Kainos artėja prie euro

Kainos artėja prie euro

Kainos artėja prie euro

Statistikai skelbia, kad praėjusį mėnesį šalyje brango dalis mėsos ir vaisių, kai kurie kiti produktai. Pakruojiečiai sakė pastebėję, arba kaina kyla, arba produkto kiekis mažėja.

Janina ŠAPARNIENĖ

pakruojis@skrastas.lt

Kainos kyla tyliai

Ne vienoje rajono prekybos įmonėje kainos jau kurį laiką nurodomos ir litais, ir eurais.

Kalbinti pakruojiškiai sakė kelintą mėnesį stebintys, kad kai kurie produktai po truputį brangsta. Arba jų kaina lieka ta pati, tačiau sumažėja pakuotės svoris. Populiarios rūšies grietinė kurį laiką iš parduotuvių buvo dingusi, o kai vėl atsirado – jau buvo mažesnio riebumo.

Brangimą pakruojiškiai šiek tiek kompensuoja, naudodamiesi akcijomis bei nuolaidomis: nuolat seka informaciją, kurioje parduotuvėje kokie produktai pigesni. Taip pat lankosi turgelyje, pigiau perka daržoves iš augintojų.

Pensininkas Mykolas Karpavičius sakė, jog brangimo kol kas nepajuto. Parduotuvėse jis lankosi nuolat ir lygina produktų kainas, neišlaidauja.

„Įvedus eurą, iš pradžių bus painiavos apskaičiuoti, ką galima nusipirkti pigiau. Tikiuosi, jog ir eurais mokamos pensijos gyvenimui užteks, kaip užtenka dabar“, – sakė M. Karpavičius, skaičiuojantis, kad jo pensija turėtų siekti beveik tris šimtus eurų.

Smulkiųjų verslininkų situacija  skirtinga

Pakruojo turgelyje gėlėmis prekiaujanti Rima Butvilauskienė sakė nesijaudinanti dėl artėjančio pinigų keitimo: jos verslui didesnę įtaką turi sezonų kaita. Antai šiuo metu vasarinės gėlės pinga, o rudeninės, vėlai žydėsiančios – gerokai brangesnės.

„Didžioji kainos dalis – ta, kurią sumoku gėlių augintojams. Jų perku kaimyniniame rajone. Aišku, į augalų kainą įskaičiuoju išlaidas prekėms atsivežti, verslo liudijimui, šiek tiek prisidedu – juk turiu užsidirbti gyvenimui“, – sakė prekybininkė.

R. Butvilauskienė kainas rašo ranka, tad tereikės tik perskaičiuoti. Ar įvedus eurą gėlės brangs, R. Butvilauskienė neprognozavo.

Pakruojietė kirpėja pasakė tiesiai – rudenį kirpyklų paslaugos brangs.

„Parašyti kainas eurais – smulkmena. Bet jau prieš mėnesį darbui reikalingas priemones iš tiekėjų teko pirkti didesnėmis nei anksčiau kainomis. Esame sutarę Pakruojo kirpėjos susitikti ir aptarti padėtį. Nes iki šiol dar nežinome, ar valdžia euro proga nepabrangins mums verslo liudijimų, – sakė kalbinta kirpėja. – Galėtų valdininkai apie tai oficialiai informuoti – juk mokesčius mokame... Su kolegėmis pasišnekame, kad kainų didinimo neišvengsime: antraip neišsilaikysime. Aišku, tai nebus dešimčių litų šuolis – mūsų mažame mieste konkurencija labai aštri (Pakruojyje veikia aštuonios kirpyklos – red. past.)“.

Palikta kiekvieno verslininko nuožiūrai

Pirmadienį planuojama pasirašyti Lietuvos verslo asociacijų ir savivaldos atstovų, Vyriausybės, Ūkio, Finansų ministerijų Geros verslo praktikos, įvedant eurą, memorandumą. Dokumente bus įsipareigojama nesinaudoti euro įvedimu kaip pretekstu kelti kainas, o jį įvedus – sąžiningai perskaičiuoti bei skelbti prekių ir paslaugų kainas. Prie šio susitarimo įvairios verslo organizacijos bei pavieniai verslininkai galės prisidėti ir vėliau – iki pat euro įvedimo.

Ar susitarimą palaikys rajono verslininkai?

Pakruojo verslininkų ir darbdavių asociacijos lyderis Virgaudas Kanauka teigė, jog šio klausimo asociacijos nariai nesvarstė – tai palikta kiekvieno verslininko nuožiūrai.

Paties V. Kanaukos vadovaujamoje UAB „Kanrugėlė“ apie prisijungimą ar neprisijungimą prie memorandumo taip pat dar nesvarstyta.

Autorės nuotr.

ĮTAKA: Rima Butvilauskienė pažymi, kad gėlių kainoms daugiau įtakos daro sezonas nei artėjantis euras.

OPTIMIZMAS: Pensininkas Mykolas Karpavičius tikisi, kad ir eurais mokamos pensijos neišlaidaujant pakaks pragyventi.