
Naujausios
Laukiančių socialinio būsto sumažėjo perpus
Radviliškio rajone bemaž perpus sumažėjo asmenų ir šeimų, laukiančių socialinio būsto, eilė, nors pernai socialinio būsto fondas ir nepasipildė.
Laima AGANAUSKIENĖ
alaima@skrastas.lt
Eilė susitraukė
Iš daugiau nei 400 radviliškiečių šeimų ir pavienių asmenų, svajojusių kada nors sulaukti savo eilės ir apsigyventi socialiniame būste, beliko 214. Ar tai reiškia, kad sumažėjo „valdiškų“ butų poreikis arba daugiau gyventojų įsigijo nuosavą būstą ir tapti Savivaldybės butų nuomininkais jiems jau nebereikia?
Rajono Savivaldybės Turto ir vietinio ūkio skyriaus vyriausiosios specialistės Nijolės Žilvytienės teigimu, eilė sumažėjo dėl įvairių priežasčių – buvo tokių, kurie nepateikė pajamų deklaracijos arba tokių, kurių pajamos padidėjo ir jie jau nebegalėjo pretenduoti į socialinį būstą. Kai kurie įsigijo nuosavą būstą ir dėl to iš eilės buvo išbraukti.
Praėjusiais metais turintiems teisę gyventi Savivaldybės būste ir sulaukusiems savo eilės buvo suteikti 24 būstai, nors nebuvo įsigytas nė vienas naujas butas ar namas.
„Eilė pasistumia į priekį irgi dėl įvairių priežasčių – būna, butas ištuštėja mirus nuomininkui ar jam išsikėlus gyventi kitur, praradus teisę gyventi socialiniame būste (kai už susidariusias skolas iškeldina teismas ar padidėja šeimos pajamos). Išsiaiškiname ir „mirusių sielų“, kai būstą neva nuomojasi tam tikras asmuo, bet išaiškėja, kad ten jau senokai niekas negyvena“, – pasakoja N. Žilvytienė.
Visi laukiantieji – vienoje eilėje
Socialinius butus skirsto rajono Savivaldybės gyvenamųjų patalpų (socialinio būsto) išnuomojimo komisija.
„Anksčiau laukiantieji socialinio būsto būdavo registruojami skirtingose eilėse pagal nustatytus kriterijus – į vieną eilę daugiavaikės šeimos, į kitą – neįgalieji ir panašiai. Iš viso būdavo sudaromi keli sąrašai. Dabar būstai skiriami laikantis eiliškumo pagal prašymo užregistravimo datą. Asmenų ir šeimų, turinčių teisę į savivaldybės socialinį būstą ar jo sąlygų pagerinimą, sąrašai skelbiami Savivaldybės internetiniame puslapyje, todėl bet kuris gali pasižiūrėti, kaip jis artėja link tikslo.
Asmenys, iškeldinti iš socialinio būsto už pažeidimus, penkerius metus netenka teisės vėl būti įrašyti į sąrašą.
Pasak N. Žilvytienės, socialiai remtini asmenys gali naudotis ir naująja lengvata – jeigu jie nuomojasi butą iš privataus savininko, valstybė gali apmokėti jų buto nuomos mokestį.
„Deja, tam skirti pinigai tebeguli sąskaitoje. Jų turime 4,8 tūkstančio eurų, kuriuos galėtume skirti butus nuomojantiems socialiai remtiniems asmenims, tačiau nesulaukėme tokio pageidavimo“, – sakė N. Žilvytienė.
Pasak jos, panaši situacija yra ne tik Radviliškio rajone – paprastai butų savininkai nenori oficialiai apiforminti nuomos, kad jiems nereikėtų rodyti gaunamų papildomų pajamų, už kurias reikėtų mokėti nustatytus mokesčius.
Savivaldybės specialistai žada siųsti pranešimus, raginti socialiai remtinus asmenis bei šeimas pasinaudoti numatyta galimybe, tačiau bent jau kol kas ši pagalba yra „įšaldyta“.
Skatina privatizuoti butus
Iš viso Savivaldybės socialino būsto fonde yra 347 būstai. Pasak N. Žilvytienės, dauguma socialinių būstų – jau gerokai pagyvenę, tad ne vieno būklė yra bloga.
Dalis būstų tebėra neprivatizuoti, todėl jie taip pat priklauso Savivaldybei. Daugiausia tokių neišpirktų butų yra Radviliškio mieste, vadinamajame geležinkelininkų kvartale.
„Anksčiau šių butų nebuvo leidžiama privatizuoti, nors ne kartą dėl to kreiptasi į atitinkamas ministerijas. Žmonės, būdami nuomininkais, nenorėjo investuoti į šiuos būstus, tad jų būklė prastėjo labiau nei kitų. Dabar situacija pasikeitė – Savivaldybei priklausančius butus galima išsipirkti, mes tam skatiname gyventojus, ir tai pamažu jau daroma“, – sakė N. Žilvytienė.
Autorės nuotr.
KVARTALAS: Radviliškyje, vadinamajame geležinkelininkų kvartale – daugiausia neprivatizuotų butų, vis dar priklausančių Savivaldybei.
GALIMYBĖ: Nijolė Žilvytienė, Turto ir vietinio ūkio skyriaus vyriausioji specialistė: „Galime sumokėti už socialiai remtinų žmonių privačiai nuomojamus butus, tačiau tam skirtos lėšos tebeguli nepanaudotos.