
Naujausios
Šviesuoliai ugdė išsilavinusią bendruomenę
Lieporų kaime susirinkę mokytojai ir mokiniai kalbėjo apie šviesuolius bajorus Teresę ir Stanislovą Goesus, kurie rūpinosi vietos gyventojų švietimu, kultūriniu gyvenimu, lietuviškos literatūros platinimu. Surengtoje konferencijoje į praeitį pažvelgta per piešinius, fotografijas, dekoravimą.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Posmai praeičiai ir dabarčiai
Konferencija pradėta literato Jono Ivanausko eilėmis, kurias jis sukūrė viename pirmųjų šiems krašto šviesuoliams skirtų renginių. Literatas tąsyk ilgai klaidžiojo alėja prie Medvilionių dvaro, o netrukus paskaitė ekspromtu sukurtą eilėraštį.
Ir šįkart, jau devintus metus organizuojamame renginyje, nuskambėjo tos pačios Goesams skirtos eilės bei posmai, grąžinantys į dabartį apie uždaromas mokyklas.
Dar yra nežinančių apie šviesuolius
Joniškio Jono Avyžiaus viešosios bibliotekos Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vedėja Eglė Šukienė pasakojo prieš dešimtmetį susidomėjusi Goesų gyvenimu. Tam ją paskatino mokytoja Stanislava Venislovienė, kartą bibliotekoje pasiteiravusi medžiagos apie šią giminę. Netrukus E. Šukienė surinko medžiagą ir išleido knygą „Bajorų von Goesų gyvenimo priedermė – kultūra ir švietimas“.
„Dabar man keista, kai Joniškyje kas nors nežino Goesų pavardės arba stebisi, kodėl S. Goeso vardu pavadintas vienas akligatvis,“ – sakė bibliotekininkė, neseniai suradusi šios giminės palikuonių. Vienas žmogus gyvena Pakruojo rajone, kita moteris dirba „Tyto alba“ leidykloje.
Garsios giminės darbai
E. Šukienė pasakojo, kad šeimų nesukūrę brolis ir sesuo Stanislovas ir Teresė Goesai buvo krašto šviesuoliai, kultūros puoselėtojai. Nors Stanislovui pačiam užbaigti mokyklos neteko, jis rūpinosi savišvieta, su seserimi įsteigė knygynėlį, kuriam knygų buvo atsiuntęs net Prezidentas Antanas Smetona.
Čia rinkdavosi jaunimas diskutuoti, aptarti lietuvybės reikalus, repetuoti vaidinimus.
Teresė Goesytė mokyklos nelankė, buvo savarankiškai apsišvietusi moteris, ji mokė mergaites, gabesnes paruošdavo mokytojų kursams. Ji suprato, kokia svarbi yra šeima be smurto, todėl užsiėmė ir kaimo vyrų auklėjamuoju darbu, kaip dera elgtis su moterimis.
Goesai parėmė ne vieną gabų jaunuolį, leisdami juos mokytis. Apie tai savo pranešime kalbėjo Kriukų pagrindinės mokyklos mokinė Greta Rubšlauskytė.
Bajorai ne vieną vaikiną išgelbėjo nuo kunigystės be pašaukimo. Žmonės dažnai norėdavo, kad sūnus taptų kunigu ir nepaisydavo, kad jis tam neturi patraukimo.
Konferencijoje Žemės ūkio mokyklos mokytoja Gita Vilčiauskienė apžvelgė straipsnius apie Joniškio kraštą „Aušroje“ ir „Varpe“, mokinės Gerda Galinauskaitė ir Kristina Eitkevičiūtė pasakojo apie šio krašto knygnešius ir daraktorius. Roberta Eitkevičiūtė priminė apie "Pavasarininkų", Šaulių draugijų veiklą, organizuotus vaidinimus, skaityti kiti pranešimai.
Savaip pamatyta praeitis
Kriukų pagrindinės mokyklos mokiniai atliko tyrimą, ką dabar rastų S. Goesas, jei sugrįžtų namo.
Vaikai piešė Medvilionių dvarą, fotografavo apylinkes, po to apklausė S. Goseso gatvės gyventojus, ką jie atsimena ar žino apie šį garsų krašto žmogų.
Mokiniai bandė savaip nupiešti S. Goesą. Taip pat jie įvairiais vaizdais, tekstais, liudijančiais sąsajas su praeitimi, papuošė marškinėlių kolekciją.
Po konferencijos jos dalyviai žaidė dvarininkų mėgtą žaidimą kroketą, pėsčiomis nuėjo iki Medvilionių dvaro, aplankė Teresės ir Viktorijos Goesyčių kapus.
Konferenciją „Viduje suvis jautės lietuviu esąs“ Stanislovo Goeso 170-osioms gimimo metinėms rengė Jono Avyžiaus viešosios bibliotekos Kriukų filialo darbuotoja Violeta Navickienė ir Kriukų pagrindinė mokykla.
Kriukų pagrindinės mokyklos lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Ligita Eitkevičienė apgailestavo, kad Medvilionių dvaras, kuriame gyveno Goesai, baigia sugriūti, o ir patys krašto šviesuoliai rajone dar per mažai pagerbti.
Autorės nuotr.
SUGRĮŽIMAI: Renginyje eksponuota fotografijų paroda, kurioje vaikai parodė, ką rastų Goesai, jei dabar vėl gyventų.
NUOSTABA: Bibliotekininkė Eglė Šukienė, jau daug metų besidominti Goesų gimine, sakė dabar net nustembanti, jei kas nors Joniškyje nežino, kas buvo Stanislovas Goesas.
Ligitos EITKEVIČIENĖS nuotr.
KROKETAS: Norintieji galėjo išmėginti dvarininkų pamėgtą žaidimą kroketą.
DVARAS: Po konferencijos renginio aplankė Medvilionių dvarą, kuris, deja, jau baigia sugriūti.