
Naujausios
Gidas į Kelmę norėtų atvežti lenkus
Kaunietis gidas Chaimas Bargmanas gražų ir įdomų, kultūros paveldo ir gamtos paminklais garsų Kelmės kraštą norėtų atverti lenkų turistams. Bet mano, jog įgyvendinti jo planus turėtų padėti ir patys kelmiškiai, Kelmės krašto muziejuje prie eksponatų parengdami užrašus ir lenkų kalba.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Daugybė dvarų priklausė lenkams
Kelmės dvaras, kuriame dabar įsikūręs Kelmės krašto muziejus, priklausė lenkų bajorams Gruževskiams. Gerai išsilaikę, restauruoti ir valstybės prižiūrimi pastatai galėtų būti puikiu pretekstu į Kelmę atvežti lenkų turistus.
Jiems papasakotų ne tik apie Gruževskių, bet ir apie kitus lenkų valdytus dvarus, jų gyvenimo būdą. Juolab, kad lenkų dvarų aplink Kelmę buvo gausybė. Vienas iš garsesnių netoli Kelmės buvęs Prošinskių dvaras. Vien aplink Kražius buvo apie 40 lenkų dvarų.
Chaimas Bargmanas jau siūlo turistams iš Lenkijos aplankyti Kretingą, Palangą, Varnius, kur muziejuose jau yra eksponatų aprašai lenkų kalba.
Būtų galima parengti specialią programą po Žemaitijos dvarus.
„Vilniuje yra lenkų gidų susivienijimas. Su jais būtų galima užmegzti ryšius ir pakviesti lenkų turistus į Žemaitiją, o tuo pačiu ir į Kelmę. Kelmę labai vertinu. Tai antrasis miestas Lietuvoje, prie Savivaldybės pastato atidengęs miestų, su kuriais draugauja, herbus,“ – planais dalijosi kaunietis gidas.
Pomėgis tapo pragyvenimo šaltiniu
Inžinieriaus – matematiko specialybę turintis Chaimas Bargmanas didžiąją savo gyvenimo dalį praleido dirbdamas Skaičiavimo centre. Jis gimė, augo ir dirbo Kaune.
Lietuvai atgavus nepriklausomybę, skaičiavimo centras buvo uždarytas. Chaimas neteko darbo. Tuomet nusprendė pragyvenimui užsidirbti iš savo pomėgio. Jis domėjosi istorija, padėdavo į Lietuvą atvykusiems, šaknų čia turintiems turistams aplankyti savo prosenelių, senelių ar tėvų žemę.
Chaimas dabar pasakoja dirbantis apie 60 dienų per metus. Dažniausia padeda Lietuvoje šaknų turintiems žydų turistams iš Izraelio, Pietų Afrikos, Jungtinių Amerikos Valstijų, Australijos. Jis puikiai žino visus Lietuvos miestelius. Niekuomet nenaudoja žemėlapio. Žino atmintinai, nes jo tautiečių šaknys – visoje Lietuvoje.
Lietuvą išmaišė autostopu
Chaimas Bargmanas neslepia, norėdamas geriau pažinti Lietuvos rajonus ir mažesnius miestelius, daug keliavo po Lietuvą. Taupydamas laiką ir pinigus nesirinko kelionių autobusu. Keliaudavo autostopu.
Anksčiau automobilius stabdydavo Kaune, prie devintojo forto. Dabar pasirinko šiek tiek kitokį keliavimo būdą. Miesto transportu nuvažiuoja iki degalinės. O ten klausia vairuotojų, kokia kryptimi jie važiuoja. Jei kryptis tinka, prašo pavėžėti.
Iš anksto pasako, kad pinigų nemokės. Jei vairuotojas sutinka pavežti veltui, važiuoja, jei nori užmokesčio, dažniausia atsisako jo paslaugų.
Kartais, pasak Chaimo, jį paveža net moterys.
Autorės nuotr.
REKLAMA: Kaunietis gidas Chaimas Bargmanas kelmiškių patirtį – pastatyti stendą su miestų – partnerių herbais, išreklamavo visoje Lietuvoje. Po reklamos tokie stendai atsirado Kaune, Šiauliuose, Telšiuose, Jonavoje, Kaišiadoryse.