Čekijos studentai savanorystei pasirinko Lietuvą

Čekijos studentai savanorystei pasirinko Lietuvą

Če­ki­jos stu­den­tai sa­va­no­rys­tei pa­si­rin­ko Lie­tu­vą

Sa­va­no­riš­ka veik­la tarp Če­ki­jos stu­den­tų – ga­na po­pu­lia­ri. Ta­čiau sa­va­no­riau­ti Lie­tu­vo­je ren­ka­si re­tas. Me­di­ci­ną Pra­hos uni­ver­si­te­te stu­di­juo­jan­tis Mi­chael Va­cha ry­žo­si vyk­ti sa­va­no­riau­ti į Lie­tu­vą, nes re­ko­men­da­vo po Bal­ti­jos ša­lis ke­lia­vę jo drau­gai.

Mi­chael ir dar vie­na če­kė Ani­ta Ka­ro­va dvi sa­vai­tes dar­ba­vo­si sto­vyk­lo­je Ty­tu­vė­nų re­gio­ni­nia­me par­ke.

Re­gi­na MUS­NEC­KIE­NĖ

reginamus@skrastas.lt

Ir iš Če­ki­jos gy­dy­to­jai emig­ruo­ja

Tre­čius me­tus me­di­ci­ną Pra­hos uni­ver­si­te­te stu­di­juo­jan­tis Mi­chael Va­cha kiek­vie­ną va­sa­rą da­ly­vau­ja sa­va­no­rių sto­vyk­lo­se. Šie­met su ki­tais sa­va­no­riais dirbo Ty­tu­vė­nų re­gio­ni­nia­me par­ke. Sa­vai­tę gy­ve­no Ši­lu­vo­je, ant­rą sa­vai­tę – Ty­tu­vė­nuo­se.

Nors Lie­tu­va sa­va­no­rys­tei nė­ra la­bai po­pu­lia­rus kraš­tas, Mi­chael džiau­gia­si, kad at­vy­ko bū­tent čia. Ne­bū­tų pa­ma­tęs to­kių gra­žių, uni­ka­lių miš­kų ir tiek daug gand­rų vie­no­je vie­to­je.

Bū­si­mam gy­dy­to­jui įdo­mu su­si­pa­žin­ti su ki­tų ša­lių so­cia­li­niu gy­ve­ni­mu. Vai­ki­nas sa­ko at­ra­dęs daug Če­ki­jos ir Lie­tu­vos pa­na­šu­mų. Pa­vyz­džiui, stu­den­tas ir Lie­tu­vo­je, ir Če­ki­jo­je ga­li pra­gy­ven­ti už 300 eu­rų per mė­ne­sį. Aukš­to­sios mo­kyk­los ski­ria­si tik tuo, jog įsto­jus į vals­ty­bi­nį uni­ver­si­te­tą Če­ki­jo­je ne­rei­kia mo­kė­ti už moks­lą. Mo­ka­mos stu­di­jos tik pri­va­čiuo­se uni­ver­si­te­tuo­se. Ta­čiau ma­no­ma, jog stu­di­jų ko­ky­bė ge­res­nė vals­ty­bi­niuo­se uni­ver­si­te­tuo­se.

Į vals­ty­bi­nius uni­ver­si­te­tus įsto­ti ne­leng­va. Pa­vyz­džiui, tais me­tais, kai Mi­chael sto­jo stu­di­juo­ti me­di­ci­nos, į šią spe­cia­ly­bę pa­te­ko tik 10 pro­cen­tų pa­tei­ku­sių pra­šy­mus abi­tu­rien­tų.

Me­di­ci­na – tarp Če­ki­jos jau­ni­mo la­bai po­pu­lia­ri spe­cia­ly­bė. Į ki­tus fa­kul­te­tus ma­žes­ni kon­kur­sai.

Me­di­ci­ną jau­ni­mas no­riai stu­di­juo­ja to­dėl, kad bai­gus stu­di­jas leng­va gau­ti dar­bą ir pa­ly­gin­ti ga­na di­de­lis star­ti­nis at­ly­gi­ni­mas. Pra­de­dan­tis gy­dy­to­jas į ran­kas gau­na apie 800 eu­rų per mė­ne­sį. „Už to­kį at­ly­gi­ni­mą ga­li­ma pa­ten­kin­ti vi­sus pa­grin­di­nius sa­vo po­rei­kius, – pa­sa­ko­ja Mi­chael. – Pri­va­čio­se kli­ni­ko­se at­ly­gi­ni­mas dar di­des­nis.“

Ne­pai­sant to, da­lis jau­nų gy­dy­to­jų emig­ruo­ja į Vo­kie­ti­ją, nes ten jiems pa­siū­lo­mos dar ge­res­nės są­ly­gos. Dėl to gy­dy­to­jų kai ku­rio­se Če­ki­jos vie­to­vė­se vis dar trūks­ta.

Į kai­my­ni­nę Vo­kie­ti­ją emig­ruo­ja ir ki­tų spe­cia­ly­bių at­sto­vų, nors Če­ki­jos eko­no­mi­ka pa­sta­ruo­ju me­tu la­bai spar­čiai au­ga ir ne­dar­bo ly­gis – vie­nas iš ma­žiau­sių Eu­ro­po­je. Ži­no­ma, emig­ra­ci­jos mas­tas nė­ra toks dide­lis kaip Lie­tu­vo­je.

Mi­chael gi­mė ir au­go Pra­ho­je. Jo tė­vai dir­ba di­de­lė­se bend­ro­vė­se. Vai­ki­nas gy­ve­na pas tė­vus, to­dėl ne­pa­ti­ria jo­kių ma­te­ria­li­nių ne­pri­tek­lių. Apsk­ri­tai Če­ki­jos jau­ni­mas sten­gia­si kuo il­giau gy­ven­ti pas tė­vus ir tau­py­ti būs­tui ar ki­tiems atei­ties po­rei­kiams. Šei­mas ku­ria bū­da­mi maž­daug tris­de­šim­ties me­tų.

Iš ki­tų mies­tų į Pra­hą at­va­žia­vę stu­den­tai daž­niau­siai nuo­mo­ja­si bu­tus. Kai ku­rie gy­ve­na bend­ra­bu­ty­je. Stu­den­tui bend­ra­bu­tis kai­nuo­ja apie 100 eu­rų per mė­ne­sį. Mais­tui ir pra­mo­goms rei­kia dar apie po­ros šim­tų.

Ani­ta no­rė­tų grįž­ti į gim­ti­nę

Ani­ta Ka­ro­va iš Ho­ro­vi­ce mies­to Če­ki­jo­je sa­va­no­riau­ti pra­dė­jo dar be­si­mo­ky­da­ma mo­kyk­lo­je. Jau pa­bu­vo­jo Vo­kie­ti­jo­je ir Bel­gi­jo­je. Lie­tu­va – tre­čio­ji ša­lis, kurioje mer­gi­na sa­va­no­riau­ja.

Ani­ta – bū­si­mo­ji lo­go­pe­dė. Ta­čiau dar sva­jo­ja baig­ti ir psi­cho­lo­gi­jos stu­di­jas. Jos ma­ma – pra­di­nių kla­sių mo­ky­to­ja. Gi­mi­nė­je la­bai daug mo­ky­to­jų. Tė­vas dir­ba va­do­vau­jamą dar­bą.

Fi­nan­si­nių pro­ble­mų Ani­tai ne­ky­la. Ji stu­di­juo­ja Brno mies­te, ku­ris už 250 ki­lo­met­rų nuo jos gim­ti­nės. Gy­ve­na stu­den­tų bend­ra­bu­ty­je. Kam­ba­riu da­li­ja­si su dar vie­na mer­gi­na, o pa­to­gu­mais – su tri­mis stu­den­tė­mis, nes gy­ve­na kam­ba­rių blo­kuo­se.

Ani­ta pa­sa­ko­ja, jog jai pa­si­se­kė pa­tek­ti į ge­rą bend­ra­bu­tį. Ne vi­si uni­ver­si­te­to bend­ra­bu­čiai – ge­ri. Nors kai­na vi­sur ta pa­ti – 100 eu­rų per mė­ne­sį. To­dėl dau­ge­lis bend­raam­žių mie­liau nuo­mo­ja­si kam­ba­rius bu­tuo­se. Juo­se gy­ven­ti pa­to­giau ir pi­giau, nes bu­tą, pa­pras­tai nuo­mo­ja­si ke­li stu­den­tai.

Ka­dan­gi Ani­ta gy­ve­na to­li nuo uni­ver­si­te­to, ji gau­na maž­daug šim­to eu­rų pa­ra­mą per me­tus ke­lio­nės iš­lai­doms.

Bai­gu­si ba­ka­lau­ro stu­di­jas Ani­ta ga­lė­tų dirb­ti tik lo­go­pe­dės asis­ten­te. Kai tu­rės ma­gist­ro dip­lo­mą, ga­lė­tų dirb­ti lo­go­pe­de dar­že­liuo­se ir mo­kyk­lo­se.

Ta­čiau jei­gu no­rė­tų pa­dė­ti suau­gu­siesiems, dirb­ti li­go­ni­nė­je, jai tek­tų pa­si­mo­ky­ti dar po­rą me­tų.

Kai tu­rės dip­lo­mą, mer­gi­na grįš į sa­vo gim­tą­jį Ho­ro­vi­ce mies­te­lį. Jis dy­džiu pa­na­šus į Ty­tu­vė­nus, yra 7 000 gy­ven­to­jų. Čia yra mo­kyk­la, kurioje la­vi­na­mi spe­cia­lių­jų po­rei­kių tu­rin­tys vai­kai.

Mo­ky­to­jai Če­ki­jo­je nė­ra pa­ten­kin­ti at­ly­gi­ni­mais. Nuo­lat kal­ba­ma, kad at­ly­gi­ni­mai – per ma­ži. Aukš­tą kva­li­fi­ka­ci­ją ir di­de­lę pa­tir­tį tu­rin­tis mo­ky­to­jas gau­na apie 700 eu­rų į ran­kas.

Grį­žu­si gim­ti­nėn Ani­ta ku­rį lai­ką dar ga­lė­tų pa­gy­ven­ti pas tė­vus. Pas­kui gal­būt im­tų pa­sko­lą ir nu­si­pirk­tų sa­vo būs­tą. Ban­ko pa­sko­lų būs­tui są­ly­gos, pa­sak mer­gi­nos, Če­ki­jo­je – ga­na pa­lan­kios. To­dėl dau­ge­lis jau­nų žmo­nių būs­tą mie­liau per­ka ne­gu nuo­mo­ja­si.

Juo­lab kad Če­ki­jo­je su­si­klos­čiu­si tra­di­ci­ja, jog tė­vai fi­nan­siš­kai pri­si­de­da, kai suau­gę vai­kai per­ka sa­vo būs­tą. Kar­tais už­lei­džia sa­vą­jį, o pa­tys per­ka ki­tą.

Lie­tu­vo­je Ani­tai la­biau­siai pa­ti­ko tai, kad mū­sų kraš­to žmo­nės puo­se­lė­ja sa­vo tau­ti­nes tra­di­ci­jas. Mū­sų tau­ta mer­gi­nai pa­si­ro­dė ar­ti­ma ir sa­vo is­to­ri­ja, nes iš­si­lais­vi­no iš so­vie­ti­nės oku­pa­ci­jos.

Au­to­rės nuo­tr.

KON­KU­REN­CI­JA: Mi­chael Va­cha įvei­kė de­šim­ties pre­ten­den­tų į vie­ną vie­tą kon­kur­są, kad ga­lė­tų stu­di­juo­ti me­di­ci­ną.

GRĮ­ŽI­MAS: Brno uni­ver­si­te­to stu­den­tė Ani­ta Ka­ro­va, bai­gu­si stu­di­jas Brno uni­ver­si­te­te ke­ti­na grįž­ti dirb­ti į gim­tą­jį Ho­ro­vi­ce mies­te­lį.