
Naujausios
Į didžiausiąją rajono mokyklą vaikai grįžta ir iš užsienio
Kelmės „Kražantės“ progimnazija jau keleri metai išlieka pačia didžiausia rajono mokykla. Šį rugsėjį į pirmas–aštuntas klases susirinko 470 vaikų, 19 klasių komplektų. Palyginti su praėjusiais mokslo metais, mokinių sumažėjo simboliškai – tik 12. Savo vaikus čia atveda buvę mokiniai. Daugelis jų „Facebook“ paskyroje su nostalgija prisimena savo mokyklą, kaip didžiausią privalumą įvardindami gerus mokinių ir mokytojų santykius.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Trys pirmosios klasės
„Kražantės“ progimnazijos direktorė Laima Simėnienė džiaugiasi, jog jau daugelį metų mokyklai pavyksta suformuoti po tris pirmokų klases. „Šių dienų pradinukai gimę tais metais, kai buvo mokamos didelės motinystės pašalpos. Tačiau ir kitais mokslo metais tikimės sulaukti bent 60 pirmokų. Maždaug tiek yra ikimokyklinukų, kurie pagal gyvenamąją vietą turėtų ateiti į mūsų mokyklą“, – viliasi L. Simėnienė.
Kad nesumažėtų mokinių skaičius arba jis, kaip šiemet, mažėtų tik simboliškai, 2018 -aisiais pirmokų reikėtų surinkti dar daugiau. Mat progimnaziją tų metų pavasarį baigs trys aštuntokų klasės.
Beje, į „Kražantės“ progimnaziją ateina nemažai vaikų, kurie pagal gyvenamąją vietą turėtų lankyti kitą miesto mokyklą. Dažniausia „Kražantę“ būna baigę jų tėvai. Arba progimnazijoje jau mokosi vyresnis jų vaikas. Jie jaučia nostalgiją savo mokyklai.Todėl čia atveda ir savo vaikus. Jie turi galimybę pasirinkti ir pradinių klasių mokytoją, kuri ugdytų jų vaikus.
Švietimo sistemą kasmet užgriūva lavina naujovių. Pokyčiai kelia stresą ir mokiniams, ir mokytojams. „Mes neneriame į naujoves stačia galva, – kaip dar vieną progimnazijos sėkmės raktą įvardija direktorė. – Be reikalo nekeliame streso nei mokytojams, nei mokiniams. Pasvarstome, kiek ta naujovė gali būti naudinga. Nesame konservatyvūs. Tačiau kartais įsitikiname, jog pastovumas taip pat yra vertybė. Pokyčiams ryžtamės gerai apskaičiavę jų naudą.“
Direktorė užsiminė norinti pakeisti mokyklos aplinką. Padaryti ją patogesnę ir malonesnę mokiniams. Šis pokytis galbūt dar labiau suartintų progimnaziją ir mokinių tėvus, nes keičiant aplinką būtų su jais tariamasi. Direktorė viliasi, jog šį projektą padės įgyvendinti ir buvę mokiniai. Daugeliui jų sėkmingai susiklostė karjera ir finansiniai reikalai.
Mokytojų darbo krūviai nedideli
Progimnazijoje dirba 38 pedagogai: 14 mokytojų metodininkų ir 17 vyresniųjų mokytojų. Vardų neturi tik keletas jaunų mokytojų ir viena viduriniosios kartos atstovė, kuri, pasak L. Simėnienės, turi savitą filosofiją ir nesiekia aukštesnės kvalifikacijos, nors faktiškai yra labai stipri mokytoja.
Nors mokinių, palyginti su kitomis mokyklomis, „Kražantės“ progimnazijoje daug, mokytojų darbo krūviai nėra dideli – tarp 18 ir 21 pamokos. Kai kurie ne pagrindinių dalykų mokytojai turi tik 9 pamokas, dirba dar ir kitose rajono mokyklose.
Geriausiai gyvena trys anglų kalbos mokytojai. Jie pasidalijo į Norvegiją išvykusios kolegės krūvį, tad turi po 24–27 pamokas.
Panaikinus vadinamąsias mokytojų atlyginimo žirkles, progimnazijos mokytojams šiek tiek padidėjo atlyginimai. Anksčiau jų atlyginimo koeficientas buvo minimalus, dabar – vidutinis.
Šiemet į progimnaziją neatėjo nė vieno naujo mokytojo, nes tiesiog nebuvo laisvų etatų.
Pasak L. Simėnienės, šiuo metu progimnazijoje nedirba nė vienas pensinio amžiaus mokytojas. Direktorė džiaugiasi, jog nė vieno iš jų neteko atleisti. Pavyzdžiui, pradinių klasių mokytojos, sulaukusios pensinio amžiaus, dar išleido ketvirtokus ir išėjo iš darbo.
Grįžta emigrantai
Kiekvienais metais progimnaziją papildo ir iš emigracijos grįžusių tėvų vaikai. Šiemet vienas mokinys, grįžęs iš Airijos, atėjo į pirmąją klasę, kitas, grįžęs iš Anglijos, – į ketvirtąją.
„Iš užsienio grįžę vaikai – laisvesni, – pasakoja L. Simėnienė. – Pavyzdžiui, į mokytojus jie kreipiasi ne „jūs“, bet „tu“. Taip priimta užsienio mokyklose. Jie įneša į klases šiek tiek kitokios atmosferos. Pavyzdžiui, į ketvirtą klasę grįžęs Benas Paliulis pareiškė norįs žaisti futbolą ir ginti mokyklos garbę. Kai šitaip kalba ketvirtokas, nustebina ir paglosto širdį. Juk jis tik pradeda mokytis mūsų mokykloje.“
Direktorės minėtas ketvirtokas, vėliau pakalbintas šių eilučių autorės, sakė septynerius metus mokęsis Anglijoje. Nuo trejų metukų pradėjo lankyti darželį, vėliau – mokyklą ir visą laiką mokėsi anglų kalba.
Lietuvių kalbos šiek tiek mokėsi nuotoliniu būdu. O daugiausia išmokė jo tėvai, kurie šeimoje kalbėjo tik lietuviškai, mokė berniuką skaityti ir rašyti lietuviškai, išmokė ir puikiai skaičiuoti. Todėl jis lengvai adaptavosi lietuviškoje mokykloje.
Autorės nuotr.
GARBĖ: Iš Anglijos, kurioje mokėsi septynerius metus, grįžęs Benas Paliulis (stovi) pasiryžęs žaisti futbolą ir ginti progimnazijos garbę. Berniuko mokytoja Lina Šimkevičienė sako, jog berniukas prigijo tarp bendraamžių ketvirtokų.
PASTOVUMAS: Jau kelis dešimtmečius „Kražantės“ progimnazijoje dirbanti ir šiuos mokslo metus jai vadovaujanti Laima Simėnienė sako, jog kartais ir pedagogai, ir mokiniai pavargsta nuo nesibaigiančių reformų ir pokyčių. Todėl jos vadovaujamas kolektyvas į naujoves neneria stačia galva.