
Naujausios
Dėl šiferio stogų keitimo kyla klausimų
Joniškio rajono gyventojai apipylė klausimais Žemės ūkio ministerijos atstovę, pristačiusią asbestinių stogų dangos keitimo programą. Susitikimas parodė, kad neaiškumų kils dar daugeliui, nes kiekvieno žmogaus situacija – individuali.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Žmonės viešnias apibėrė klausimais
Savivaldybės salėje susirinkę žmonės klausimais berte apibėrė Žemės ūkio ministerijos atstovę, o prie Naconalinės mokėjimų agentūros darbuotojų stalelio išsirikiavo eilutė.
Gyventojai klausė, kas bus, jei pateikdami paraišką nurodys mažesnę pinigų sumą, o stogas kainuos daugiau.
„Jei turite komercinį pasiūlymą ir apskaičiavote, kad dangai reikės 12 tūkstančių litų, o iš tiesų išleisite 14 tūkstančių, likę du bus nekompensuojami,“ – sakė Žemės ūkio ministerijos kaimo plėtros departamento Alternatyvios veiklos skyriaus vyriausioji specialistė Inga Venciulytė. Be to, reikia prisiminti, kad kompensuojama tik 50 procentų visos stogų dangos keitimo išlaidų ir ne daugiau kaip 10 tūkstančių litų.
„O jeigu neutilizuosiu šiferio, kas bus?“, „Jei šiferį į utilizavimo vietą nuveš ūkininkas savo traktoriumi, ar gausiu paramą?“, iš salės sklido klausimai.
Klaususiems atsakyta, kad ūkininkas ar kitas asmuo gali išvežti asbesto dangą utilizavimui tik tuo atveju, jei turi išsiėmęs patentą šiai veiklai. Kitaip išlaidos kompensuojamos nebus. Utilizuoti šiferį būtina. Negalima nuimtos dangos panaudoti pastatų remontui ar parduoti kitam asmeniui. Utilizavimui gali būti pristatytas tik šiek tiek mažesnis šiferio kiekis nei apskaičiuota iš anksto, tačiau, kaip pavadino I. Venciulytė, – protingumo ribose. Skaičiuojama, kad 1 kvadratinis metras šiferio dangos sveria 11 kilogramų. Tačiau žmonės teigė, kad dangos svoris, priklausomai nuo to, kiek jai metų, nevienodas, tad ir svoris skiriasi.
Kai kurie nagingi joniškiečiai norėtų nusipirkę skardos patys pasigaminti lietaus latakus, lietvamzdžius tačiau Žemės ūkio ministerijos atstovė perspėjo, kad agentūros specialistai negalės apskaičiuoti, kiek tam reikia skardos, todėl už šias medžiagas pinigai nebus grąžinami. Minėtus gaminius reikia pirkti gatavus. Taip pat ir lietaus nuvedimo sistemą, sniego užtvaras.
Iš salės atskriejo klausimas, ar projekto įgyvendinimo metu mirus namo savininkui paveldėtojai galės gauti paramą, jei jie neatitinka reikalavimų.
I. Venciulytė atsakė, kad ne.
Pasakota apie programą
Žemės ūkio ministerijos atstovė taip pat papasakojo apie visas sąlygas, tinkamumo kriterijus paramai gauti ir kita. Minėta, kad parama teikiama statybinių stogo keitimo medžiagoms įsigyti, asbestinių atliekų išvežimo paslaugoms pirkti ir projekto viešinimui. Viešinant reikės matomoje vietoje prie namo pritvirtinti lentą su informacija apie paramą arba, pasak I. Venciulytės, pakaks lipduko iš Nacionalinės mokėjimo agentūros.
Stogas privalės būti pakeistas per 12 mėnesių nuo sprendimo skirti paramą priėmimo dienos.
Pagal šią programą galima keisti tik gyvenamosios paskirties namo (jis gali būti ir daugiabutis) stogą.
Taip pat visas išlaidas reikės pagrįsti tai liudijančiais dokumentais ir visus atsiskaitymus galima atlikti tik pavedimu arba banko kortele, jokiu būdu – ne grynaisiais pinigais.
Į susitikimą atėjusiems žmonėms dalinta informacinė medžiaga apie asbesto dangos keitimo programą. Visą reikialingą informaciją galima rasti Žemės ūkio ministerijos ir Nacionalinės mokėjimo agentūros, kuriai reikia teikti paraiškas, interneto tinklalapiuose.
Paraiškų laukiama iki kovo 30 dienos.
Autorės nuotr.
KLAUSIMAI: Prie Naconalinės mokėjimų agentūros darbuotojų stalelio išsirikiavo eilutė žmonių, norinčių pasiteirauti apie galimybes pakeisti savo gyvenamų namų stogus.