Miltų poreikis sumažėjo, biokuro didėja

Miltų poreikis sumažėjo, biokuro didėja

Miltų poreikis sumažėjo, biokuro didėja

Kelmės rajone, šalia Žalpių miestelio, įsikūrusi „Kerkasių“ žemės ūkio bendrovė dalį užaugintų grūdų sumala ir parduoda aukštos kokybės miltus nedidelėms kepyklėlėms, juos tiekia ir rajono gamintojų produkcija prekiaujančiai parduotuvei.

Tačiau dėl vartotojų ir jų perkamosios galios sumažėjimo užsidaro kai kurios kepyklėlės. Todėl miltų poreikis mažėja. Mažiau bereikia ir sėlenų, nes rajone mažėja gyvulių. Malūno prastovas bendrovė dengia gamindama biokurą.

Regina MUSNECKIENĖ

reginamus@skrastas.lt

Pagrindinės kryptys – mėsiniai galvijai ir sėklininkystė

Viena tik iš keleto Kelmės rajone likusių bendrovių „Kerkasiai“ pagrindinėmis ūkio šakomis pasirinko mėsinių galvijų auginimą ir sėklininkystę. Šiuo metu bendrovės fermose auga 400 galvijų.

„Plėstis neapsimokėtų, – pasakoja bendrovės vadovas Ildefonsas Petkevičius. – Reikėtų naujų pastatų, įrangos, kitokių investicijų. Dabartinis galvijų skaičius – optimalus.“

Galvijų auginimas, pasak I. Petkevičiaus, pelninga ūkio šaka. Kainos nėra aukštos. Tačiau nėra ir labai žemos. „Turime galvoti ne tik apie save, bet ir apie pirkėją, – įsitikinęs bendrovės pirmininkas. – Gyventojų perkamoji galia – menka. Jeigu bus aukštesnės kainos, jie galvijų mėsos paprasčiausiai neįpirks ir nepirks.“

Pelninga ir kita „Kerkasių“ veiklos sritis – sėklininkystė. Prieš daugelį metų bendrovė užėmė šią nišą. Augino elitinę sėklą, ją paruošdavo ir parduodavo. Ši veikla pelninga iki šiol.

Per metus parduoda apie 3 000 tonų sertifikuotos kviečių, miežių, žirnių, pupų ir kitų kultūrų sėklos. Ypač geras pelnas buvo praėjusiais metais. Visos kultūros gerai derėjo. Sėklą nuperka firma, su kuria sudaryta sutartis. Per tarpininkę Kelmės rajone išauginta sėkla keliauja į Latviją, Rusiją ir kitas užsienio šalis.

Miltų poreikis sumažėjo

„Kerkasių“ bendrovė prieš kelerius metus įsigijo ir malūną. Dalį kviečių sumala, paruošia gana kokybiškus miltus. Juos parduoda nedidelėms kepykloms. Žalpiškiai ir iš kitų rajono vietų atvažiavę žmonės perka miltus tiesiai iš bendrovės.

Nedideliais maišeliais po 25 kilogramus supakuotų miltų atveždavo ir į vietos gamintojų produkcija prekiaujančią „Koops“ parduotuvę Kelmėje.

Tačiau pastaruoju metu, pasak I. Petkevičiaus, miltų poreikis sumažėjo. Mat dėl žmonių perkamosios galios sumažėjimo, dėl emigracijos ir konkurencijos užsidaro kai kurios mažos kepyklos. Didelėms, pramoninėms kepykloms tiekti miltus bendrovė negalėtų, nes būtų nepakankamas jų kiekis.

Kol Kelmės rajonas buvo šalyje vienas iš turtingiausių gyvulių, ypač melžiamų karvių, bendrovė sėkmingai parduodavo ir sėlenas. Drastiškai sumažinus žaliavinio pieno kainą, ūkininkai parduoda karvių bandas. Apskritai rajone sparčiai mažėja gyvulių. Mažiau paklausios tampa ir sėlenos. Jas dažniausiai bendrovė sušeria savo galvijams.

Atperka biokuras ir transporto paslaugos

Bendrovės vadovas I. Petkevičius visuomet ieškojo alternatyvių veiklos sričių, kad netikėtai nepelninga tapusią ūkio šaką kompensuotų kita pelningesnė šaka.

Prieš kelerius metus bendrovė nupirko smulkintuvą, miškavežį, priekabą ir kitos biokurui gaminti reikalingos technikos. Biokuro gamybos šaka rūpinasi bendrovėje vadybininku dirbantis I. Petkevičiaus sūnus Tomas. Bendrovė teikia paslaugas ūkininkams: išpjauna krūmus, išvalo griovių pakrantes, menkaverčius medžius miškuose. Kartais nuperka miško, jį sutvarko, iškirsdama nereikalingus medžius ir pagamindama biokuro, kurį parduoda biokuro biržoje.

Be to, bendrovė teikia ir transporto paslaugas. Turi sunkvežimių. Jais nuveža parduoti ūkininkų grūdus, parveža mišką.

Išplėtus bendrovės veiklą, darbo apskritus metus turi mechanizatoriai, kurie anksčiau žiemą atostogaudavo arba remontuodavo techniką.

Bendrovėje dirba 18 žmonių. Pasak I. Petkevičiaus, tai patikimų, savo darbą puikiai išmanančių žmonių branduolys. Daugelis dirba nuo pat bendrovės susikūrimo pradžios. Vienas kitas darbuotojas pasikeičia tik tuomet, kai išeina į užtarnautą poilsį.

Autorės nuotr.

SUMANUMAS: „Kerkasių“ žemės ūkio bendrovės vadovas Ildefonsas Petkevičius neleido sugriauti kolūkio fermų ir kitų pastatų. Juos nupirko ir įkūrė bendrovę, kuriai sumaniai vadovaudamas aprūpina darbu keliolika jaunų kaimo žmonių.

POREIKIS: „Kerkasių“ bendrovės malūne pagamintų miltų kokybe džiaugiasi mažosios kepyklos. Iš šių miltų kepami ir garsieji „Kelmės prekybos“ konditerijos cecho šakočiai, pelnę tautinio paveldo produkto sertifikatą. Tačiau šiuo metu miltų poreikis sumažėjo, nes daugelis mažų kepyklų neatlaikė konkurencijos.