Mažėjančiame rajone socialinių būstų poreikis nemažėja

Mažėjančiame rajone socialinių būstų poreikis nemažėja

Mažėjančiame rajone socialinių būstų poreikis nemažėja

Nors Pakruojo rajone kasmet mažėja gyventojų, eilė pretendentų išsinuomoti socialinį būstą netrumpėja. Metų sandūroje valdiškos pastogės prašė per pusantro šimto žmonių.

Janina ŠAPARNIENĖ

pakruojis@skrastas.lt

Eilę pildo jaunos šeimos

Šią eilę daugiausiai papildo jaunos šeimos su vaikais. Pakruojo savivaldybės administracijos socialinio būsto administravimo vyresnioji specialistė Solveiga Naglienė pažymėjo, jog išnuomoti socialinį būstą paprastai prašo vienišos vaikus auginančios motinos. Tokių prašymų gaunama iš visų rajono seniūnijų.

„Nors galima numanyti, kad šeimoje yra ir sugyventinis, tų vaikučių tėvas – šeimos sudėties pažymoje jis dažniausiai nenurodomas. Nuo praėjusių metų pradžios pasikeitus įstatymams, liko bendra pretendentų eilė, į kurią įtraukiama pagal prašymo pateikimo laiką. Anksčiau išsinuomoti socialinį būstą būdavo sudaromos atskiros remiamųjų eilės, ir jaunos šeimos su vaikais turėdavo pirmenybę“, – prisimena S. Naglienė.

Specialistė pažymi, kad jauniems rajono žmonėms sunku įsigyti savo būstą: gerai mokamų darbų, ypač kaimuose, beveik nėra. Kartu nėra galimybės tokiam pirkiniui pasiskolinti didesnę pinigų sumą iš bankų. Tėvai taip pat neišgali padėti. Aktyviausiai į gyvenimą besikabinantys jaunuoliai emigruoja – darbą susiranda Europos šalyse. Dėl įvairių priežasčių pasiliekantiems rajone neretai nėra kitos išeities, kaip prašyti socialinio būsto.

„Šiaulių kraštui“ skaitytojai ne kartą užsiminė, jog socialinių pašalpų sistema ne skatina tvarkytis gyvenimą, o įpratina gyventi su ištiesta ranka: paramos, kaip savaime jiems priklausančio dalyko, reikalauja ir užaugę remtų tėvų vaikai...

S. Naglienė tokio dalyko nepaneigė: rajone yra šeimų, kurias ji lankė, dirbdama antstole, po kelerių metų tais pačiais adresais važiuodavo spręsti problemų kaip vaikų teisių apsaugos tarnybos darbuotoja, o dabar rašo į eilę išsinuomoti socialinį būstą kelintą tų šeimų kartą.

Socialinis būstas – už Europos pinigus

Sausio 1-ąją eilėje išsinuomoti socialinį būstą rajone buvo 155 pretendentai. Šis skaičius mažesnis nei pastaruosius kelerius metus. Bet jį sumažino ne pagerėjęs gyvenimas ar atsiradę dešimtys naujų socialinių būstų.

„Pasikeitus įstatymams, laukiantieji išsinuomoti socialinį būstą pernai iki gegužės privalėjo deklaruoti savo pajamas bei turtą. Visus pretendentus perspėjome apie naująjį reikalavimą. Tačiau atsirado pusšimtis žmonių, kurie šio įpareigojimo nepaisė. Dėl to rudenį jie buvo išbraukti iš laukiančiųjų eilės“, – informavo vyresnioji specialistė.

Iš šiuo metu Pakruojo savivaldybei priklausančių daugiau nei šimto socialinių būstų tušti vos keli, kuriuos galima išnuomoti, tik suremontavus.

Iki praėjusių metų kasmet būdavo perkama po keletą socialinių būstų.

Nuo šių metų tokie būstai bus įsigyjami už pinigus, skirtus iš Europos Sąjungos. Pakruojo rajonui iki 2020 metų tam skirta 286,9 tūkstančio eurų, dar 50,6 tūkstančio eurų bus pridėta iš rajono Savivaldybės biudžeto.

Autorės nuotr.

SUNKUMAI: Socialinius būstus administruojanti Solveiga Naglienė pažymi, kad rajono jaunimui sunku nusipirkti savo pastogę.