Prieš Žolinę prisimintos žolynų galios ir magija

Prieš Žolinę prisimintos žolynų galios ir magija

Prieš Žolinę prisimintos žolynų galios ir magija

Joniškio istorijos ir kultūros muziejus Reibinių kaimo (Joniškio rajonas) amatų centre pakvietė į jaukų pasisėdėjimą prie arbatos puodelio, pokalbį apie žolynų magiją ir jų gydomąsias galias bei praktinius užsiėmimus – žolynų maišelio siuvimą, Žolinių šventės puokštės rišimą.

Loreta RIPSKYTĖ

loretar@skrastas.lt

Nebemokame dėkoti

Muziejininkės Vita Vitkauskienė ir Lina Vaitekūnienė jaukiai po amatų centro pavėsinės stogu susibūrusiems kaimo bendruomenės nariams ir svečiams pirmiausia priminė Žolinės reikšmę. Ši šventė turi ir krikščioniškas, ir pagoniškas šaknis. Tai – Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į Dangų iškilmės ir padėkos bei aukojimo deivei Žemynai, žemdirbių globėjai, diena.

„Dabar mes nebemokame dėkoti, nes viską, ko reikia, dažniau ne patys užauginame, susirenkame, bet nusiperkame „Maximoje“,“ – pastebėjo L. Vaitekūnienė.

Žolinių simbolis

Pasak muziejininkės, Žolinių simbolis – gėlių puokštė, lyg pasaulio medis, į kurį, eidamos bažnyčion merginos ir moterys įpindavo javų, įdėdavo kiečio, saugančio nuo perkūnijos, putino uogų, diemedžio šakelę, darželiuose dar žydinčių žiedų.

Puokštės, pagal paprotį, negalima išmesti, nes užsitrauksi kokią nelaimę. Jeigu ji supelijo nuo drėgmės, reikia sudeginti ir pelenus išbarstyti darže.

Pasakojimus lydėjo nostalgiška birbynės melodija.

Magiškos žolelių galios

Ant stalo muziejininkės sudėjo indelius su pievose surinktomis džiovintomis žolelėmis. Imdama po vieną L. Vaitekūnienė teiravosi, ko labiau norėtųsi: meilės ar sėkmės, o gal pinigų. Meilei, pasak jos, visada padės rožių, jazminų, alyvų žiedai, čiobrelis suteiks drąsos, dobilas atneš pinigų ir suteiks proto aiškumą, levanda – vidinės pusiausvyros. O jei vyras vaikšto pas svetimas moteris, senolės tikėdavo, kad tereikia į jo kišenę nemačiomis įmesti dilgėlės šakelę, – pamirš visas, tik žmoną mylės.

Pajuokaudami ir rimtai pasišnekučiuodami renginio dalyviai iš žolynų rišo puokštes, pynė vainikus, siuvo žolelių maišelius, mokėsi gaminti natūralią kosmetiką, vaišinosi žolelių arbata ir Žolinių tradiciniais valgiais.

Skaistgirietė tautodailininkė Virginija Kutkienė pristatė savo tapybos darbų parodą „Magiški žolynai“, kurioje pražydo lauko ir darželio gėlės. Tautodailininkė sakė ypač susižavėjusi levandomis, kurios dvelkia romantika, Provansu, ir norėtų pamatyti užburiantį jų žydėjimą laukuose.

Autorės nuotr.

MAIŠELIS: Norintieji rankomis siuvo žolelių kerų maišelius.

ŽOLELĖS: Muziejaus darbuotojos per vasarą pririnko ir pridžiovino įvairių žolelių.

PAVEIKSLAI: Sienas papuošė Virginijos Kutkienės žolynų paveikslai, apie kuriuos papasakojo pati autorė.

PRIMINIMAS: Muziejininkės (iš kairės) Vita Vitkauskienė ir Lina Vaitekūnienė priminė Žolinės šventės reikšmę bei kilmę, pasakojo apie žoleles.