Savivaldybės „gyventojams“ – keturi mėnesiai pastogės paieškoms

Savivaldybės „gyventojams“ – keturi mėnesiai pastogės paieškoms

Sa­vi­val­dy­bės „gy­ven­to­jams“ – ke­tu­ri mė­ne­siai pa­sto­gės paieš­koms

Be­veik trims šim­tams žmo­nių, „gy­ve­nan­čių“ prie Pak­ruo­jo ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės, iki Nau­jų­jų Me­tų teks dek­la­ruo­ti konk­re­tų sa­vo ad­re­są. Ant­raip „pa­kibs ore“ ir ne­ga­lės pre­ten­duo­ti į so­cia­li­nes pa­šal­pas, jų vai­kams kils pro­ble­mų dėl dar­že­lio ar mo­kyk­los lan­ky­mo. Dek­la­ruo­ti tiks­lią gy­ve­ni­mo vie­tą bu­vo rei­ka­lau­ja­ma iki lie­pos, bet ne­se­niai ter­mi­nas pra­tęs­tas.

Ja­ni­na ŠA­PAR­NIE­NĖ

janina@skrastas.lt

Dek­la­ruo­tų­jų su­ma­žė­jo dvi­gu­bai

Šiuo me­tu prie Pak­ruo­jo ra­jo­no Sa­vi­val­dy­bės gy­ve­na­mą­ją vie­tą be konk­re­taus ad­re­so yra dek­la­ra­vę 287 žmo­nės.

Dau­giau­siai to­kių gy­ven­to­jų (128) yra Pak­ruo­jo se­niū­ni­jo­je, de­šim­ti­mis skai­čiuo­ja­mi Ly­gu­mų (42), Lin­ku­vos (38) ir Žei­me­lio (33) se­niū­ni­jo­se. Ki­tur dek­la­ruo­tų­jų prie Sa­vi­val­dy­bės – ke­lis kar­tus ma­žiau. Ro­za­li­mo bei Klo­vai­nių se­niū­ni­jo­se – ati­tin­ka­mai 17 ir 15, o Paš­vi­ti­nio bei Guos­ta­ga­lio – ne­sie­kia nė de­šim­ties (8 ir 6).

Praė­ju­sių me­tų pa­bai­go­je dek­la­ruo­tų­jų prie Sa­vi­val­dy­bės bu­vo dvi­gu­bai dau­giau – 631. Toks skai­čius su­si­da­rė nuo 2007-ųjų, kuo­met gy­ve­ni­mo vie­tos dek­la­ra­ci­jų tvar­ky­mas bu­vo per­duo­tas se­niū­ni­joms.

Nuo sau­sio įsi­ga­lio­jus Gy­ve­na­mo­sios vie­tos dek­la­ra­vi­mo įsta­ty­mo pa­tai­soms, žmo­nės ėmė tiks­lin­ti sa­vo ad­re­sus.

Pak­ruo­jo se­niū­no pa­va­duo­to­ja Ni­jo­lė Vė­tie­nė skai­čia­vo, jog iki lie­pos dek­la­ruo­tų­jų prie Sa­vi­val­dy­bės se­niū­ni­jo­je su­ma­žė­jo ly­giai per pu­sę.

„Me­tų pra­džio­je žmo­nės bu­vo pa­tys su­ju­dę tvar­ky­ti sa­vo gy­ve­ni­mo vie­tos dek­la­ra­ci­jas: su­si­ras­da­vo, kas su­tik­tų juos dek­la­ruo­ti konk­re­čiu ad­re­su. Da­lis ap­si­gy­ve­no so­cia­li­niuo­se būs­tuo­se ir įgi­jo ad­re­sus, da­lis dek­la­ra­vo, kad yra iš­vy­kę į už­sie­nį. Bet Re­gist­rų cent­rui pra­tę­sus ter­mi­ną nu­ro­dy­ti tiks­lius ad­re­sus, pro­ce­sas vėl su­sto­jo“, – sa­kė se­niū­no pa­va­duo­to­ja.

Dau­giau nei dvi­gu­bai „gy­ven­to­jų prie Sa­vi­val­dy­bės“ su­ma­žė­jo ir Lin­ku­vos, Ro­za­li­mo, be­veik dvi­gu­bai – Žei­me­lio se­niū­ni­jo­je.

To­kių žmo­nių skai­čius ne­si­kei­tė tik Guos­ta­ga­lio ir Ly­gu­mų se­niū­ni­jo­se.

„Prie Sa­vi­val­dy­bės“ – ne tik aso­cia­lai

Gy­ve­na­mą­ją vie­tą prie Sa­vi­val­dy­bės yra dek­la­ra­vę įvai­rių sluoks­nių žmo­nės.

Pa­sak N. Vė­tie­nės, ne­ma­ža da­lis – jau­nos šei­mos, gy­ve­nan­čios iš­si­nuo­muo­tuo­se būs­tuo­se.

„To­kių šei­mų yra Pak­ruo­jy­je: bu­tų sa­vi­nin­kai daž­nai at­si­sa­ky­da­vo „pri­re­gist­ruo­ti“, bai­min­da­mie­si, jog vė­liau tu­rės pro­ble­mų nu­trau­kiant nuo­mos su­tar­tį. Jau­ni­mui be­lik­da­vo dek­la­ruo­ti abst­rak­čią gy­ve­ni­mo vie­tą. Gi­mę vai­kai taip pat bū­da­vo dek­la­ruo­ja­mi prie Sa­vi­val­dy­bės. Da­bar to­kios ga­li­my­bės ne­be­li­ko. Ta­čiau pa­si­kei­tęs įsta­ty­mas lei­džia pa­pras­čiau su­si­tar­ti dėl dek­la­ra­ci­jos su būs­to sa­vi­nin­kais: jie nuo­mos su­tar­ty­je ga­li nu­ro­dy­ti konk­re­tų lai­ką, kiek nuo­mi­nin­kai ar įna­miai ga­li gy­ven­ti. Pa­si­bai­gus šiam ter­mi­nui ir nuo­mi­nin­kams ne­si­krei­pus dėl jo pra­tę­si­mo, dek­la­ra­ci­ja Re­gist­rų cent­re anu­liuo­ja­ma au­to­ma­tiš­kai“.

Vi­so­se se­niū­ni­jo­se yra prie Sa­vi­val­dy­bės dek­la­ruo­tų žmo­nių (pa­pras­tai – ri­zi­kos šei­mos), ku­rie gy­ve­na sa­vuo­se na­muo­se, ta­čiau ne­sut­var­kę nuo­sa­vy­bės do­ku­men­tų. Daž­niau­siai tai – se­nos, pra­stos būk­lės tro­bos, ku­rių ju­ri­di­niai sa­vi­nin­kai ne­ži­no­mi. Ar­ba kaip Ly­gu­mų bei Sta­čiū­nų pa­ra­pi­joms pri­klau­san­tys pa­sta­tai su nuo­mo­ja­mais bu­tais, ku­rių do­ku­men­tų nė­ra.

Ats­ki­ra „gy­ven­to­jų prie Sa­vi­val­dy­bės“ ka­te­go­ri­ja – be­si­lai­kan­tys pas su­gy­ven­ti­nius, tė­vus ar gi­mi­nai­čius aso­cia­lūs ar­ba gy­ve­ni­mo tie­siog ne­su­sit­var­kan­tys as­me­nys.

Su­gy­ven­ti­niai daž­niau­siai ne­dek­la­ruo­ja­mi, o na­mų sa­vi­nin­kui ar sa­vi­nin­kei mi­rus, pa­vel­dė­to­jų ne­re­tai iš­va­ro­mi.

Ne vi­sa­da tai­kiai spren­džia­ma dek­la­ra­vi­mo pro­ble­ma tarp ar­ti­miau­sių gi­mi­nai­čių. Vie­nos se­niū­ni­jos du­ris jau ku­rį lai­ką vars­to me­tų me­tais ge­rai ži­no­mos ri­zi­kos šei­mos na­riai. Į ki­tą ra­jo­ną iš­vy­ku­si mo­ti­na so­dy­bą pa­do­va­no­jo vai­kams, o do­va­no­ji­mo su­tar­tį su­ra­šė vie­nai iš duk­te­rų. Dviems šei­mos na­riams iš­vy­kus už­dar­biau­ti už­sie­ny­je, nau­jo­ji sa­vi­nin­kė juos iš­dek­la­ra­vo, mo­ty­vuo­da­ma, kad mo­kes­čių už ne­gy­ve­nan­čius ne­mo­kės. O šie­met su­grį­žu­sius at­si­sa­ko dek­la­ruo­ti so­dy­bo­je, nes po ku­rio lai­ko jie vėl iš Lie­tu­vos iš­vyks. Ka­dan­gi šei­mos pa­ja­mos – so­cia­li­nės pa­šal­pos, su­grį­žė­liai sie­kia jų, rei­ka­lau­da­mi dek­la­ruo­ti gy­ve­ni­mo vie­tą prie Sa­vi­val­dy­bės.

Paš­vi­ti­nio se­niū­ni­jos dar­buo­to­jai jau pra­de­da rū­pin­tis, kur žie­mai įkur­din­ti aso­cia­lų, nuo­lat gir­tau­jan­tį se­ny­vą vy­rą. Jo na­mai su­de­gė prieš de­šimt­me­tį. Siū­ly­to so­cia­li­nio būs­to pa­de­gė­lis at­si­sa­kė. Iš pa­šal­pų gy­ve­nan­tis vy­ras va­sa­ro­mis kla­jo­ja po se­niū­ni­jos kai­mus, mie­ga lau­ke ar dar­ži­nė­se. Konf­lik­tiš­ko bū­do be­na­mis ge­rai ži­no­mas prie­žiū­ros tar­ny­bų spe­cia­lis­tams ir po­li­ci­nin­kams, ne kar­tą va­žia­vu­siems jo tram­dy­ti į Pak­ruo­jo lai­ki­no­jo gy­ve­ni­mo na­mus.

Paš­vi­ti­nio se­niū­ni­jos dar­buo­to­jai bu­vo su­ra­dę ki­ta­me ra­jo­ne gy­ve­nan­tį be­na­mio sū­nų – įkal­bi­nė­jo jį pa­si­rū­pin­ti tė­vu. Bet vy­ras at­si­sa­kęs: ne­jau­čian­tis to­kios pa­rei­gos, nes ir gir­tuok­lis tė­vas vai­kais ne­si­rū­pi­nęs...

Su­siau­rin­tas ga­lin­čių dek­la­ruo­ti ra­tas

Įs­ta­ty­mo pa­tai­sos žy­miai su­siau­ri­no ra­tą žmo­nių, ku­rie tu­ri tei­sę dek­la­ruo­ti gy­ve­ni­mo vie­tą prie Sa­vi­val­dy­bės. Tai ga­li da­ry­ti ne­be vi­si sa­vo būs­to ne­tu­rin­tys as­me­nys, kaip anks­čiau.

Da­bar prie Sa­vi­val­dy­bės te­ga­li bū­ti dek­la­ruo­ti tik tik­ri be­na­miai (Pak­ruo­jo ra­jo­ne to­kių skai­čiuo­ja­ma ke­le­tas), vai­kų glo­bos na­mų ar šei­my­nų suau­gę glo­bo­ti­niai, as­me­nys, at­lie­kan­tys baus­mę ar lai­ko­mi tar­dy­mo izo­lia­to­riuo­se, bei li­go­niai, teis­mo spren­di­mu gy­do­mi spe­cia­li­zuo­to­se psi­chi­kos svei­ka­tos įstai­go­se.

Vi­si ki­ti iki sau­sio pir­mo­sios pri­va­lės nu­ro­dy­ti tiks­lius ad­re­sus.

Re­gist­rų cent­ro duo­me­ni­mis, šių me­tų pra­džio­je ša­ly­je bu­vo 106 tūks­tan­čiai as­me­nų, dek­la­ra­vu­sių gy­ve­ni­mo vie­tą prie Sa­vi­val­dy­bių. Iki lie­pos tik­rą gy­ve­ni­mo vie­tą dek­la­ra­vo 8 tūks­tan­čiai.

Au­to­rės nuo­tr.

NAU­JO­VĖ: Būs­tų nuo­mo­to­jai ga­li pa­si­nau­do­ti nau­ja tvar­ka ir nuo­mi­nin­kus dek­la­ruo­ti ter­mi­nuo­tai.

PA­SI­KEI­TI­MAI: Se­niū­no pa­va­duo­to­ja Ni­jo­lė Vė­tie­nė pa­ste­bė­jo, jog kei­čian­tis įsta­ty­mams, kei­čia­si ir žmo­nių reak­ci­ja: ati­dė­jus ter­mi­ną, vėl su­ma­žė­jo dek­la­ruo­jan­čių­jų tiks­lius ad­re­sus.