Stambūs ūkiai „praryja“ smulkiuosius

Stambūs ūkiai „praryja“ smulkiuosius

Stambūs ūkiai „praryja“ smulkiuosius

Radviliškio rajonas neišsiskiria iš kitų apskrities rajonų — jame, kaip ir aplinkiniuose rajonuose, ūkių mažėja, tačiau jie stambėja. Pasak žemdirbių, optimalaus dydžio ūkiams lengviau išsilaikyti, juose galima taikyti pažangesnes technologijas.

Laima AGANAUSKIENĖ

„Gyvename iš pieno“

Gražiškių žemės ūkio bendrovė — viena iš 30-ies rajone veikiančių žemės ūkio bendrovių bei įmonių. Ši bendrovė specializuojasi ir gyvulininkystėje, ir augalininkystėje.

Pasak bendrovės pirmininko Juozapo Glinskio, per septynerius metus jų bendrovės ūkinė veikla mažai keitėsi. Gražiškiečiai laiko apie 300 galvijų bandą, iš kurių 200 — melžiamos karvės. Didinti bandą neleidžia europiniai reikalavimai. Jei banda padidėtų, reikėtų tobulinti ir rengti naujas mėšlides, atitikti kitus standartus. Tačiau ateityje galvojama ir apie tai.

Dirbamos žemės plotai bendrovėje per pastaruosius metus nedaug keitėsi — šiuo metu gražiškiečiai dirba apie 1200 hektarų žemės.

„Kadangi nuosavos žemės turime nedaug, didžiąją dalį jos nuomojame. Todėl ir plotai kaskart nežymiai svyruoja — po 20-30 hektarų tai į vieną, tai į kitą pusę. Pagrindinę mūsų ūkio veiklos dalį sudaro gyvulininkystė. Visada sakau, jog mes gyvename iš pieno, tačiau nepamirštame ir augalininkystės“, — sako J. Glinskis.

Gražiškių žemės ūkio bendrovėje daugiausia auginama žieminių kultūrų — kviečių, kvietrugių. Bendrovės vadovo nuomone, optimaliausias ūkio dydis yra apie 1000 hektarų dirbamos žemės, tad jie ir stengiasi daugmaž to prisilaikyti. Anot J. Glinskio, žemės ūkio bendrovėms yra sudėtingiau išsilaikyti nei ūkininkų ūkiams, nes bendrovės turi rūpintis dar ir savo pajininkais, o ūkininkai — tik samdomais darbuotojais.

Ūkių mažiau, bet jie stambesni

Išankstiniais visuotinio žemės ūkio surašymo duomenimis, praėjusiais metais Radviliškio rajone buvo 3,96 tūkstančio ūkių, kurių vidutinis dydis buvo 23 hektarai. Ankstesnio, prieš septynerius metus vykusio žemės ūkio surašymo duomenimis, 2003 metais rajone egzistavo 7,2 tūkstančio ūkių, kurių vidutinis dydis buvo perpus mažesnis — 11,8 hektaro.

Tarp apskrities rajonų ūkių skaičiumi visus lenkia kelmiškiai. Šiame rajone gyvuoja 5,9 tūkstančio ūkių. Tačiau jie yra smulkesni nei radviliškiečių. Kelmės rajone vidutinis ūkio dydis yra perpus mažesnis nei radviliškiečių — 13,8 hektaro.

Mažiausiai ūkių suskaičiuojama Akmenės rajone — per 1,87 tūkstančio. Jų vidutinis dydis nedaug skiriasi nuo radviliškiečių ir sudaro vidutiniškai 21,3 hektaro.

Visuose apskrities rajonuose vyrauja ūkininkų ir šeimos ūkiai. Radviliškyje jų priskaičiuota 3934. Kelmėje jų daugiausiai — 5896, Akmenėje mažiausiai — 1866. Vidutinis tokių ūkių dydis Radviliškio rajone — 17,6 hektaro.

Žemės ūkio bendrovės ir įmonės visur sudaro nedidelę dalį visų ūkių, tačiau jos yra kur kas stambesnės. Radviliškio rajone priskaičiuojama daugiausia žemės ūkio bendrovių ir įmonių — 30. Kituose apskrities rajonuose jų mažiau, o mažiausiai yra Akmenės rajone — tik 11. Per septynerius metus vienur jų padaugėjo, kitur — sumažėjo. Radviliškio rajone jų priskaičiuota trimis mažiau, o Kelmėje ir Akmenėje nuo praėjusio ūkių surašymo iki šio žemės ūkių bendrovių ir įmonių padaugėjo po 4.

Visose apskrities žemės ūkio bendrovėse ir įmonėse ūkiai stambėjo, išskyrus Akmenės rajono. Pavyzdžiui, Radviliškio rajone pernai vidutinis ūkio dydis sudarė 727 hektarus (2003 metais buvo 594 hektarai). Stambiausi ūkiai yra Pakruojo rajone (vidutiniškai 1282 hektarai), smulkiausi — Kelmėje (283 hektarai).

Javų padaugėjo, linų beveik neliko

Išankstiniai surašymo duomenys parodė, kad 2010 metais, palyginti su 2003 metais, Šiaulių apskrities naudojamų žemės ūkio naudmenų plotas padidėjo 7,5 procento. Pasikeitė naudojamų žemės ūkio naudmenų struktūra: 29 procentais padidėjo ariamos žemės plotas, tačiau 56 procentais sumažėjo pievų ir ganyklų plotas.

Išankstiniais surašymo duomenimis, 2010 metais pasėlius augino beveik 17 tūkstančių Šiaulių apskrities ūkių, turinčių vieną ir daugiau hektarų naudojamų žemės ūkio naudmenų.

Pasėlių plotas padidėjo 37 procentais. Javų plotai padidėjo apie 15 procentų, ankštinių augalų — 4,8 karto, rapsų — 3,9 karto. 59 procentais sumažėjo bulvių, lauko daržovių — 50 procentų, o linų beveik neliko — jų plotai sumažėjo per 98 procentus.

Per surašymą taip pat buvo renkami duomenys apie ūkiuose laikomus ūkinius gyvūnus. 2010 metais, palyginti su 2003 metais, Šiaulių apskrities ūkiuose, turinčiuose vieną ir daugiau hektarų naudojamų žemės ūkio naudmenų, surašyta per 20 procentų mažiau galvijų, bemaž 68 procentais daugiau kiaulių, 21 procentu mažiau ožkų, 63 procentais daugiau avių.

Autorės nuotr.

GALVIJAI: Per septynerius metus žemdirbių auginamų galvijų sumažėjo daugiau nei penktadaliu.

VADOVAS: Gražiškių žemės ūkio bendrovei daug metų vadovaujantis Juozapas Glinskis: „Optimaliausias dirbamos žemės plotas — apie 1000 hektarų. Mūsų bendrovė maždaug tiek jos ir dirba“.