Laukiančių socialinio būsto sumažėjo perpus

Laukiančių socialinio būsto sumažėjo perpus

Lau­kian­čių so­cia­li­nio būs­to su­ma­žė­jo per­pus

Rad­vi­liš­kio ra­jo­ne be­maž per­pus su­ma­žė­jo as­me­nų ir šei­mų, lau­kian­čių so­cia­li­nio būs­to, ei­lė, nors per­nai so­cia­li­nio būs­to fon­das ir ne­pa­si­pil­dė.

Lai­ma AGA­NAUS­KIE­NĖ

alaima@skrastas.lt

Ei­lė su­si­trau­kė

Iš dau­giau nei 400 rad­vi­liš­kie­čių šei­mų ir pa­vie­nių as­me­nų, sva­jo­ju­sių ka­da nors su­lauk­ti sa­vo ei­lės ir ap­si­gy­ven­ti so­cia­li­nia­me būs­te, be­li­ko 214. Ar tai reiš­kia, kad su­ma­žė­jo „val­diš­kų“ bu­tų po­rei­kis ar­ba dau­giau gy­ven­to­jų įsi­gi­jo nuo­sa­vą būs­tą ir tap­ti Sa­vi­val­dy­bės bu­tų nuo­mi­nin­kais jiems jau ne­be­rei­kia?

Ra­jo­no Sa­vi­val­dy­bės Tur­to ir vie­ti­nio ūkio sky­riaus vy­riau­sio­sios spe­cia­lis­tės Ni­jo­lės Žil­vy­tie­nės tei­gi­mu, ei­lė su­ma­žė­jo dėl įvai­rių prie­žas­čių – bu­vo to­kių, ku­rie ne­pa­tei­kė pa­ja­mų dek­la­ra­ci­jos ar­ba to­kių, ku­rių pa­ja­mos pa­di­dė­jo ir jie jau ne­be­ga­lė­jo pre­ten­duo­ti į so­cia­li­nį būs­tą. Kai ku­rie įsi­gi­jo nuo­sa­vą būs­tą ir dėl to iš ei­lės bu­vo iš­brauk­ti.

Praė­ju­siais me­tais tu­rin­tiems tei­sę gy­ven­ti Sa­vi­val­dy­bės būs­te ir su­lau­ku­siems sa­vo ei­lės bu­vo su­teik­ti 24 būs­tai, nors ne­bu­vo įsi­gy­tas nė vie­nas nau­jas bu­tas ar na­mas.

„Ei­lė pa­si­stu­mia į prie­kį ir­gi dėl įvai­rių prie­žas­čių – bū­na, bu­tas iš­tuš­tė­ja mi­rus nuo­mi­nin­kui ar jam iš­si­kė­lus gy­ven­ti ki­tur, pra­ra­dus tei­sę gy­ven­ti so­cia­li­nia­me būs­te (kai už su­si­da­riu­sias sko­las iš­kel­di­na teis­mas ar pa­di­dė­ja šei­mos pa­ja­mos). Iš­siaiš­ki­na­me ir „mi­ru­sių sie­lų“, kai būs­tą ne­va nuo­mo­ja­si tam tik­ras as­muo, bet išaiš­kė­ja, kad ten jau se­no­kai nie­kas ne­gy­ve­na“, – pa­sa­ko­ja N. Žil­vy­tie­nė.

Vi­si lau­kian­tie­ji – vie­no­je ei­lė­je

So­cia­li­nius bu­tus skirs­to ra­jo­no Sa­vi­val­dy­bės gy­ve­na­mų­jų pa­tal­pų (so­cia­li­nio būs­to) iš­nuo­mo­ji­mo ko­mi­si­ja.

„Anks­čiau lau­kian­tie­ji so­cia­li­nio būs­to bū­da­vo re­gist­ruo­ja­mi skir­tin­go­se ei­lė­se pa­gal nu­sta­ty­tus kri­te­ri­jus – į vie­ną ei­lę dau­gia­vai­kės šei­mos, į ki­tą – neį­ga­lie­ji ir pa­na­šiai. Iš vi­so bū­da­vo su­da­ro­mi ke­li są­ra­šai. Da­bar būs­tai ski­ria­mi lai­kan­tis ei­liš­ku­mo pa­gal pra­šy­mo užre­gist­ra­vi­mo da­tą. As­me­nų ir šei­mų, tu­rin­čių tei­sę į sa­vi­val­dy­bės so­cia­li­nį būs­tą ar jo są­ly­gų pa­ge­ri­ni­mą, są­ra­šai skel­bia­mi Sa­vi­val­dy­bės in­ter­ne­ti­nia­me pus­la­py­je, to­dėl bet ku­ris ga­li pa­si­žiū­rė­ti, kaip jis ar­tė­ja link tiks­lo.

As­me­nys, iš­kel­din­ti iš so­cia­li­nio būs­to už pa­žei­di­mus, pen­ke­rius me­tus ne­ten­ka tei­sės vėl bū­ti įra­šy­ti į są­ra­šą.

Pa­sak N. Žil­vy­tie­nės, so­cia­liai rem­ti­ni as­me­nys ga­li nau­do­tis ir nau­ją­ja leng­va­ta – jei­gu jie nuo­mo­ja­si bu­tą iš pri­va­taus sa­vi­nin­ko, vals­ty­bė ga­li ap­mo­kė­ti jų bu­to nuo­mos mo­kes­tį.

„De­ja, tam skir­ti pi­ni­gai te­be­gu­li są­skai­to­je. Jų tu­ri­me 4,8 tūks­tan­čio eu­rų, ku­riuos ga­lė­tu­me skir­ti bu­tus nuo­mo­jan­tiems so­cia­liai rem­ti­niems as­me­nims, ta­čiau ne­su­lau­kė­me to­kio pa­gei­da­vi­mo“, – sa­kė N. Žil­vy­tie­nė.

Pa­sak jos, pa­na­ši si­tua­ci­ja yra ne tik Rad­vi­liš­kio ra­jo­ne – pa­pras­tai bu­tų sa­vi­nin­kai ne­no­ri ofi­cia­liai api­for­min­ti nuo­mos, kad jiems ne­rei­kė­tų ro­dy­ti gau­na­mų pa­pil­do­mų pa­ja­mų, už ku­rias rei­kė­tų mo­kė­ti nu­sta­ty­tus mo­kes­čius.

Sa­vi­val­dy­bės spe­cia­lis­tai ža­da siųs­ti pra­ne­ši­mus, ra­gin­ti so­cia­liai rem­ti­nus as­me­nis bei šei­mas pa­si­nau­do­ti nu­ma­ty­ta ga­li­my­be, ta­čiau bent jau kol kas ši pa­gal­ba yra „įšal­dy­ta“.

Ska­ti­na pri­va­ti­zuo­ti bu­tus

Iš vi­so Sa­vi­val­dy­bės so­cia­li­no būs­to fon­de yra 347 būs­tai. Pa­sak N. Žil­vy­tie­nės, dau­gu­ma so­cia­li­nių būs­tų – jau ge­ro­kai pa­gy­ve­nę, tad ne vie­no būk­lė yra blo­ga.

Da­lis būs­tų te­bė­ra ne­pri­va­ti­zuo­ti, to­dėl jie taip pat pri­klau­so Sa­vi­val­dy­bei. Dau­giau­sia to­kių neiš­pirk­tų bu­tų yra Rad­vi­liš­kio mies­te, va­di­na­ma­ja­me ge­le­žin­ke­li­nin­kų kvar­ta­le.

„Anks­čiau šių bu­tų ne­bu­vo lei­džia­ma pri­va­ti­zuo­ti, nors ne kar­tą dėl to kreip­ta­si į ati­tin­ka­mas mi­nis­te­ri­jas. Žmo­nės, bū­da­mi nuo­mi­nin­kais, ne­no­rė­jo in­ves­tuo­ti į šiuos būs­tus, tad jų būk­lė pra­stė­jo la­biau nei ki­tų. Da­bar si­tua­ci­ja pa­si­kei­tė – Sa­vi­val­dy­bei pri­klau­san­čius bu­tus ga­li­ma iš­si­pirk­ti, mes tam ska­ti­na­me gy­ven­to­jus, ir tai pa­ma­žu jau da­ro­ma“, – sa­kė N. Žil­vy­tie­nė.

Au­to­rės nuo­tr.

KVAR­TA­LAS: Rad­vi­liš­ky­je, va­di­na­ma­ja­me ge­le­žin­ke­li­nin­kų kvar­ta­le – dau­giau­sia ne­pri­va­ti­zuo­tų bu­tų, vis dar pri­klau­san­čių Sa­vi­val­dy­bei.

GA­LI­MY­BĖ: Ni­jo­lė Žil­vy­tie­nė, Tur­to ir vie­ti­nio ūkio sky­riaus vy­riau­sio­ji spe­cia­lis­tė: „Ga­li­me su­mo­kė­ti už so­cia­liai rem­ti­nų žmo­nių pri­va­čiai nuo­mo­ja­mus bu­tus, ta­čiau tam skir­tos lė­šos te­be­gu­li ne­pa­nau­do­tos.