Girtuoklysčių smegduobė atsivėrusi ir rajone

Girtuoklysčių smegduobė atsivėrusi ir rajone

Gir­tuok­lys­čių smeg­duo­bė at­si­vė­ru­si ir ra­jo­ne

Ko­kios prie­mo­nės pa­dė­tų su­ma­žin­ti gir­tuok­lia­vi­mą? Ar tam pa­kak­tų vien su­trum­pin­ti alaus ba­rų dar­bo lai­ką? – al­ko­ho­lio var­to­ji­mo pro­ble­mas ra­jo­ne nag­ri­nė­jo ra­jo­no Sa­vi­val­dy­bė­je su­si­rin­kę Tri­ša­lės ta­ry­bos na­riai.

Lai­ma AGA­NAUS­KIE­NĖ

alaima@skrastas.lt

Al­ko­ho­lio var­to­ji­mo pa­sek­mės

Pa­si­tel­ku­si tu­ri­mus duo­me­nis, fak­tus apie al­ko­ho­lio var­to­ji­mą ir var­to­ji­mo pa­sek­mes ta­ry­bą su­pa­žin­di­no ra­jo­no Vi­suo­me­nės svei­ka­tos biu­ro vi­suo­me­nės svei­ka­tos stip­ri­ni­mo spe­cia­lis­tė Ie­va Vi­lei­ky­tė, dis­ku­si­jo­je da­ly­va­vo biu­ro di­rek­to­rė Jus­ti­na Kvie­te­lai­tie­nė.

Pa­sau­li­nės svei­ka­tos or­ga­ni­za­ci­jos (PSO) duo­me­ni­mis, pa­sau­ly­je dėl ap­gir­ti­mo įvyks­ta daug sun­kių nu­si­kal­ti­mų: 86 pro­cen­tai žmog­žu­dys­čių, 72 pro­cen­tai gink­luo­tų už­puo­li­mų, 50 pro­cen­tų iš­ža­gi­ni­mų. Al­ko­ho­lio var­to­ji­mas le­mia net 70 pro­cen­tų sa­vi­žu­dy­bių.

Al­ko­ho­lis yra la­biau­siai pa­pli­tu­si psi­chi­ką vei­kian­ti bei pri­klau­so­my­bę su­ke­lian­ti me­džia­ga. Dau­giau nei de­šim­ta­da­lio į li­go­ni­nes pa­kliū­van­čių as­me­nų li­gų kil­mė yra su­si­ju­si su al­ko­ho­lio var­to­ji­mu.

Biu­ro spe­cia­lis­tės pa­teik­tais duo­me­ni­mis, prieš dve­jus me­tus Rad­vi­liš­kio ra­jo­ne mir­tin­gu­mas, su­si­jęs su al­ko­ho­lio var­to­ji­mu, bu­vo ma­žes­nis nei Lie­tu­vos vi­dur­kis.

„Ta­čiau jei pa­žvelg­tu­me į gy­ven­to­jų skai­čių, ten­kan­tį vie­nai li­cen­ci­jai vers­tis maž­me­ni­ne pre­ky­ba al­ko­ho­li­niais gė­ri­mais, tai pa­ma­ty­tu­me, kad jis vir­ši­ja Lie­tu­vos san­ty­ki­nį ro­dik­lį. Ne­ra­mi­na ir tai, jog di­de­lė da­lis paaug­lių yra var­to­ję al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų.

Šie­met mū­sų Vi­suo­me­nės svei­ka­tos biu­ras at­li­ko mo­ki­nių gy­ven­se­nos ty­ri­mą. Ty­ri­mo re­zul­ta­tai pa­ro­dė, kad ne­ma­ža da­lis penk­to­kų, apie ket­vir­ta­da­lis, yra bent kar­tą var­to­ję ko­kį nors al­ko­ho­li­nį gė­ri­mą, o tarp vy­res­nių moks­lei­vių šis skai­čius ge­ro­kai di­des­nis“, – sta­tis­ti­nius fak­tus var­di­jo I. Vi­lei­ky­tė.

Spe­cia­lis­tės tei­gi­mu, to­se vie­to­se, kur gau­su alu­džių, ba­rų ir nak­ti­nių klu­bų, al­ko­ho­lio są­ly­go­tų pro­ble­mų pa­pras­tai yra dau­giau, o dau­giau­sia jų bū­na sa­vait­ga­lio nak­ti­mis daž­niau pri­rei­kia grei­to­sios pa­gal­bos pa­slau­gų, išau­ga nu­si­kal­ti­mų skai­čius.

Si­tua­ci­ja ra­jo­ne

Rad­vi­liš­kio vals­ty­bi­nės mais­to ir ve­te­ri­na­ri­jos tar­ny­bos duo­me­ni­mis, ra­jo­ne yra 102 įmo­nės, pre­kiau­jan­čios al­ko­ho­li­niais gė­ri­mais. Iš 22 alaus ba­rų 3 yra lai­ki­nai su­stab­dę sa­vo veik­lą.

Iš še­šių pla­ni­nių pa­tik­ri­ni­mų gru­bių pa­žei­di­mų ras­ta vie­na­me alaus ba­re. Tar­ny­bos vy­riau­sio­ji spe­cia­lis­tė-mais­to pro­duk­tų ins­pek­to­rė Da­nu­tė Ma­ti­jo­šai­tie­nė pri­pa­ži­no, jog bau­da už pa­žei­di­mus šiai įmo­nei pa­skir­ta la­bai ne­di­de­lė – vos 7 eu­rai, ta­čiau toks esą yra pu­sės mi­ni­ma­lios bau­dos dy­dis pa­gal ga­lio­jan­čius tei­sės ak­tus. O mak­si­ma­li ga­li­ma skir­ti bau­da yra 58 eu­rai.

Anot D. Ma­ti­jo­šai­tie­nės, hi­gie­ni­nė si­tua­ci­ja ra­jo­no alaus ba­ruo­se pa­sta­ruo­ju me­tu pa­ge­rė­jo – ten jau ga­li­ma ras­ti mui­lo, vien­kar­ti­nių rankš­luos­čių, dar­buo­to­jos vil­ki dar­bui skir­tus dra­bu­žius.

Ta­čiau ra­jo­ne nė­ra nė vie­no ba­ro, ku­ria­me bū­tų ga­mi­na­mi pa­tie­ka­lai. Vos tri­juo­se ba­ruo­se tie­siog pa­šil­do­mi su­šal­dy­ti pus­ga­mi­niai. Anot D. Ma­ti­jo­šai­tie­nės, pa­tie­ka­lams ra­jo­no ba­ruo­se nė­ra pa­klau­sos – alaus bo­ka­lui pi­ni­gų už­ten­ka, o duo­nos rie­ke­lei jų pri­trūks­ta­ma.

Vers­li­nin­ko Pra­no Balc­kaus tei­gi­mu, ra­jo­no ba­rai nė iš to­lo ne­ga­li ly­gin­ti su, pa­vyz­džiui, Vil­niaus alaus ba­rais – iš mū­siš­kių alu­ba­rių esą sklin­da smar­vė, o sos­ti­nės ba­rai ga­li pa­siū­ly­ti ne tik alaus, bet ir ska­nių pa­tie­ka­lų.

„Pa­šal­pų ga­vi­mo die­no­mis pra­stas kva­pas sklin­da ne tik iš alaus ba­rų, bet ir iš Dar­bo bir­žos ar prie ban­ko­ma­tų, kur lan­ko­si ba­rų žmo­nės“, – rep­li­ka­vo P. Balc­kus.

„Kaip iš jų ne­sklis ne­ko­kie kva­pai, jei­gu ba­ruo­se nuo ry­to iki va­ka­ro par­da­vi­nė­ja­mas pa­ts pi­giau­sias ir, aiš­ku, ne pa­ts ko­ky­biš­kiau­sias alus, o ba­ruo­se vi­są die­ną „mirks­ta“ sun­kiai iš­si­blai­van­tys as­me­nys, ku­rie, ne pa­slap­tis, ne­re­tai gam­ti­nius rei­ka­lus at­lie­ka ir už kam­po“, – tei­gė tar­ny­bos at­sto­vai.

Jų tei­gi­mu, vie­šą­ja tvar­ka ba­ruo­se ir ša­lia jų tu­rė­tų rū­pin­tis po­li­ci­ja.

Anot D. Ma­ti­jo­šai­tie­nės, ne­tvar­kos bū­na ne tik alaus ba­ruo­se, bet ir par­duo­tu­vė­se, ypač kai­mo.

D. Ma­ti­jo­šai­tie­nės tei­gi­mu, par­duo­da­mo alaus ko­ky­bės mė­gi­niai daž­niau­siai nu­sta­to­mi tik ga­vus dėl to skun­dą, o ki­tais at­ve­jais už pro­duk­to ko­ky­bę at­sa­ko ga­min­to­jas, pa­tei­kian­tis ati­tik­ties dek­la­ra­ci­ją.

„Hi­gie­na yra gal tre­čio­je ar ket­vir­to­je pro­ble­mų gran­di­nės vie­to­je, bet svar­biau­sia yra tai, kad nuo al­ko­ho­lio iš­si­vys­to pri­klau­so­my­bė, o ta­da jau se­ka vi­sos ki­tos pa­sek­mės. Al­ko­ho­liz­mu su­ser­ga­ma ir var­to­jant va­di­na­muo­sius kil­nius gė­ri­mus, su­ser­ga ne tik ba­rų žmo­nės, bet ir in­te­li­gen­tai“, – sa­kė ra­jo­no Grei­to­sios me­di­ci­nos pa­gal­bos cent­ro di­rek­to­rė Ire­na Pa­lio­nie­nė.

Pa­siū­ly­mai

„Si­tua­ci­ja aiš­ki, bet ką rei­kia da­ry­ti, kad taip ne­bū­tų?“, – klau­sė vers­li­nin­kas P. Balc­kus.

Vers­lui at­sto­vau­jan­tis ir pa­ts alaus ba­rų tu­rin­tis ki­tas ta­ry­bos na­rys ne­no­rė­jo su­tik­ti su tar­ny­bų pa­teik­tais duo­me­ni­mis apie di­de­lį iš­duo­tų li­cen­ci­jų skai­čių ra­jo­ne.

Anot jo, duo­me­nys yra pa­se­nę, ka­dan­gi ne­ma­žai ba­rų jau už­si­da­rė. Esą anks­čiau Rad­vi­liš­ky­je vei­kė 17 ba­rų, o šian­dien jų be­li­ko 5 ir grei­tu lai­ku ne­va ne­liks nė tiek.

„Be to, pa­grin­di­niai al­ko­ho­lio var­to­to­jai sė­di ne ba­ruo­se, o po Sa­vi­val­dy­bės lan­gais, par­ke. O dau­giau­sia al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų par­duo­da­ma ne ba­ruo­se, o pre­ky­bos vie­to­se, net 95 pro­cen­tai“, – tvir­ti­no ba­rų sa­vi­nin­kas.

Da­ly­va­vu­sie­ji po­sė­dy­je pa­tei­kė ir pa­siū­ly­mų, ku­rie, jų ma­ny­mu, ga­lė­tų pa­dė­ti ma­žin­ti al­ko­ho­lio var­to­ji­mą.

Siū­ly­ta mies­to šven­čių me­tu už­draus­ti pre­ky­bą al­ko­ho­liu, ska­tin­ti ir or­ga­ni­zuo­ti ren­gi­nius be al­ko­ho­lio ko­kie jau yra ren­gia­mi, pa­vyz­džiui, Šiau­lių ra­jo­ne, Ak­me­nė­je, Tau­ra­gė­je, Uk­mer­gė­je ir ki­tur.

Pa­siū­ly­ta ir ri­bo­ti alaus ba­rų dar­bo lai­ką. Pa­sak Vi­suo­me­nės svei­ka­tos biu­ro spe­cia­lis­tų, Aust­ra­li­jo­je bu­vo at­lik­tas ty­ri­mas ir nu­sta­ty­ta, kad ap­ri­bo­jus ba­rų dar­bo lai­ką, 37 pro­cen­tais su­ma­žė­jo san­ty­ki­nis už­puo­li­mų skai­čius.

Siū­ly­ta stip­rin­ti sau­gu­mą to­se te­ri­to­ri­jo­se, kur yra alaus ba­rų, steig­ti blai­vu­mo tik­ri­ni­mo vie­tas ir ki­ta.

Ki­ta ver­tus, pri­pa­žin­ta ir tai, jog ne vi­si pa­siū­ly­mai ga­li bū­ti įgy­ven­din­ti ra­jo­no mas­tu, kad tam rei­kia ir vals­ty­bi­nio ly­gio spren­di­mų.

Au­to­rės nuo­tr.

BA­RAI: Dau­giau­sia kri­ti­kos strė­lių te­ko ra­jo­ne vei­kian­tiems alaus ba­rams.

PROB­LE­MA: Tri­ša­lės ta­ry­bos na­riai pri­pa­ži­no: al­ko­ho­liz­mo pro­ble­ma ga­ji ir Rad­vi­liš­kio ra­jone.