
Naujausios
Prieššventinė prekyba šiemet skurdesnė
Radviliškio miesto turguje velykines prekes parduodantys prekiautojai tvirtina: prieššventinė prekyba šiemet gerokai prastesnė. Didesnio pirkimo visi tikisi nebent prieš pat šv. Velykas.
Laima AGANAUSKIENĖ
Prekiautojai: prekyba sumažėjo kone perpus
Radviliškio turgus šį ketvirtadienį alsavo Verbų sekmadienio ir artėjančių Velykų nuotaikomis — kiekvienas norintis čia galėjo nusipirkti dekoratyvinių ar tikrų verbų, dažų margučiams, taip pat ir margučių. Tačiau prekiautojai prieššventinę prekybą vertino atsargiai ir netryško optimizmu.
Šiauliečiai Rasa ir Ernestas Ramanauskai dekoratyvinėmis verbomis ketvirtadienį prekiavo šalia miesto turgavietės tvoros. Esą čia mažesnis mokestis, kuris prieš šventes išaugo, o spalvingos verbos geriau matomos kiekvienam ateinančiam į turgų.
R. Ramanauskienė nesidžiaugė prekyba Radviliškyje. Pasak moters, radviliškiečius dekoratyvinės verbos nelabai domina. Štai prieš porą savaičių jų šiauliečiai čia pardavė už 100 litų, o dar ankstėliau — vos už 5. Verbas prekiautojai pardavinėjo, už jas prašydami nuo 3 iki 20 litų, priklausomai nuo jų dydžio, pynimo sudėtingumo, spalvingumo.
Anot prekiautojų, dekoratyvinės verbos kur kas populiaresnės Biržuose, Klaipėdoje. Šiauliečiai iki Verbų sekmadienio su tėvų ir giminaičių darytomis verbomis apvažiuoja nuo Kauno iki Klaipėdos. Ir visur šiemet verbų nuperkama mažiau. Esą prekyba sumažėjo kone perpus.
„Yra buvę atvejų, kai per porą dienų esame pardavę verbų daugiau nei už 3000 litų, bet dabar apie tai tik pasvajoti gali. Žmonės neturi pinigų, todėl juos pirmiausia leidžia būtiniems dalykams. O verba yra Velykų šventės atributas ir puošmena“, — dėl suprastėjusios prekybos apgailestavo ponia Rasa.
Kūrybos procesas trunka ištisus metus
Ramanauskų giminė verbų verslu užsiima daugiau nei dešimt metų. Tėvai darže augina verboms pinti reikalingų gėlių, laukuose ir miškuose prisirenka įvairių pynimui naudojamų žolių. Po to jas džiovina, kai kurias — dažo.
Verbos pradedamos gaminti dar prieš Naujuosius metus. Daugiausia jų nuperka nuolatiniai pirkėjai, verbomis prekiaujantys Kaziuko mugėse. Pasak R. Ramanauskienės, jie užsako tūkstantį ir daugiau verbų.
R. Ramanauskienė pripažįsta: yra ir ji bandžiusi kurti įvairaspalves verbas, tačiau jai šiam kruopščiam darbui nepakanka kantrybės. Anot moters, ne kiekvienas gali tiek išsėdėti dėliodamas žiedą prie žiedo, žolę prie žolės, kurios ne tik slysta, bet ir bado rankas.
R. Ramanauskienė juokiasi: su pirštinėm verbos nenupinsi — pirštai turi jausti kiekvieną augalą. Patyrę pynėjai esą per dieną padaro dvi dideles verbas.
Pagyvėjimo tikisi kitą savaitę
Ketvirtadienį Radviliškio turguje, ko gero, populiaresnės buvo „gyvos“ verbos. Tos, kurias radviliškiečiai nešasi į bažnyčią, kad būtų pašventintos, o vėliau jomis puošia velykinį stalą.
Šiomis spygliuotomis verbomis turguje prekiavusi Linkaičių gyventoja Irena Lukauskienė sakė jomis prekiaujanti ne pirmą kartą. Už ryšelį tokių verbų moteris prašė 50 centų. Norintiems pridėdavo ir po porą šakelių pavasarinių „kačiukų“.
I. Lukauskienė sakė verbų prisipjaunanti Linkaičių miške — žinanti jų augimo vietas. Tačiau, anot moters, pastarųjų jau nebėra tiek daug, kaip anksčiau, todėl tenka paplušėti, kol randa gražesnių šakelių.
Prieššventinės prekybos negyrė ir margučių pardavėjos. Nors jų buvo pačių įvairiausių — visokio dydžio medinių, apsiuvinėtų, siūlais apsuktų bei dažytų — radviliškiečiai per daug nepuolė jų pirkti. Margučiais susigundė tik vienas kitas pirkėjas.
Margučių bei jų marginimui skirtų dažų pardavėjos tikėjosi, kad prekyba pagyvės šeštadienį ir paskutiniąją savaitę prieš Velykas.
Autorės nuotr.
KAINA: Irena Lukauskienė Linkaičių miške skintas verbas pardavinėjo po 50 centų. Ši kaina pirkėjams pasirodė prieinama.
VERBOS: Dekoratyvinių verbų pardavėjai Rasa ir Ernestas Ramanauskai: „Radviliškiečiai nėra tokių verbų mėgėjai. Populiariausios jos Biržų krašte“.