Lūžis sistemoje – globa iš institucijų ateina į namus

Lūžis sistemoje – globa iš institucijų ateina į namus

Lūžis sistemoje – globa iš institucijų ateina į namus

Ateinančiais metais socialinių paslaugų srityje laukia daug naujovių ir iššūkių. Nuo institucinės vaikų globos bus pereinama prie šeimynų. Kelmės rajone jau paruoštos šešios šeimynos, kurios globos po kelis vaikus.

Be to, daugiau paslaugų bus teikiama ir seniems žmonėms jų namuose. Į namus vyks mobilios grupės, kurios rūpinsis ne tik senjorų buitimi, bet ir sveikata.

Apie tai „Kelmės krašto“ interviu su Kelmės rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėja Reda KAŽDAILIENE.

– Dar pernai Socialinės apsaugos ir darbo ministro įsakymu patvirtintas Perėjimo nuo institucinės globos prie šeimoje ir bendruomenėje teikiamų paslaugų neįgaliesiems ir likusiems be tėvų globos vaikams 2014-2020 metų veiksmų planas. Koks šio plano tikslas?

– Kurti kompleksiškai teikiamų paslaugų sistemą, kuri sudarytų galimybes kiekvienam vaikui, neįgaliajam ar jo šeimai (globėjams, rūpintojams) gauti individualias pagal poreikius paslaugas ir reikiamą pagalbą bendruomenėje. Nauja tvarka likusiam be tėvų globos vaikui suteiks galimybes augti saugioje ir jo raidai palankioje biologinėje aplinkoje, o jos nesant – įtėvių, globėjų šeimoje.

– Rajone, kiek žinoma, jau yra paruoštos šešios šeimynos, kurios nusprendė globoti svetimus vaikus. Kokios sąlygos joms bus sudarytos?

– Šiuo metu du ar tris giminystės ryšiais nesusijusius vaikus globojančiai šeimai už vaikų priežiūrą ar globą (rūpybą) bus skiriami pagalbos pinigai. Pagalbos pinigų suma vaikus globojančiai šeimai vienam vaikui – 2 bazinės socialinės išmokos (BSI) dydžių per mėnesį 76 eurai. Tokie pinigai Kelmės rajone mokami 11 šeimų, kuriose globojama 14 vaikų.

Nuo sausio 1 dienos ši išmoka padidės – bus mokamos – 4 bazinės socialinės išmokos (BSI) dydžių per mėnesį, 152 eurai.

Socialine globa laikoma, kai šeima pradeda globoti keturis arba penkis vaikus. Bendras vaikų skaičius šeimoje kartu su savais vaikais – ne daugiau kaip penki. Jei vienas iš globojamų vaikų turi vidutinę ar sunkią negalią, būtinas mažiausias globojamų vaikų skaičius – trys.

Parama skiriama tol, kol vaikui sueis 21 metai, jei jis mokosi bendrojo ugdymo, profesinio rengimo ar aukštojoje mokykloje.

Globėjai ir įtėviai turi būti išklausę mokymo ir konsultavimo kursus.

Šeimai išmokama vienkartinė 4 bazinių socialinių išmokų dydžio 152 eurų įsikūrimo pašalpa už kiekvieną globojamą vaiką.

Iš šių lėšų turi būti pritaikomos vaikų gyvenimo sąlygos, įsigyjami būtiniausi daiktai, namų apyvokos reikmenys. Vienkartinė įsikūrimo pašalpa gali būti naudojama ir kitoms einamosioms išlaidoms, susijusioms su globojamo vaiko poreikių tenkinimu.

– Ar globėjams bus mokamas atlygis už svetimų vaikų globą?

– Globėjams bus mokama trijų minimalių algų dydžio socialinė išmoka. Ji sudarys 975 eurus. Išmoką globėjas galės naudoti savo nuožiūra: mokėti socialinio draudimo įmokas, asmeninėms reikmėms ir šeimos poreikiams tenkinti.

Iš šių lėšų globėjas gali susimokėti draudimo pensijai (pagrindinei ir papildomai daliai) ir ligos bei motinystės pašalpai ar kitoms išmokoms gauti būtinas mėnesines įmokas.

Pagrindinei pensijos daliai gauti nustatyta įmoka yra 50 procentų bazinės pensijos dydžio (108 eurai). Papildomai pensijos daliai gauti yra mokama 15 procentų nuo deklaruojamos draudžiamųjų pajamų sumos.

Tokiu atveju globėjas iš gaunamų pajamų privalėtų kiekvieną mėnesį sumokėti apie 250 eurų į „Sodros“ fondą. Grynųjų pajamų liktų 725 eurai.

Globojamam vaikui, kaip yra ir šiuo metu, būtų mokama vaiko globos (rūpybos) išmoka – 152 eurai iš valstybės biudžeto ir lygiai tokia pati išmoka iš savivaldybės biudžeto. Vienam vaikui išlaikyti šeimai tektų 304 eurai. Šios lėšos bus naudojamos vaiko poreikiams tenkinti.

Per mėnesį šeima, auginanti keturis globotinius, gautų 2191 eurą.

– O jeigu globėjas persigalvos ir nutrauks sutartį?

– Jis turės grąžinti vienkartinę įsikūrimo pašalpą už kiekvieną globojamą vaiką.

– Užsienio pavyzdžiu ir Lietuvos senjorai galės gauti daugiau paslaugų namuose. Kaip tai bus įgyvendinama?

– Liolių socialinės globos namai numato vykdyti integralios pagalbos plėtros projektą. Namuose teikti paslaugas planuojama 20 asmenų.

Bus sukurtos 2 mobilios komandos. Sukurtose komandose dirbs 1 socialinis darbuotojas, 1 slaugytojas, 2 socialinio darbuotojo padėjėjai, 6 slaugytojo padėjėjai, 1 masažistas. 4 darbuotojai bus universalūs – slaugytojo padėjėjai ir socialinio darbuotojo padėjėjai.

Komandos vyks pas žmones į namus ir teiks paslaugas pagal nustatytą poreikį.

Kalbino Regina MUSNECKIENĖ

Reginos MUSNECKIENĖS nuotr.