
Naujausios
Tvarkytis reikia ne tik per akcijas
Kražiuose (Kelmės r.) šeštadienį bus surengta akcija „Darom“. Moterys dirbs po 3— 4 valandas, vyrai — ilgiau. Tačiau Kražių senbūvio pedagogo ir bendruomenės įkūrėjo Stanislovo Bružo nuomone, tvarkytis ir bent po mažą darbeliuką savo miesteliui reikia padaryti kasdien.
Regina MUSNECKIENĖ
Su žmogumi reikia kalbėtis
Į Kražius Stanislovas Bružas atsikėlė 1967-aisiais. 22 metus dirbo Kražių vidurinės mokyklos direktorium. Po to vadovavo Kelmės vakarinei mokyklai, Butkiškės pagrindinei. Tačiau iš visų darbų grįždavo į Kražius. Čia — jo šeimos namai. Čia kapai. Su miesteliu ir jo žmonėmis Stanislovas Bružas sako visam laikui suaugęs.
Gal todėl ir išėjęs užtarnauto poilsio buvęs direktorius neužsidarė tyloje. Tai žmogus, kuris nemoka nutaisyti abejingo žvilgsnio. Gėrisi, kai žmonės susitvarko savo kiemus. Pyksta, bet nesmerkia apsileidėlių.
„Su žmogumi reikia kalbėtis,“ — sako pedagogas.
Ir iš tiesų jis pats ne vienam kažiškiui taktiškai yra užsiminęs, jog reikėtų apsikuopti savo kiemą, jog negražiai atrodo skuduru užkištas langas ir panašiai.
Bendruomenės iniciatorius
Stanislovo Bružo manymu, žmonėms reikia gero pavyzdžio. Juk ne visi turi vienodą supratimą apie tvarką, švarą, grožį.
„Jeigu kiekvienas susitvarkytų bent savo kiemą: pasodintų gėlę, įkeltų inkilą, nupjautų žolę, jau prisidėtų ir prie bendros miestelio tvarkos,“ — mintija Kražių inteligentas.
Norėdamas suburti kražiškius Stanislovas Bružas 2001 metais įkūrė miestelio bendruomenę. Tai buvo antroji bendruomenė Kelmės rajone. Pirmąją įkūrė Budraičių gyventojai.
Bendruomenės vadovo iniciatyva kražiškiai prikėlė kapinėse stovinčią koplyčią. Įrengė čia šarvojimo patalpą.
Pigiai nupirko šalia kapinių stovinčią apleistą sodybą. Ją nugriovė, o sklype įrengė automobilių stovėjimo aikštelę. Toje aikštelėje telpa apie trisdešimt automobilių. Nėra problemos laidojant, per Vėlines ar kitas šventes.
Tuomet dirbo visa bendruomenė. Jai priklausė pusšimtis žmonių. Plušėjo pusantro mėnesio. Darė kiekvienas kas ką galėjo. Ūkininkai nepagailėjo savo technikos. Žmonės suprato, jog visi kartu gali daug nuveikti ir pagražinti savo miestelį.
Pasirodo, net kitur jau gyvenantys kraštiečiai mielai atskuba pagalbon, kai pamato, jog gimtinė gražėja. Miestelio centrą sutvarkyti padėjo Šiauliuose apželdintoja dirbanti buvusi kražiškė ir Stanislovo Bružo mokinė Asta Rubikaitė.
Drauge su Kražių seniūnu Vaclovu Andruliu bendruomenė pasirūpino, kad būtų nupirkta ir nugriauta miestelio centro įvaizdį gadinusi apleista sodyba. Jos vietoje padaryta veja, gėlynas. Gavus ąžuolo, išdrožta karaliaus Mindaugo skulptūra.
Nemoka praeiti abejingas
Dabar Stanislovas Bružas bendruomenės vairą perdavė jaunesniems, energingesniems, gebantiems rengti projektus. Tačiau miesteliui reikia ir praktiko rankos. Atėjus pavasariui, negali abejingas praeiti pro tas vietas, kurios anksčiau jo iniciatyva sutvarkytos. Nukarpo medelius. Savo benzinu ir savo pjūklu išpjauna brūzgynus. Peiliu išraižo kiaulpienių ir kitų piktžolių šaknis.
Šeštadienį ir Kražiuose numatoma „Darom“ akcija. Kražiuose yra ką tvarkyti. Daug gražių istorinių vietų. Vien Medžiokalnis reikalauja nemažai rankų. O kur dar visas nemažas miestelis?
Tačiau buvusio mokyklos direktoriaus nuomone, tvarkytis reikėtų ne tik per akcijas. Tiesiog turint laisvą minutę laiko eiti ir ką nors gero nuveikti bendram labui. Tai būtų pilietiška, teisinga ir naudinga. Juolab, kad atkūrus Kražių kolegiją ir plačiai pasklidus garsui apie garbingą miestelio istoriją, čia lankosi daug turistų.
Miestelis pasikeitė
— Per 44 metus, kuriuos praleidote Kražiuose, tikriausiai suaugote su šiuo miesteliu. Kaip jis pasikeitė per šiuos dešimtmečius?
— Tada, kai atsikėliau, miestelis buvo apšiuręs. Nepalyginsi su dabar gražiai tvarkomomis, remontuojamomis sodybomis. Tačiau anuomet Kražiai buvo gyvybingesni.
Čia gyveno 1400 žmonių. Dabar liko tik pusė — 700 gyventojų. Buvo labai daug jaunų žmonių, inteligentų. Mokykloje dirbo daug vyrų. Net Lykšilyje, kur mokytojavau prieš Kražius, buvome šeši vyrai mokytojai. Klasėse mokėsi po tris — septynis penketukininkus.
Dabar pasikeitė genofondas, nes netekę darbo išvažiavo daug agronomų, ekonomistų ir kitų inteligentų. Pirmadieniais Kražiuose yra turgus. Prekiautojų klientės — močiutės su lazdelėmis ir vaikštynėmis.
— Ar nesigailite gyvenimą pašventęs Kražiams?
— Ne. Nes Kražiuose aš labai praturtėjau gerais mokiniais ir gerais žmonėmis. Išleidau 22 abiturientų laidas. Smagu, kai apie tave pasako gerą žodį.
RANKOS: Proto žmogus, inteligentas Stanislovas Bružas negaili darbo ir savo rankoms.
Autorės nuotr.
KOPLYČIA: Stanislovo Bružo iniciatyva bendruomenė sutvarkė Kražių kapinėse stovinčią koplyčią.
CENTRAS: Bendruomenės nariai vietoj senos apleistos sodybos Kražių centre įrengė veją ir pastatė koplytstulpį karaliui Mindaugui.
Dalios KARPAVIČIENĖS nuotr.