
Naujausios
Londone gerai, bet traukia į savą žemę
Minupiuose gyvenanti Nijolė Šimkienė bene vienintelė iš kaimo moterų kiekvienais metais važiuoja į Londoną. Ten gyvena dvi jos dukros. Ten ji lepinama. Dukrų šeimos apsupa prabanga.
Tačiau traukia namai ir savos žemės gabalas. „Namuose galiu būti savimi,“ – savo pojūčius aiškina ponia Nijolė.
Tą patį grįžusios namo jaučia ir dukros, kai gali prašyti mamos vaikystėje pamėgtų „kleckiukų“ arba kugelio.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
„Esu laiminga, – pasakoja Nijolė Šimkienė. – Turėjau ir, ačiū Aukščiausiajam, dar tebeturiu labai gerą mamą, pakėvyje gyvenančią Ireną Skrodenienę. Ar susirgusi, ar jausdama nepriteklių galiu skambinti jai ir dieną, ir naktį. Nežinau, ar kita tokia gera moteris yra pasaulyje.
Susilaukiau trijų vaikų. Su pirmuoju vyru nesusiklostė gyvenimas, bet išsiskyrėm geruoju, bendraujam iki šiol. Bendram gyvenimui radau kitą darbštų, gerą žmogų Jurijų. Rūmų neturime. Negaliu pasigirti turtais. Bet man jų ir nereikia. Svarbu, kad esame visi sveiki ir gyvi.“
Nijolė vertina gyvenimą kaime. Darbo užtenka. Šeši hektarai žemės, dvi melžiamos karvės, trys jaučiai, pulkas paukščių... Kasdienis ritmas – aiškus. Kelia septintą valandą, melžia karves, suruošia pieną, kad vyras, važiuodamas į darbą, užvežtų į pieno punktą. Paskui kiti namų ruošos darba, aplinkos tvarkymas.
„Bet niekas manęs neveja. Leidžiu sau bent pusvalandį prie veidrodžio pastovėti. Sugalvoju – važiuoju į Kelmę. Užsuku kirpyklon ar pas manikiūrininkę. Pakeičiu aplinką ir vėl traukia kaimas, namai“, – pasakoja moteris.
Nors dukros gyvena Londone, N. Šimkienė sako su jomis bendraujanti taip glaudžiai tarsi drauge gyventų: „Kartu verdame, kartu kepame, tariamės, per skaipą palydžiu anūkėlę Deirą į mokyklą, sugrįžusi per skaipą pasisveikina.“
Vos baigusios vidurinę mokyklą ponios Nijolės dukros Danguolė ir Jolanta išvažiavo į Angliją. Nematė perspektyvos Lietuvoje. Londone abi dukros su savo vyrais nusipirko būstus. Vyresniosios Danguolės šeima jau spėjo įsigyti ir antrą namą, kurį nuomoja.
Jų mama sako, jog čia didžiausias žentų Nerijaus ir Mindaugo nuopelnas. Jie sunkiai dirba statybose. Gerai uždirba. Aišku, savą įnašą įneša ir dukros. Danguolė dirba pardavėja, Jolanta – grožio salone registratore. Jų darbai taip pat palyginti neblogai apmokami.
Dukros kasmet nuperka Nijolei bilietus į Londoną. Pustrečios valandos skrydžio – ir gali apkabinti dukras bei anūkę.
„Ten nuvažiavusi gaunu, ko tik širdis geidžia. Esu lepinama, vežiojama. Dukros gyvena gerai, nejaučia jokių nepriteklių. Bet praeina kiek laiko ir noriu namo, į medinę, paprastą savo trobelę. Čia galiu jaustis savimi. Čia neturiu kuo pasigirti, bet esu laiminga kojomis liesdama kiemo žolę, vaikščiodama savo takais, maudydamasi išvalytame savo tvenkinuke arba degindamasi ant jo kranto. Atrodo, tik judėk ir džiaukis gyvenimu.“
Tėvų namuose dar tebegyvena sūnus Deividas. „Nenorėčiau kad ir jis išvažiuotų. Bet, tikriausia, išvažiuos, – sunerimsta moteris, užklausus apie sūnų. – Ar Velykos, ar Kalėdos, kaimynų vaikai suvažiuoja. O mes su vyru dažniausia vieni. Dukroms dėl poros dienų skristi į Lietuvą neapsimoka. O atostogų tuo metu gauti neįmanoma. Juolab svetimšaliui.“
Nors kasdien su dukrų šeimom bendrauja internetu, ponia Nijolė jaučia nenumaldomą ilgesį. Atrodo būtų arčiau, dažniau su dukromis susitiktų. Toks didelis atstumas, jog kartais net gąsdina.
Vasarą, kai dukros rengiasi parvažiuoti, moteris ištuština spintas, išneša savo drabužius, kad dukroms būtų kur pasidėti ir įsikurti. Namelis – nedidelis – tik pora kambarių. Bet yra nemažai erdvės lauko virtuvėje. Čia pastatyta lovų. „Neišdidūs esame, visi savi. Visaip gerai. Sutelpame,“ – įspūdžiais dalijasi minupiškė.
Prieš daugelį metų, kai ji dar dirbo Užvenčio vaikų darželyje, o vyras ūkyje, buvo gavę alytnamį. Tačiau pavargo nuo gyvenimo panašaus į skruzdėlyną, kur kaimynas visai arti kaimyno. Iškeitė į nedidelį medinį namelį vienkiemyje.
Nors namelis – kuklus, reikėtų remonto, tačiau ponia Nijolė sako čia esanti laiminga. Erdvės šalia namų atstoja turtus: „Kas iš to, jei gyvenčiau rūmuose, bet būčiau nesveika?“
Moteris jau patyrė, ką reiškia nesveikata, kai būdama 25 metų susirgo erkiniu encifalitu, o nuo jo atsirado rimtesnių komplikacijų. Todėl stengiasi gyventi sveikai, visiškai nevartoja alkoholio. „Man atsipalaiduoti užtenka puodelio kavos, ramaus pabuvimo su savimi“, – sako Nijolė.
Kasdien ji stengiasi įteigti sau, kad viskas gerai, kad ji yra laiminga. Juk turtai prie jos kojų. Žemė dovanoja uogų, daržovių. Kiemą puošia klombos žydinčių gėlių. Moteris grožį kuria savo rankomis, nes jį nupirkti neturėtų tiek pinigų. Nesamdo dizainerių ar apželdintojų. Gėles išsiaugina pati, dalį išsimaino su kaimynais, vieną kitą prašmatnesnę gauna atsilygindama pačios suspaustu sūriu.
„Esu žmogus prie žemės. Jaučiuosi saugi remdamasi kojomis į savo žemę. Nieko man daugiau ir nebereikia.“
Autorės nuotr.
GROŽIS: Nijolė Šimkienė puoselėja savo vienkiemį.
APLINKA: Kiekviena aplinkos detalė sodybos šeimininkų apgalvota. Papildomi pastatai priglaudžia, kai į Minupius parvyksta Šimkų dukros su šeimomis.
NAMELIS: Nedidelis namelis vienkiemyje tapo Nijolės Šimkienės namais, traukiančiais sugrįžti ir iš Londono.
AUTENTIKA: Vasarą kaip atskira patalpa tarnauja autentiška terasa.
POILSIS: Savo sodyboje Nijolė Šimkienė suranda poilsį, neblogesnį kaip kurortuose.