pamatė savo sodybos kieme. Žmonių paukštis nebesibaidė.
Plačakių dukros Gabrielė, Vaida ir Viktorija, Toma Vareikytė, kiti kaimo vaikai gaudė ir nešė sužeistajam varles. Išalkęs gandras neatsisakė ir suaugusiųjų siūlomų sliekų.
„Labiausiai gandro maistu rūpinosi mūsų kaimo kultūrininkės Vitalija Vareikienė, Nijolė Guževičienė ir Vilma Janickienė. Globojamas gandras įprato keliauti pirmyn atgal skersai kelią – iš mūsų sodybos pas Vitaliją. Tapo visiškai jaukus“, – pasakojo M. Plačakienė.
O Viktorija Plačakytė „Pakruojo kraštui“ sakė, jog sunku net išvardinti gandro globėjus, beveik visus kaimo gyventojus – vieni žmonės dažniau, kiti rečiau nešė sparnuočiui varlių ar sliekų.
Sužeistąjį kelis kartus buvo aplankę ir jo šeimynykščiai gandrai – atskrisdavo, pastoviniuodavo šalia ir vėl skrisdavo sau.
Ūdekiečiai mano, kad jauniklis koją susižeidė į elektros laidą, nutiestą į pieno supirkimo punktą. Ant šio punkto kamino ir įsitaisiusi lizdą gandrų šeimyna.
Popieriniai „gamtos globėjai“
Gandro koja vis negijo. Ūdekiečiai ėmėsi ieškoti jam rimtesnės pagalbos.
„Telefonu kalbintas veterinarijos gydytojas patarė gandrą vežti į specialias įstaigas, gydančias laukinius gyvūnus ir paukščius“, – pasakojo M. Plačakienė.
Žmonės telefonais susirado tokią įstaigą Kaune. Tačiau šios atstovai teigė, kad dėl vieno gandro į Pakruojo rajoną nevažiuos. O išgirdę apie sužeistą paukščio koją, davė suprasti, kad jis nebeišgis ir kad geriausia būtų... gandrą nugalabyti.
Kuršėnų jaunųjų gamtininkų centre vietos Ūdekų gandrui atsirado. Tačiau paukštį reikėjo ten nuvežti. Ūdekiečiai kreipėsi į Pakruojo aplinkos apsaugos agentūros inspektorius. Buvo pasiųsti pas ekologę.
Siuntinėjimų nuo vieno prie kito gamtosaugos valdininko papiktinta M. Plačakienė redakcijai sakė nebesuprantanti, už ką jie pinigus gauna. Juk gandras – nykstantis, saugomas paukštis. Tai ar ne valstybės išlaikomų tarnybų pareiga (bent moralinė) padėti saugomam paukščiui?
„Tačiau Gamtininkų centre išgirdome, jog apskrityje tėra vienas tikrai gamtą mylintis valdininkas – iš Akmenės sužeistą gandrą atvežęs tenykštis aplinkosaugininkas“, – sakė redakcijai M. Plačakienė.
Viktorijos PLAČAKYTĖS nuotr.
DRAUGAI: Gandriuką į šeimos mašiną ant rankų nunešė Gabrielė – pagrindinė jo globėja. Su ja paukštis susidraugavo labiausiai.
SUŽEISTASIS: Sužeistas gandro jauniklis pats atėjo į sodybą prašyti žmonių pagalbos.
LAIDAS: Ūdekiečiai mano, jog gandras susižeidė, užkliudęs šį elektros laidą netoli lizdo.