Socialiniams darbuotojams didesnių atlyginimų nežadėjo

Socialiniams darbuotojams didesnių atlyginimų nežadėjo

So­cia­li­niams dar­buo­to­jams di­des­nių at­ly­gi­ni­mų ne­ža­dė­jo

Ra­jo­no so­cia­li­niai dar­buo­to­jai sa­vo pro­fe­si­nę šven­tę pa­mi­nė­jo Rad­vi­liš­kio kul­tū­ros cent­re jiems su­reng­to­je šven­tė­je.

Čia ge­riau­siems so­cia­li­nio dar­bo ži­no­vams dė­ko­ta už sun­kų dar­bą, rū­pes­tį bei kant­ry­bę, ta­čiau di­des­nių at­ly­gi­ni­mų ne­ža­dė­ta.

Lai­ma AGA­NAUS­KIE­NĖ

alaima@skrastas.lt

Dar­bas – sun­kus, at­ly­gis – men­kas

Už­va­kar į sa­vo pro­fe­si­nę šven­tę mies­to Kul­tū­ros rū­muo­se su­si­rin­ko bū­rys šven­tiš­kai nu­si­tei­ku­sių, pa­si­puo­šu­sių ra­jo­no so­cia­li­nių dar­buo­to­jų.

De­ja, šių žmo­nių dar­bo kas­die­ny­bė yra ki­to­kia. Nė vie­nam iš jų ne­pa­vyks­ta iš­veng­ti stre­si­nių, ne­ma­lo­nių, o kar­tais ir pa­vo­jin­gų si­tua­ci­jų.

Daž­nas so­cia­li­nis dar­buo­to­jas pa­sa­kys, kad jiems ten­ka lan­ky­ti ne tik ma­lo­nius, bend­ra­vi­mo iš­siil­gu­sius se­nu­kus, bet ne­re­tai ir sto­ti mū­ru nuo smur­tau­jan­čio tė­vo gi­nant jo šei­mą, vai­kus.

Ne vie­nam šių žmo­nių so­cia­li­nių įgū­džių ne­tu­rin­čias šei­mas te­ko mo­ky­ti pa­pras­čiau­sių bui­ti­nių ir gy­ve­ni­miš­kų da­ly­kų, ra­gin­ti ma­mas gy­ven­ti šva­riau, ge­riau pri­žiū­rė­ti vai­kus.

Bė­da ta, kad už sa­vo dar­bą so­cia­li­niai dar­buo­to­jai re­tai ka­da su­lau­kia pa­dė­kų. Sa­vi­val­dy­bės So­cia­li­nio sky­riaus ve­dė­jo Da­riaus Bra­zio tei­gi­mu, bū­na to­kių at­ve­jų, ta­čiau jie yra išim­ti­niai.

Gal­būt to­dėl so­cia­li­nių dar­buo­to­jų pro­fe­si­nė­je šven­tė­je, be svei­ki­ni­mo žo­džių ir pa­dė­kų, bu­vo dė­ko­ja­ma ir už šių žmo­nių kant­ry­bę bei su­pra­tin­gu­mą.

D. Bra­zys pro­gno­za­vo: jei šis sun­kus dar­bas ne­taps ge­riau ap­mo­ka­mas, ne už kal­nų tie lai­kai, kai ims trūk­ti so­cia­li­nių dar­buo­to­jų.

Šven­tė­je da­ly­va­vęs kraš­tie­tis Sei­mo na­rys pro­fe­si­nę šven­tę šven­čian­čius so­cia­li­nius dar­buo­to­jus „pa­guo­dė": jei­gu jiems už jų sun­kų dar­bą ne­bu­vo at­ly­gin­ta šio­je Sei­mo ka­den­ci­jo­je, bus at­ly­gin­ta dan­gu­je.

Pa­dė­ko­jo ge­riau­siems

Šven­tė­je pa­dė­kos raš­tais pa­gerb­tas bū­re­lis ge­ru dar­bu iš­si­ski­rian­čių dar­buo­to­jų.

Pas­vei­kin­tos Še­du­vos glo­bos na­mų vy­riau­sio­ji slau­gy­to­ja Re­gi­na Ka­pu­čins­kie­nė, vy­riau­sio­ji so­cia­li­nė dar­buo­to­ja Edi­ta Ka­ra­lie­nė, so­cia­li­nė dar­buo­to­ja Dia­na Kri­vic­kie­nė, so­cia­li­nio dar­buo­to­jo pa­dė­jė­jos Ra­sa Pi­li­pa­vi­čie­nė, Vi­ta­li­ja Žič­kie­nė, Po­le­kė­lės glo­bos na­mų so­cia­li­nio dar­buo­to­jo pa­dė­jė­ja Ja­ni­na Juo­dei­ky­tė, vy­riau­sio­ji so­cia­li­nė dar­buo­to­ja Li­na And­riu­lie­nė.

Pa­dė­ko­ta Rad­vi­liš­kio vai­kų glo­bos na­mų „Nykš­tu­kas“ so­cia­li­niams dar­buo­to­jams To­mai Tuč­kie­nei, Ro­ber­tai Tka­čuk ir Dei­vi­dui Dar­gu­žui, Psi­chi­kos svei­ka­tos cent­ro so­cia­li­nei dar­buo­to­jai Jū­ra­tei Prie­lai­die­nei, Die­nos užim­tu­mo sky­riaus so­cia­li­nei dar­buo­to­jai Mi­re­tai Ba­nai­tie­nei ir pa­dė­jė­jai Vio­le­tai Pal­ta­ro­kie­nei.

Ap­do­va­no­ji­mai įteik­ti So­cia­li­nės pa­ra­mos sky­riaus spe­cia­lis­tėms Jū­ra­tei Bre­duls­kie­nei, Si­gi­tai Ta­ma­šaus­kie­nei, Ag­nei Gra­baus­kie­nei.

Vy­rų – vos du

Ra­jo­no so­cia­li­nė­je sfe­ro­je dar­buo­ja­si per 200 dar­buo­to­jų. So­cia­li­niams dar­buo­to­jams ten­ka pri­žiū­rė­ti vie­ni­šus, li­go­tus se­nu­kus, jie pri­žiū­ri iš lo­vos ne­pa­si­ke­lian­čius li­go­nius, kur jiems tei­kia­ma in­teg­ra­lio­ji pa­gal­ba, dir­ba su so­cia­li­nės ri­zi­kos šei­mo­mis.

Ne­ma­ža­me mo­te­rų bū­ry­je šį ne­leng­vą dar­bą dir­ba tik du vy­rai, nors so­cia­li­nių įstai­gų va­do­vai mie­lai priim­tų jų dau­giau, ka­dan­gi ne­re­tai pri­rei­kia bū­tent vy­riš­ko au­to­ri­te­to, lo­gi­kos, sva­raus žo­džio, o kar­tais ir jė­gos, kai nuo smur­tau­to­jo pri­rei­kia ap­gin­ti, pa­vyz­džiui, jo vai­kus.

Sky­riaus ve­dė­jo D. Bra­zio tei­gi­mu, ne tik spe­ci­fi­niai šio dar­bo sun­ku­mai iš­gąs­di­na vy­riš­kos ly­ties at­sto­vus.

Juos at­bai­do ir ma­te­ria­li­niai da­ly­kai – ne pa­slap­tis, kad so­cia­li­nių dar­buo­to­jų at­ly­gi­ni­mai nė­ra to­kie, ko­kie tu­rė­tų bū­ti mo­ka­mi už šį dar­bą, nors pa­sta­ruo­ju me­tu jie šiek tiek ir pa­di­dė­jo.

Rad­vi­liš­kio pa­ra­pi­jos bend­ruo­me­nės so­cia­li­nių pa­slau­gų cent­ro, ku­ria­me dar­buo­ja­si per 60 so­cia­li­nių dar­buo­to­jų, di­rek­to­rės pa­va­duo­to­ja Žyd­rū­nė Plun­gie­nė dar anks­čiau yra sa­kiu­si, jog so­cia­li­niu dar­buo­to­ju gims­ta­ma, nes tik to­kio dar­bo pa­šau­ki­mą tu­rin­tis žmo­gus pa­jė­gia iš­lai­ky­ti jam ten­kan­tį fi­zi­nį, o la­biau­siai – psi­cho­lo­gi­nį krū­vį.

Anot jos, so­cia­li­nis dar­buo­to­jas pri­va­lo bū­ti są­ži­nin­gas, nes dirb­ti rei­kia ir su pi­ni­gais, tu­ri su­pras­ti se­ną žmo­gų, mo­kė­ti iš­klau­sy­ti jį ir dar – tu­rė­ti vai­ruo­to­jo tei­ses, nes daž­nai so­cia­li­niam dar­buo­to­jui neį­ma­no­ma sa­vo te­ri­to­ri­jos ap­lėk­ti pės­čiam ar dvi­ra­čiu.

Dar­bas pa­tin­ka

Ne­daug tarp so­cia­li­nių dar­buo­to­jų ir jau­ni­mo, ta­čiau Šiau­lė­nų se­niū­ni­jos so­cia­li­nis dar­buo­to­jas To­mas Da­ny­la sa­ko­si įsė­dęs į sa­vo ro­ges.

Be­maž me­tus se­niū­ni­jo­je be­si­dar­buo­jan­tis jau­nuo­lis, ko­le­gi­jo­je įgi­jęs so­cia­li­nio dar­bo­to­jo kva­li­fi­ka­ci­ją ir sa­vo ži­nias to­bu­li­nan­tis uni­ver­si­te­te, dir­ba su se­niū­ni­jos so­cia­li­nės ri­zi­kos šei­mo­mis.

Iš 20-ies šei­mų, su ku­rio­mis jis dir­ba, 15 yra stip­rios ri­zi­kos, ta­čiau jau­nuo­lio tai neiš­gąs­di­no. Pa­sak jo, so­cia­li­nis dar­buo­to­jas vy­ras tu­ri ir sa­vų pri­va­lu­mų – jis yra konk­re­tes­nis, grei­čiau prii­man­tis rei­kia­mą spren­di­mą.

Nuo pat įkū­ri­mo, jau 18 me­tų Še­du­vos glo­bos na­muo­se dir­ban­ti vy­riau­sio­ji slau­gy­to­ja R. Ka­pu­čins­kie­nė sa­ko, jog so­cia­li­nis dar­buo­to­jas tu­ri iš­mok­ti my­lė­ti sa­vo ar­ti­mą kaip pa­ts sa­ve – tik ta­da jis bus sa­vo dar­bo pro­fe­sio­na­las. Sa­vo ko­le­gėms mo­te­ris lin­kė­jo stip­ry­bės, op­ti­miz­mo ir ne­da­ry­ti ki­tam žmo­gui to, ko pa­ts ne­no­rė­tum gau­ti.

Au­to­rės nuo­tr.

LIN­KĖ­JI­MAS: 18 me­tų Še­du­vos glo­bos na­muo­se dir­ban­ti vy­riau­sio­ji slau­gy­to­ja Re­gi­na Ka­pu­čins­kie­nė (prie­ky­je) ko­le­gėms lin­kė­jo stip­ry­bės ir op­ti­miz­mo jų ne­leng­va­me dar­be.

PA­DĖ­KA: Pa­dė­kos raš­tu ap­do­va­no­tas Rad­vi­liš­kio vai­kų glo­bos na­mų „Nykš­tu­kas“ so­cia­li­nis dar­buo­to­jas Dei­vi­das Dar­gu­žas – vie­nas iš dvie­jų ra­jo­no so­cia­li­nių dar­buo­to­jų vy­rų.

DAR­BAS: Psi­chi­kos svei­ka­tos cent­ro so­cia­li­nei dar­buo­to­jai Jū­ra­tei Prie­lai­die­nei dė­ko­ta už už ge­rą ir są­ži­nin­gą dar­bą.