Linkuviečiai sukūrė šeimos verslą

Linkuviečiai sukūrė šeimos verslą

Linkuviečiai Vilgimiena ir Bronislovas Mikalajūnai susikūrė darbo vietas ne tik sau. Šių verslininkų įsteigtoje įmonėje dirba ir jų vaikai, talkininkauti kviečiami ir vaikų sutuoktiniai. Šeimos įmonė sezono metu darbo duoda ir miesto gyventojams.

Janina ŠAPARNIENĖ

pakruojis@skrastas.lt

Žiema pristabdo darbus

Žiemos metu iš visų linkuviečių įmonės siūlomų paslaugų teveikia statybinių medžiagų parduotuvė, įrengta senoviniame name miesto centre. Dirba tik patys savininkai, buhalterė ir pardavėja.

„Žiemą apyvarta nedidelė – retas užeina kokio daikto. Juk jeigu duoną reikia pirkti kasdien, tai vinį įsigyti galima ir pavasarį. Paskaito įmonės reklamą „Pakruojo krašte“ būsimi klientai, skambina (buvo skambutis net iš Akmenės), tikslina sąlygas. O galiausiai pasako – viskas puiku, atvažiuosime pas jus pavasarį... – šypsosi V. Mikalajūnienė, šiuo metu per dieną parduodama prekių tiek, kad užtenka tik algoms ir mokesčiams.

Vilgimiena tvarko įmonės dokumentus, reikalui esant, padeda pardavėjai, o jos vyras Bronislovas užsiima prekių paieška ir atvežimu. Pats jas ir krauna. B. Mikalajūno nuomone, jeigu pats neprisidėsi, o tik nurodinėsi darbininkams – efekto nebus.

Verslininkai laukia kovo, kai pradeda atsigauti statybos rinka. Tuomet vėl priims darbuotojus, dedančius klientų namuose naujus langus ar duris, keičiančius stogus.

Mikalajūnai džiaugiasi turį porą meistrų, sezono metu dirbančių įmonėje jau šeštus metus, turinčių sertifikatus. Grįš į įmonę verslininkų sūnus, žiemą dirbantis kitoje firmoje Šiauliuose. Darbininkų skaičius išaugs, Bronislovo darbo laikas kasdien pailgės pora valandų. Ir taip – iki kitos žiemos šalčių.

„Nemažai gerų meistrų išvažiavo uždarbiauti į užsienį, kai kuriuos perviliojo kitos įmonės. Nieko nepadarysi: statybos – sezoninis darbas, o žmonėms gyventi ir žiemą reikia“, – sakė B. Mikalajūnas.

Nuo samdomų darbuotojų iki šeimininkų

Kadaise į rajoną atvažiavę jauni specialistai zootechnikė Vilgimiena nuo Meškuičių (Šiaulių rajonas) ir pasvališkis mechanikas Bronislovas – jau dvi dešimtis metų Linkuvoje.

Dažniausiai Vilija vadinama moteris dirbo ne tik tuometiniame kolūkyje, bet keliolika metų – ir miesto ligoninėje. Bronislovas – Linkuvos seniūnijoje, vadovavo „Nemuno“ žemės ūkio bendrovei.

Individualią įmonę Mikalajūnai įkūrė 1999-aisiais – jau tuomet jautė, kad teks susikurti sau darbo vietas. Planavo prekiauti žemės ūkio produkcija. Nes tuo laiku baigęs bendrovės pirmininko karjerą, Bronislovas ūkininkavo: dirbo nuo 7 iki 30 hektarų Linkuvos apylinkių laukų, turėjo technikos.

Pirmieji planai taip ir liko planais – pardavę žemės ūkio techniką, Mikalajūnai 2002-ųjų vasarą įkūrė parketo ruošinių gamybos cechą. Šią datą jie ir laiko tikrąja savo verslo pradžia, ruošiasi minėti įmonės veiklos dešimtmetį.

Šeimos lentpjūvė veikė trejus ar ketverius metus – linkuviai tiksliai neskaičiuoja šio laiko. Po to prie savo verslo Mikalajūnai dar pridėjo prekybą langais: nes pastebėjo, jog mediena parketui brangsta, o pirkėjų mažėja. Bronislovas prognozuoja, kad ir langų verslas – ne amžinas, kad ateis laikas pokyčiams ir šioje verslo srityje.

2008-aisiais šeima atidarė įvairių statybinių ir apdailos medžiagų parduotuvę. Jai Mikalajūnai iš kito verslininko nusipirko apleistą pastatą Linkuvos centrinėje gatvėje.

„Kai Bronius atvedė mane į būsimą parduotuvę – tiesiog išsigandau. Praktiškai tebuvo vien senos sienos, vietoje grindų – duobė. Pamaniau, kad šį kartą įkliuvom“, – prisiminė Vilgimiena.

O Bronislovas, pasišaukęs į talką žentus ir sūnų, per tris žiemos mėnesius kapitaliai suremontavo pastato vidų. Nes pats verslininkas moka visus statybininko darbus.

Šeimos reikalas

„Sau dirbti yra maloniausia – ką pasidarai, tą ir turi. Ne taip, kaip „valdiškame“ darbe, kur gali stengtis, dirbti, bet vistiek tau „velnių išrašo“, – lygino V. Mikalajūnienė.

Mikalajūnai mano, jog labai svarbu verslininkui – šeimos palaikymas. O kai įmonė bendra, kai vienas išmano vienus darbus, o kitas – kitus, tuomet sprendžia kartu visus reikalus. Verslininkai prisipažįsta, kad būna, kai nuomonės išsiskiria. Tuomet abu diskutuoja, kol suranda išeitį.

Mikalajūnai mėgina ir vaikus įkalbinti tapti verslininkais. Bet dukros ir sūnus kol kas verčiau lieka tik darbuotojais.

„Nepasakyčiau, jog dirbame paromis. Užteko dėmesio ir laiko pas mus kurį laiką augusiai anūkei. Vasarą tenka padirbėti ilgiau, taikytis prie klientų. Viską reika daryti laiku“, – patyrimu dalijasi B. Mikalajūnas.

Verslininkas randa laiko ir visuomeninei veiklai – ėmėsi vadovauti Linkuvos bendruomenei, parašė projektą renovuoti bendruomenės namus ir laimėjo jam pinigų. O projekto vykdytoja paskyrė Vilgimieną, ankstesniais metais taip pat vadovavusią šiai, pačios sukurtai, bendruomenei.

 PADĖJĖJA: Vilgimiena prireikus pati padeda pardavėjai.

 DARBDAVIAI: Vilgimiena ir Bronislovas iš samdomų darbuotojų tapo darbdaviais.

 REZULTATAS: Jaukiai įrengta parduotuvė – Bronislovo pastangų rezultatas.

Autorės nuotr.