Pašiaušėje daugėja šviesulių

Pašiaušėje daugėja šviesulių

Pašiaušėje daugėja šviesulių

Septynioliktajame – aštuonioliktajame amžiuje savo kolegija, dvidešimtajame amžiuje unikaliu architekto Broniaus Elsbergo ir Viktoro bei Stasio Baniulių sukurtu, o sovietiniais metais drąsuolių Jono ir Gintaro Čyvų atstatytu Laisvės paminklu ir pirmąja rajone kaimo bendruomene, gražiausios karvės rinkimais, ūkininkių mokymais ir visuomet išmintingais žmonėmis garsėjusi Pašiaušė šiandien taip pat yra vienas iš Tytuvėnų apylinkių seniūnijos šviesulių.

Čia yra net kelios bendrovės, kur darbingi žmonės gali pelnytis duoną. Čia pasenti į ištuštėjusias tėvų sodybas grįžta kažkada į miestus išvažiavę vaikai.

Regina MUSNECKIENĖ

reginamus@skrastas.lt

Susitikimų vieta – bendruomenės namai

Prie Kelmės ir Šiaulių rajonų ribos esanti Pašiaušės gyvenvietė praėjusią vasarą ir rudenį ypač išgražėjo. Jau daug metų bendruomenės tvarkomame parke įrengta sporto aikštelė su unikalia plastikine danga. Šalia – žaidimų aikštelė mažyliams.

Renovuotas miestelio centre esantis bendruomenės pastatas. Dabar jame verda visas Pašiaušės gyvenimas. Šiandien čia atkeliaus Kalėdų Senelis. Vyks šventė mažiausiems Pašiaušės gyventojams.

„Turint tokius puikius bendruomenės namus, reikia įkvėpti jiems gyvybės, – pasakoja bendruomenės pirmininkė Lina Šavčenko. – Anksčiau rudenį ir žiemą mažose bendruomenės patalpėlėse tilpdavo tik keletas žmonių. Todėl bendruomenė aktyviau veikdavo vasarą. Dabar visi džiaugiasi naujomis erdviomis patalpomis.

Nupirkome stalo žaidimų. Vakarais renkasi jaunimas. Ir vyresnio amžiaus žmonės turi kur ateiti pabendrauti. Į bendruomenę įstojo šeši nauji nariai. Juk kaime daugiau nieko ir nebeliko. Jau ir pradinę mokyklėlę uždarė.“

Pašiaušiškių nuomone, būtų gerai, kad bendruomenės namus prižiūrinčiam ir veiklą organizuojančiam žmogui skirtų bent pusę etato. Dabar darbas vyksta visuomeniniais pagrindais. Daug nuveikiama kaimo žmonių labui. Tenka sugaišti daug asmeninio laiko. Nemažai atsakomybės.

„Gaila, kad pirmasis atnaujintose patalpose vykęs renginys buvo Anglijoje žuvusio devyniolikmečio šermenys, – apgailestauja viena iš bendruomenės aktyvisčių Aldona Baranauskienė. – Čia buvo pašarvoti jau du žmonės. Kaip ir visur Pašiaušėje dažnesnės laidotuvės negu linksmybės. Ir ypač skaudu, kai miršta jauni žmonės.“

Tačiau po bendruomenės namus šurmuliuojančios moterys sako, jog būta ir linksmesnių renginių. Kad ir vienos bendruomenės narės vestuvės. Vyko koncertų. Ypač linksma buvo, kai koncertavo Vitalija Katunskytė.

Patys bendruomenės nariai surengė Advento šventę. Pynė vainiką, vietos vaikai, mokytojos Sigutės Peldavičienės paruošti, parodė programėlę. Planuoja surengti ir Naujųjų metų sutiktuves.

Pašiaušėje įsikūrusi „Lugantos“ bendrovė čia ketina rengti seminarą. Prašė bendruomenės patalpų.

Moterys su dėkingumu kalba apie bendruomenės pirmininkę Liną Šavčenko. Ji mynė kelius, kad gautų lėšų renovuoti bendruomenės pastatą. Paskui prižiūrėjo statybininkus, kad viskas būtų padaryta taip kaip patogiau bendruomenei.

Dalijami ir maisto paketai

Aldona Baranauskienė čia dalijo ir maisto paketus. Ant suolo surikiuoti aliejaus buteliai, cukraus pakeliai. Likęs paskutinis davinys vienai šeimai, kuri dar nespėjo atsiimti.

Labai patogu, kai kaimas turi centriuką, kur verda visas gyvenimas. Anksčiau ir maisto paketus tekdavo dalyti „Šimšės“ bendrovės salėje. Dabar yra sava erdvė. Ir paketų dalintojoms, ir jų atsiimti ateinantiems žmonėms – patogiau.

„Šeimų, kurioms reikia paramos maistu, sumažėjo, – pasakoja A.Baranauskienė. – Gauna 11 šeimų. Dažniausia tai daugiavaikės mamos. Joms labai aktualu, kas pakete yra, nes jo sudėtis, paprastai keičiasi. Šių metų kalėdiniame pakete yra mėsos kukulių konservų, kondensuoto pieno, sausainių, ryžių, aliejaus, cukraus. konservuotų pupelių. Kiekvieno produkto skiriama tiek vienetų, kiek yra šeimos narių.“

Pasak ponios Aldonos, remiami žmonės šventėms norėtų gauti ir kavos. Bet šiemet pakete jos nėra.

Anksčiau maisto paketų prašydavo net po 30 šeimų. Juos duodavo visiems, kas parašydavo prašymą. Kai kas, pasak moterų, su brangiais visureigiais atvažiuodavo maisto pasiimti. Paskui girdavosi, kad makaronais šeria šunis. Dabar seniūnija peržiūri paramos prašytojų sąrašą. Maisto paketus duoda tik tiems, kuriems tikrai reikia.

„Pašalpos ir parama išlepino ir kaimo žmones, – įsitikinusios pašiaušiškės. – Mūsų kaime yra net keturios bendrovės. Būdamas stropus darbo tikrai gautum. Bet daugelis atvirai sako: „Kam dirbti už minimalų atlyginimą, jeigu daugiau gauni pašalpos ir visokių kitokių lengvatų. Mažai kas bent vieną karvę savo poreikiams laiko. Kai prireikia pieno turi važiuoti į kaimo pakraštį.“

Kuria biblioteką

Pašiaušė kaip ir daugelis rajono kaimų sensta. Ikimokyklinio amžiaus vaikų – vos vienuolika. Jaunų vyrukų gal ir surinktum netoli dvidešimties. O jaunų mergaičių beveik nėra. Emigravo vienos dirbti į užsienį, kitos mokytis į didžiuosius miestus.

Tačiau vyksta ir atvirkščias procesas. Čia gimę ir augę praėjusio amžiaus vaikai grįžta į gimtuosius namus, kuriuos jau paliko tėvai. Išmintingi, kupini gyvenimo patirties ir miestietiškos kultūros jie tampa gyvenvietės šviesuliais.

Irena Vrubliauskienė – viena iš tų baigusių darbinę karjerą mieste ir grįžusių tėviškėn. Mieste ji dirbo personalo vadove. Kai išėjo į pensiją, sugrįžo tėviškėn. Pašiaušėje gyvena jau dešimt metų.

„Likau viena. Vyras mirė. Dukros sukūrė savą gyvenimą. Nesinorėjo sėdėti daugiabučio kieme, ant suoliuko, – savo grįžimą į kaimą paprastai aiškina moteris. – Dabar tik nulekiam reikalų sutvarkyti į miestą ir skubam kuo greičiausiai namo.“

Ponia Irena dabar turi užsiėmimą. Kuria bendruomenės namų biblioteką. Anksčiau čia buvo didesnės bibliotekos filialas. Į kaimą kas savaitę atvažiuodavo bibliotekininkė. Tačiau, kai renovavo bendruomenės namus, knygas išvežė. Bibliotekos neliko.

Todėl I. Vrubliauskienė knygas renka iš vietos gyventojų. Kai kurie nuperka ir bibliotekai padovanoja naujų knygų. Kiti pasidalija knygomis iš savo namų bibliotekėlės. Pildosi lentynos.

Į savo tėvų sodybą atsikėlęs Vytautas Kantauskas visuomeninei bibliotekėlei padovanojo 138, I. Vrubliauskienės sesuo Birutė Ivaškevičiūtė – net 171 knygą. Po kelias dešimtis knygų paaukojo bendruomenės pirmininkė Lina Šavčenko, Stasys Grigas, Antanas Staponkus, Dalia Milašienė, Zofija ir Algirdas Balčiūnai. Pati Irena atnešė 65 knygas. Bendruomenės namai žmonių iniciatyva taps ir kultūros židiniu.

Pašiaušė visuomet buvo garsi

Intensyvus kultūrinis gyvenimas Pašiaušėje virė jau prieš 350 metų. 1658 – 1773 metais čia veikė viena iš dvidešimties Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės kolegijų. Čia kryžiavosi savų ir svetimšalių keliai, nes netoliese vingiavo Rygos – Karaliaučiaus traktas.

Sovietiniais laikais gyvenvietė gal vienintelė Lietuvoje turėjo Laisvės paminklą. 1931 metais jį sukūrė architektas Bronius Elsbergas, pastatė Viktoras ir Stasys Baniuliai. O 1989 metais vasarą paminklą atstatė tėvas ir sūnus Jonas ir Gintaras Čyvai.

Atkūrus Lietuvos nepriklausomybę, Pašiaušė buvo tas kaimas, kuriame pirmiausia įsisuko ūkininkių judėjimas. Čia buvo rengiami seminarai ir mokymai moterims ūkininkėms. Susikūrė pirmoji rajone kaimo bendruomenė. Kūrybingi, išmone pasižymintys pašiaušiškiai išgarsėjo surengę gražiausios karvės rinkimus.

Šiandien Pašiaušė taip pat nėra eilinis kaimas. Nors joje ir aplinkiniuose kaimeliuose gyvena apie pora šimtų žmonių čia įsikūrusios net trys žemės ūkio bendrovės, yra akmens apdirbimo įmonė, darbuojasi stiprūs ūkininkai.

Kelmės rajono pakraštyje nuo Kiaunorių tik žvyrkeliu pasiekiama gyvenvietė – visai šalia Šiaulių rajono. Matyt, jos klestėjimą ir žmonių veržimąsi į šviesą lemia ir geografinė padėtis, greitai pasiekiamas apskrities centras.

Autorės nuotr.

PASTANGOS: Viena iš aktyviausiųjų bendruomenės narių Aldona Baranauskienė naujosiose patalpose jaučiasi kaip tikra šeimininkė.

LAISVĖ: Paminklas laisvei – jau 85 metai yra Pašiaušės simbolis.

PRIVILEGIJOS: Pašiaušė buvo viena iš privilegijuotųjų Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės gyvenviečių. Joje rasta lietuvių protvėvių pėdsakų trečiajame amžiuje prieš Kristų. Dabar gyvenvietė išsiskiria tuo, kad joje daugiau darbo vietų negu įprastame Lietuvos kaime.

SUSIBŪRIMAI: Atnaujinus bendruomenės patalpas ir išplėtus erdves Pašiaušės gyventojai turi kur susitikti, bendrauti, turiningai leisti laisvalaikį ilgais rudens vakarais ir žiemą.

KNYGOS: Pildosi visuomeninės bibliotekos lentynos.

Bendruomenės nuotr.

AKTYVIAUSIEJI: Atnaujintose patalpose kabo aktyviausiųjų bendruomenės narių nuotraukos, kuriose užfiksuotos veiklos akimirkos.