Nerimas dėl perkelto kuolo

Nerimas dėl perkelto kuolo

SKAITYTOJAI KREIPIASI

Nerimas dėl perkelto kuolo

Redakcija gavo garbaus amžiaus kelmiškės laišką. Moteris rašo apie savo išgyvenimus dėl pablogėjusių santykių su kaimynais. O pablogėjimo priežastis – perkeltas namų valdos kuolas.

Regina MUSNECKIENĖ

reginamus@skrastas.lt

„Aš su bakaniu, jie – su akmeniu“

Dėl kaimynų elgesio sunerimusi kelmiškė iš pradžių skambino redakcijai, paskui nusprendė laišku išdėstyti savo mintis ir nerimą. Redakcija neskelbia skaitytojos pavardės, kad viešumas dar labiau nepablogintų kaimynų santykių.

Moteris rašo jau 47 metus gyvenanti tame pačiame name. Pusę namo valdo ji, pusė – kitos šeimos nuosavybė. Tačiau konfliktas kilo su kaimynais, gyvenančiais gretimame name.

„Atrodo, buvau visiems gera ir su kaimynais stengiausi nesipykti. Viskuo pasidalindavome. Senoji 96 metų kaimynė visada mane gyrė, sakė: „Tu esi per gera“.

Tai man būdavo džiugu girdėti. Nors ir pati esu nestiprios sveikatos, su vaikštyne vos bepaeinu, kaimynę vis aplankydavau, paguosdavau, kartais ką nors jai numegzdavau, nes labai myliu žmones, ypač senus.“

Tačiau šį pavasarį kaimynės dukra pasišaukė mane prie tvoros: „Ateik, ką parodysiu“. Nueinu už savo daržinės, ji rodo įkaltą metalinį strypą ir sako: „Aš iškviečiau matininkus ir apmatavo sklypą. Visada sakei, kad mes įlindom į tavo žemę, o, pasirodo, tu dar mūsų žemės esi užėmusi.“

Po to dukra pradėjo tverti naujas tvoras. Norėjo tvorą prijungti prie mano prieš 10 metų pastatytos daržinės. Išsididino savo sklypą, nors valdo per 10 arų. O aš turiu tik 3 arus su pastatais ir įvažiavimu.

Pasirodo, jos seni tėvai užrašė savo sodybą dukrai, ir ji dabar savininkė.

Taigi, aš su bakaniu, o jie man su akmeniu. Ir kas galėjo permatuoti sklypą be mano žinios? Mes gyvename du savininkai, mūsų žemė išpirkta ir padalinta. Jei būčiau sveikesnė, gal dar kur eičiau teirautis, bet nebepaeinu ir neturiu sveikatos.“

Pamatavo pažįstamas matininkas

Redakcija apie laiško autorės kaimynų sklypo matavimus pasiteiravo Nacionalinės žemės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos Kelmės žemėtvarkos skyriaus vedėjo Arvydo Žukausko.

Jis patikino, jog kol kas jokie nauji laiško autorės kaimynų sklypo matavimai Žemėtvakos skyriuje neįteisinti. Jeigu kas nors bandytų įteisinti naujas sklypo ribas be kaimynų žinios ir jų parašo, vedėjas tvirtino, jog gintų laiško autorės interesus.

Redakcija išklausė ir redakcijai laišką parašiusios moters kaimynų nuomonės.

Kaimynų dukra pripažino, jog sklypą pamatavo jos pažįstamas matininkas. Esą laišką redakcijai parašiusi kaimynė vis šnekėdavusi, kad jos tėvai užėmę dalį jai priklausančio sklypo. Todėl ji paprašiusi pažįstamo matininko permatuoti jos tėvų sklypą. Jeigu paimta svetimos žemės, ketinusi grąžinti.

Tačiau permatavus paaiškėjo, jog pagal dokumentus žemės ne per daug, o dar per mažai. Todėl ten, kur turėtų būti jos tėvų sklypo riba, matininkas įkalęs kuolą.

Įteisinti naujų matavimų Žemėtvarkos skyriuje dukra sakė neketinanti. Jos tėvų sklypo oficialūs matavimai atlikti 1994 metais.

Kuolas neturi galios

Nacionalinės žemės tarnybos Kelmės žemėtvarkos skyriaus teisininkė Danutė Puidokienė, redakcijos paprašyta pakomentuoti susidariusią situaciją, teigė, jog tokiu būdu įkaltas sklypų ribas žymintis kuolas neturi galios.

Ketinant permatuoti sklypą, matininkas kaimynei turėjo pranešti prieš dešimt dienų. Sklypas turėjo būti matuojamas dalyvaujant ir kaimynei. Kaimynė savo sutikimą su būtent tokiomis ribomis turėjo patvirtinti savo parašu.

Tuomet matavimai turėtų būti patvirtinti Žemėtvarkos skyriuje ir įregistruoti Registrų centre.

Minėtoje situacijoje įkaltas naujas riboženklis neturi jokios juridinės galios. Jis gali būti tik psichologinio poveikio priemonė.

Autorės nuotr.

KUOLAI: „Vaikštantys“ kuolai – ne naujiena žemėtvarkos specialistams.