
Naujausios
Tytuvėnų šventovė – Kelmės socialdemokratams
Tytuvėnų vienuolynas kartu su Švenčiausios Mergelės Marijos Angelų Karalienės bažnyčia ir tvoromis jau priklauso nebe Katalikų bažnyčiai, o socialdemokrato vadovaujamam Tytuvėnų piligrimų centrui. Socialdemokrato rajono savivaldybės administracijos direktorius Zenono Mačerniaus žieduota ranka valdė „Tytuvėnų piligrimų centrą“ ir glaudė savos partijos bičiulius. Socdemai taip šeimininkavo Tytuvėnų šventovėje, kad beliko tik užsivilkti kunigo sutaną ir, nustūmus nuo altoriaus kleboną, aukoti Mišias.
Rita ŽADEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
Su visais angelais – socdemams
Švenčiausios Mergelės Marijos Angelų Karalienės bažnyčios perdavimo pagal panaudą dokumentus pernai liepos ir rugpjūčio mėnesį pasirašinėjo turto gavėjas – viešosios įstaigos Tytuvėnų piligrimų centro laikinai einantis direktoriaus pareigas socialdemokratas Pranas Jurkaitis ir Šiaulių vyskupo Eugenijaus Bartulio oficialiai įgaliotas klebonas R. Žaromskis.
Liepos 29 dieną pasirašytoje panaudos sutartyje nurodyta, kad Tytuvėnų piligrimų centrui perduodamas Švenčiausios Mergelės Marijos Angelų Karalienės bažnyčios pastatas ir dvi tvoros.
Panaudos gavėjas įsipareigojo mokėti užmokestį už patalpų eksploatavimą, komunalines ir ryšių paslaugas. P. Jurkaitis tikino, kad Piligrimų centras už bažnyčios išlaikymą nemoka.
Redakcijos turimi dokumentai rodo, kad bažnyčios perėmimui ruoštasi jau 2008 -aisiais.
Viešosios įstaigos dalininkai yra trys – Kelmės rajono savivaldybė, Šiaulių vyskupija ir Tytuvėnų parapija.
Po gaisro – gaisras
Kai sausio 26–ąją sudegė vienuolyno stogas, buvusio bažnytinio paveldo muziejus su neįkainojamomis meno vertybėmis, nudegė ir bažnyčios stogas.
Kam priklauso Tytuvėnų bažnyčia, klausėme Tytuvėnų klebono R. Žaromskio.
„Vyskupijai priklauso... Nepradėkite rašyti šitokių dalykų... Kam aitrinti aistras? Ką pasakys parapijiečiai?.. Neužkurkite peklos. Nedarykite dar vieno gaisro, kurį nežinau, kaip bereiks užgesinti“, – atsakė klebonas R. Žaromskis.
Be leidimo ir žinios
Apie tokį neįkainojamo turto perėjimo iš Katalikų bažnyčios į viešosios įstaigos rankas, Kultūros paveldo departamento (KPD) Šiaulių teritorinio padalinio vedėjo Ryčio Budrio teigimu, paveldosaugininkai nieko nežinojo.
„Tokia panaudos sutartis negalėjo būti sudaryta be Kultūros paveldo departamento (KPD) leidimo, nes tai didelė vertybė, kultūros paveldo objektas, – sakė padalinio vadovas.– Nekilnojamųjų ir kilnojamųjų kultūros objektų apsaugos įstatymuose yra parašyta, kad perduodant, parduodant vertybes privalo būti informuojamas Kultūros paveldo departamentas“.
Savivaliaujama ne pirmą kartą
Buvęs KPD Šiaulių teritorinio padalinio vadovas Romas Olišauskas prisiminė buvęs P. Jurkaičio nemalonėje po to, kai atsisakė duoti leidimą vienuolyne steigti muziejų ir ten vežti bažnytinio meno vertybes.
„Pasakiau, kad departamento leidimo muziejus negaus iki tol, kol nebus po rekonstrukcijos priduotas vienuolyno pastatas ir padėtas parašas, kad ten viskas gerai. Bet niekas nepaisė mūsų leidimo, ir muziejus, vėliau supleškėjęs, buvo įkurtas“, – apgailestavo R. Olišauskas.
Aukos su kasos aparatu?
Panaudos sutartis, pagal kurią bažnyčia su tvoromis perduodama valdyti ir naudoti viešajai įstaigai, pasirašyta 10-čiai metų. Sutartyje nurodoma, kad turto paskirtis – rekonstrukcija, pritaikymas religijos, bažnytinės liturgijos, turizmo reikmėms. Be to, panaudos gavėjas įsipareigojo patalpas naudoti pagal paskirtį, t.y. „dvasingumo ugdymui, liturginei veiklai, religinio kulto apeigų atlikimui“.
Ar tai reiškia, kad viešoji įstaiga įdarbins kleboną arba kad socialdemokratas P. Jurkaitis teiks bažnytinės liturgijos paslaugas? Gal klebonas už aukas plėšys ir dalys kasos čekius? Antraip viešoji įstaiga negalėtų teikti mokamų paslaugų.
„Ne, ne ne. Man atlyginimo piligrimų centras nemoka“, – tikino klebonas R. Žaromskis.
Socialdemokratų rankos
Bažnyčios pastatus su tvoromis valdo socialdemokratai su savo statytiniais: Zenonas Mačernius kelerius metus vadovavo Tytuvėnų piligrimų centro dalininkų susirinkimams; laikinu Piligrimų centro vadovu paskirtas taip pat socialdemokratas Pranas Jurkaitis. Dabar Kelmės savivaldybei dalininkų susirinkimuose atstovauja socialdemokratas meras Kostas Arvasevičius.
O kam priklauso kilnojamosios kultūros vertybės?
„Jie šito, kas yra bažnyčios viduje, neišparceliuos, nepaims. Jeigu sakys, man reikia šito paveikslo ir jį išvešiu – gink, Dieve! Šito nebus, nebent manęs nebūtų! Nesvarbu, kas tenai norėtų, kad ir Algirdas Brazauskas prisikeltų iš numirusių ir norėtų valdyti šitą dalyką, nepavyktų“, – emocingai kalbėjo klebonas R. Žaromskis.
Viskas dėl pinigų
Galiausiai klebonas R. Žaromskis atskleidė tikrąją bažnyčios pastato perleidimo viešajai įstaigai priežastį.
„Taip padaryta norint pritraukti lėšas bažnyčios remontui. Bažnyčioms Europos Sąjungos fondai pinigų neduoda. O viešosioms įstaigoms duoda“, – aiškino R. Žaromskis.
Pats klebonas pripažino, kad sprendžiamas ir jo gyvenamosios vietos klausimas. Klebonas gyveno Tytuvėnų vienuolyne, kuris priklauso piligrimų centrui. Ar gyveno teisėtai?
„Aš greitai gyvensiu palapinėje ir būsiu pirmasis klebonas su tokia gyvenamąja vieta, – sakė R. Žaromskis. – Va, ką reiškia žurnalistų kapstymasis, kur nereikia“. Bet pripažino, kad gyventi kultūros paveldo objekte jis neturi jokio juridinio pagrindo.
„Plušėjo“ , nors nebuvo įgaliotas
Kelmės Jono Graičiūno gimnazijos mokytojas, rajono Tarybos narys Egidijus Ūksas surinko neploną segtuvą dokumentų, kurie įrodo, kaip rajono socialdemokratai tvarkėsi Tytuvėnų piligrimų centre.
Surinktas kelerių metų Kelmės rajono savivaldybės, Tarybos bei Tytuvėnų piligrimų centro, jo dalininkų dokumentų pluoštas.
„Gaisras atskleidė, kiek ten būta netvarkos ir kas prie centrui skirtų pinigų labiausiai šildėsi rankas“, – sklaidydamas dokumentus su įrodymais sakė E. Ūksas.
Dokumentuose įrodymai, kad, pasikeitus Tytuvėnų parapijos klebonui, įgaliojimai veikti ir pasirašinėti dokumentus raštiškai suteikti naujajam klebonui.
Tuo metu dabartinis Savivaldybės administracijos direktorius Zenonas Mačernius dirbo rajono mero pavaduotoju. 2007 metų gegužę, nutarus steigti Tytuvėnų piligrimų centrą, Z. Mačerniui buvo suteikti riboti įgaliojimai pasirašyti centro steigimo sutartį bei atstovauti Kelmės rajono Tarybai steigiamajame susirinkime.
Tačiau Z. Mačernius apie dvejus metus vadovavo dalininkų susirinkimams, dėliojo antspaudus ant finansinių bei kitokių centro dokumentų, nors nebuvo įgaliotas to daryti.
Tik 2010 metų rugpjūčio 26 dieną Z. Mačerniui suteikti įgaliojimai atstovauti Kelmės rajono savivaldybę viešojoje įstaigoje Tytuvėnų piligrimų centras, bei atlikti veiksmus, priskirtus dalininkų kompetencijai.
Pinigai ir atsakomybė
Administracijos direktoriaus kabinete Z. Mačernius spinduliavo valdžia ir pasitikėjimu.
„Parodykit man tuos dokumentus! Netiesą sakote, kad be įgaliojimų. To nėra. Netiksli jūsų informacija“, – tvirtino direktorius žurnalistei, kuri tik ką vartė dokumentus, įrodančius, kad įgaliojimų nebuvo suteikta.
Vėliau Z. Mačernius bandė atsakomybę permesti rajono Tarybai, kuri, pasak jo, neskyrė bent minimalių lėšų eksploatacijai.
Įsteigtas etatas bendrapartiečiui
Neturėdamas įgaliojimų Z. Mačernius dalininkų susirinkime balsuoja dėl naujo ūkinės dalies vedėjo etato Tytuvėnų piligrimų centre įsteigimo. Vedėju tapo Z. Mačerniaus partijos bičiulis P. Jurkaitis.
Z. Mačernius pasirašo, kad vedėjui skiriamas 1200 litų atlyginimas.
Pakeliamas ir direktorės, kuri netrukus išeis motinystės atostogų, atlyginimas iki 2600 litų.
Z. Mačerniaus parašas yra ir po sprendimu, kad į direktorės pareigas paskirti ūkio dalies vedėją P. Jurkaitį bei mokėti jam direktoriaus atlyginimą.
Gavęs palaiminimą iš Z. Mačerniaus, P. Jurkaitis pradeda veikti. Už Kelmės rajono savivaldybės lėšas – daugiau, nei 6000 litų – sukūrus Tytuvėnų piligrimų centro tinklapį, ten atsirado ir asmeninio P. Jurkaičio verslo – baidarių nuomos – reklama.
Be įgaliojimų įsteigė muziejų
2010 kovo 24 dieną dalininkų susirinkime nutarta Tytuvėnų piligrimų centre įsteigti muziejų, kuris, paiaškėjo, net negali vadintis muziejumi.
Už steigimą balsuoja ir Z. Mačernius, iki to laiko dar neturintis įgaliojimų atstovauti Savivaldybę dalininkų susirinkime.
Atsisakė audito
Tame pačiame dalininkų susirinkime buvo nutarta neatlikti Tytuvėnų piligrimų centro finansinio audito. Pagal centro įstatus finansinės veiklos auditą privalu atlikti kiekvienais metais.
Dalininkų susirinkimo protokole įrašyti Z. Mačerniaus žodžiai, kad auditui centras neturi lėšų.
Giliau į savivaldybės kišenę
Viename iš prašymų Kelmės rajono tarybai laikinasis direktorius P. Jurkaitis priekaištavo, kad 2009 metais centrui Savivaldybė skyrė „tik 75 000 litų“.
2011 metais centro biudžetas buvo 107 tūkstančiai litų. 2012 metams centras jau paprašė 237 tūkstančių litų. Rajono biudžeto projekte numatyta skirti 140 tūkstančių litų.
Knygos virto dviračiais
2010 metais rajono Taryba centrui skyrė 6500 litų knygoms įsigyti. E. Ūkso teigimu, buvo žadėta pirkti knygų apie Tytuvėnus ir jas pardavinėti centre po daugiau nei 60 litų.
„Kadangi mačiau tokias knygas internete pardavinėjant po 34 litus, nebalsavau už pinigų skyrimą, bet socialdemokratų traukinys nubalsavo „už“, ir pinigai buvo skirti“, – sakė Tarybos narys.
Tačiau už knygoms skirtus pinigus buvo nupirkti 25 dviračiai, kurie nenaudoti, nes nebuvo patvirtintas įkainis.
Po kiek Tytuvėnuose malkos?
Rajono taryba 2011 metų birželį Tytuvėnų piligrimų centrui papildomai skyrė 15 tūkstančių litų.
E. Ūksui panorus išsiaiškinti, kaip šie pinigai buvo panaudoti, vėl išlindo yla iš maišo.
P. Jurkaitis tarybos nariui raštu nurodė, kad buvo pirkta 50 kubinių metrų malkų už 8740 litų.
„Mokėta 174,8 lito už kubinį metrą? Malkos tuo metu kainavo iki 100 litų už kubinį metrą“, – skaičiavo E. Ūksas.
Ryšiai I
Kodėl Z. Mačerniui toks parankus P. Jurkaitis, kuris šioje baisioje istorijoje gali tapti iešmininku? Juos sieja ne tik socialdemokratų partija, bet ir asmeniniai ryšiai. Z. Mačerniaus bičiulė Jolanta Dausinienė yra P. Jurkaičio sesuo.
J. Dausinienė prieš 2007 metų rinkimus dirbo Jaunimo reikalų koordinatore savivaldybės administracijoje. Vėliau su socialdemokratų ešelonu buvo išrinkta į Savivaldybės tarybą. Paaiškėjus, kad šias pareigas turi eiti konkursą laimėjęs valstybės tarnautojas J.Dausinienei teko aiškintis tarnybinės etikos komisijoje ir apleisti pareigas. Tuomet pradinių klasių mokytojos išsilavinimą turinčiai moteriai pasiūlyta rami vietelė savivaldybės Socialinės paramos skyriuje. Dirba vyriausiąja specialiste išmokoms.
– Kokie ryšiai sieja su Z. Mačerniumi? – pasiteiravome pačios J. Dausinienės.
– Jis buvo partijos pirmininkas.
– Ar atsitiktinumas, kad būtent Jūsų brolis tapo Tytuvėnų piligrimų centro vadovu?
– Aš visiškai nesigilinau į tai, – atsakė J. Dausinienė.
Ryšiai II
Paklausėme ir Z. Mačerniaus, kokie jo ryšiai su P. Jurkaičiu.
– Kelmės rajone yra 35 tūkstančiai gyventojų, 400 socialdemokratų partijos narių ir su visais mano santykiai vienodi, – žieduotus pirštus lenkė Z. Mačernius.
– Bet centro direktoriumi tapo tik vienas.
– O kur matėt įstaigą, kur gali dirbti penki direktoriai? – nustebo Z. Mačernius.
TURTAS: Viešoji įstaiga, o nebe Katalikų bažnyčia valdo Tytuvėnų bažnyčios pastatą ir jos tvoras.
ĮGALIOJIMAI: Kelmės savivaldybės administracijos direktorius Zenonas Mačernius gynėsi, kad atstovavo Savivaldybei Tytuvėnų piligrimų centre be įgaliojimų. Bet dokumentai rodo ką kitą.
DEGĖSIAI: P. Jurkaičiui pradėjus vadovauti Tytuvėnų piligrimų centrui, į muziejų buvo suvežtos vertybės, kurios neseniai virto degėsių krūva.
DOKUMENTAI: Kelmės tarybos narys konservatorius Egidijus Ūksas, surado dokumentus, įrodančius ryšius ir netvarką Tytuvėnų piligrimų centre.
VALDYTOJAS: Tytuvėnų piligrimų centro vadovas valdė ne tik rekonstruotą vienuolyną su muziejumi, kuris supleškėjo, bet valdo ir bažnyčios pastatą su tvoromis.
„ĮNAMIS": Klebonas Rimantas Žaromskis bažnyčioje tik įnamis, o vienuolyne gyvena neteisėtai?
ĮRODYMAS: Šiaulių vyskupas Eugenijus Bartulis neigia, kad Tytuvėnų bažnyčia dabar priklauso Tytuvėnų piligrimų centrui. Gal užmiršo apie šį dokumentą?
Jono TAMULIO, Giedriaus BARANAUSKO nuotr.