
Naujausios
Į kaimą parvedė nepagydomas optimizmas
Ties Kelmės ir Raseinių rajonų riba, Algenių kaime, gyvenantys Giedrė ir Irmantas Rukai – iš profesijos medikai. Tačiau baigę mokslus sugrįžo į Irmanto gimtinę šalia Stulgių, kad perimtų tėvų ūkį. Mieste užaugusi Giedrė nebuvo mačiusi nei kiaulės, nei karvės.
Nors pieno ūkis pastaruoju metu nuostolingas, Rukai nesiblaško. Sako: „Mes – optimistai.“
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Giedrė ir Irmantas studijavo Kauno kolegijoje. Giedrė – medicinos sesers, Irmantas – biomedicininės diagnostikos specialybę. Specializavosi patologinės teismo medicinos srityje. Atliko praktiką. Patiko šis darbas. Tačiau baigęs mokslus pasuko prie žemės.
Ne vienerius metus ūkininkavę Irmanto tėvai pasitraukė iš aktyvios žemės ūkio gamybos. Ūkį padalijo vaikams: Irmantui ir jo seseriai. Irmantui beliko tik apsispręsti, ar parduoti jam tenkančius gyvulius ir žemę, ar grįžti į kaimą ūkininkauti.
„Tuomet pagalvojau, jog kaimui reikalingi jauni, stiprūs, žemę mylintys žmonės, geri specialistai. Prieš šešerius metus pieno kainos dar buvo gana neblogos. Pamaniau, jog nesunku bus pragyventi“, – mena Irmantas.
Vakarykštis absolventas į Algenių kaimą parsivežė ir žmoną Giedrę – gryną miestietę, gimusią ir augusią Panevėžyje, paskui Ukmergėje.
„Nebuvau mačiusi nei karvės, nei kiaulės, tik vištas, – nė kiek neperdedu, – pasakoja Giedrė. – Irmanto tėvams buvo šokas. Klausė: „Kokią baltarankę čia parsivežei?“. Mano tėvai, pamatę, į kokį atokų kaimą atsibasčiau, irgi pasibaisėjo.“
Kai ūkį padalijo, jų šeimai atiteko 40 hektarų žemės ir 5 karvės. Jas melžė rankomis. Prašė anytos, kad pamokytų. Iš pradžių sekėsi sunkokai. Bet Giedrė buvo gabi mokinė. O kai nusipirko melžimo aparatus, melžimas tapo vieni juokai.
„Kartais, kai vyras užsiėmęs kitais darbais, susisodinu vaikus į automobilį, ir važiuojame į ganyklą. Ir vaikus prisižiūriu, ir 20 karvių gana greitai pamelžiu“, – pilna optimizmo 29 metų moteris.
Tuo metu, kai pradėjo ūkininkauti, už litrą žaliavinio pieno mokėdavo 78 – 80 centų, dabar – po 12 – 13 euro centų arba perpus pigiau. Bet jauna šeima dėl to labai nevirkauja. Sako nemėgstantys blaškytis. Vienas laikotarpis sunkesnis, kitas – legvesnis.
Nenaikina bandos. Pieną ir toliau parduoda Vilkyškų pieninei. Pastaruoju metu pradėjo mokėti pora centų daugiau už litrą pieno.
Šalia pieno ūkio plėtoja ir kitas ūkio šakas: nusipirko Vokietijos merinosų veislės avių. Avytes pasilieka veislei, avinukus parduoda taip pasididindami šeimos pajamas.
Augina mėsinių galvijų. Iš viso šiuo metu turi apie pusšimtį raguočių.
Nuo pirmos ūkininkavimo dienos jaunai šeimai teko skaičiuoti ir taupyti. Reikėjo daugiau karvių, daugiau žemės.
Miestietė Giedrė apsiprato kaime. Aplink anytos ir jų namus žydi gėlės, auga reto grožio krūmai. Jauna moteris aplinką tvarko pasitardama su anyta, atsiklausdama, kokias gėles palikti, kokias galima naikinti. Anyta mėgsta senovines gėles, todėl aplink namus apstu ir jų.
Giedrė ir Irmantas neslepia, jog sunku ir turtais nėra aptekę. Turi įsipareigojimų bankui. Dalyvavo Jaunojo ūkininko programoje, gavo paramos technikai, bet reikėjo nemažai ir savų pinigų, kurių iš pieno neuždirbsi. Norėdamas gauti pelno, pirmiausia turi investuoti į žemę ir į gyvulį.
Tačiau šiaip ar taip šis gyvenimo būdas suteikia saugumo. Rukai vertina tai, kad kaime niekuomet negrės badas. Turi savo pieno, mėsos ir daržovių. O ir pajamos vis tiek didesnės už palyginti nedidelius lietuviškus atlyginimus.
„Atrodo, jog gyvename ne tik ant dviejų rajonų, bet ir ant kuklaus bei neblogo gyvenimo ribos, – sako Irmantas. – Žiūrėk valdžios prognozės jau pradeda teikti optimizmo. Bet pažvelgi į banko sąskaitą – ir supranti, jog prognozės nepasitvirtino. Nepaisant to mes savo pasirinkime vistiek įžvelgiame daugiau gero negu blogo. Esame optimistai.“
Autorės nuotr.
DARNA: Giedrė ir Irmantas Rukai darna ir sutarimu įveikia sunkius ūkio darbus.
BANDA: Per kelerius ūkininkavimo metus Giedrė ir Irmantas Rukai nuo penkių karvių bandą išplėtė iki 50 galvijų. Augina ir mėsinius mišrūnus.
GAMTOVAIZDIS: Tarsi skulptūros šalia namų stovintys galvijai suteikia gamtovaizdžiui jaunkumo.
POILSIS: Jauna Rukų šeima poilsio erdvę atsiribojo laukų rieduliais.