Budraičių bendruomenė įkūrė bibliotekėlę

Budraičių bendruomenė įkūrė bibliotekėlę

Budraičių bendruomenė įkūrė bibliotekėlę

Budraičių kaimo bendruomenės namuose praėjusį trečiadienį atidaryta bibliotekėlė. Pakaitomis dirbs kaimo savanoriai. O kaimo žmonės čia galės pasinaudoti internetu, paskaityti žurnalų, laikraščių, pasiimti knygų. Paštininkas čia atneš „Šiaulių krašto“ ir „Kelmės krašto“ laikraščius. Biblioteka Budraičiuose buvo panaikinta prieš aštuoniolika metų.

Regina MUSNECKIENĖ

reginamus@skrastas.lt

Budės savanoriai

Į bibliotekėlės atidarymą susirinkę kaimo žmonės iš karto užsiregistravo sudaromame budėjimo grafike. Jie turės ateiti į bendruomenės namus, užkurti židinį ir pabūti kelias valandas, kol jį pakeis kitas bendruomenės narys.

Bendruomenės namai turi būti atrakinti, kad čia galėtų užsukti naują laikraštį norintys paskaityti žmonės. Bibliotekoje kaimo žmonės internetu, per skypą, galės pabendrauti su užsienyje gyvenančiais vaikais, paskaityti žurnalų, atsigerti arbatos, pasikalbėti, išsirinkti patinkančią knygą.

Tiesa, knygų bibliotekėlėje dar nedaug. Dalis solidžių leidinių nupirkta iš bendruomenės mikroįmonės uždirbtų lėšų. Iš tų pačių lėšų užsakytas „Šiaulių kraštas“, „Kelmės kraštas“ ir dar keletas kaimo žmones dominančių laikraščių bei žurnalų.

Kai kurie kaimo bendruomenės nariai patys yra užsisakę laikraščių. Perskaitę juos atneš į bendruomenės namų skaityklą. Vietos gyventojai paaukojo ir knygų.

Idėja tapo kūnu

Idėją bendruomenės trijų kartų namuose įkurti skaityklą ir bibliotekėlę iškėlė kaimo bendruomenės taryba. Prieš aštuoniolika metų kaime buvo panaikinta biblioteka. Nuo tada žmonės neturėjo kur paskaityti laikraščio, pasiimti knygos.

Bendruomenės namuose dar buvo likę laisvų patalpų bibliotekai ir skaityklai. Tačiau jas reikėjo įrengti.

Vienai iš aktyviausiųjų bendruomenės narių mokytojai Virginijai Žurbenkienei rašant projektus ir gaunant lėšų iš Leader programos, žemės ūkio ministerijos kaimo bendruomenės trijų kartų namuose įrengta salė, virtuvėlė, kambarys su židiniu, nupirkta reikalingiausių baldų. Parengus projektą ir gavus lėšų iš Pasaulio aplinkos fondo, Budraičiuose buvo įkurta bendruomenės mikroįmonė, perdirbanti ekologišką žemės ūkio produkciją.

Atgaivinti biblioteką kaimo žmonės nusprendė iš savų lėšų. Bendruomenės mikroįmonei vadovaujanti Virginija Žurbenkienė iš įmonės uždirbtų lėšų nupirko statybinių medžiagų.

Apie statybas išmanantis pedagogas Benediktas Andrulis pradėjo vadovauti statybos darbams. Pats iš savos medienos padarė grindjuosčių ir durų staktas. Kartu su meistru Rimantu Petrausku rūpinosi patalpų remontu. Konsultuodavo statybų verslu užsiimantis kelmiškis Raimundas Dikavičius.

Seniūnija atsiuntė viešiesiems darbams patelktų bedarbių. Budraičių kaimo bendruomenės pirmininkė Virginija Umantienė rūpinosi, kad prie remonto darbų talkintų ir kiti kaimo žmonės. Beje, žmonės aukojo ir šiek tiek lėšų.

Galiausiai buvo įrengti du kambariai, kurių viename įsikūrė bibliotekėlė, kitoje – skaitykla.

Kol kiti verkšlena, Budraičiai daro

„Gerai, kad Budraičiai turi variklį – Virginiją Žurbenkienę, – per bibiotekėlės atidarymą sakė Tytuvėnų apylinkių seniūnas Valdas Ivanauskas. – Ši moteris visuomet turi minčių. Gal kitam ir į galvą nešautų kaime įkurti biblioteką ir skaityklą. Ji rašo projektus. Pritraukia į kaimą daug lėšų. Sugalvojo įkurti ekologiškus produktus perdirbančią įmonę, kuri sėkmingai veikia. Manau, kad dar ne to apie Budraičius išgirsite. Kol kiti prašinėja ir verkšlena, Budraičiai daro. O dabar plėtoja dar ir savanorystės idėją.“

„Tai trijų pagrindinių žmonių Virginijos Žurbenkienės, Virginijos Umantienės ir Benedikto Andrulio nuopelnas, – kalbėjo bendruomenės narė Justina Viržintienė. – Tai jų dovana Nepriklausomybei. Artėja Vasario šešioliktoji. Šie žmonės turi pilietinę teisę didžiuotis. Tai, ką jie daro dėl mūsų kaimo, nėra vien tik darbas. Tai auka. Kiek negatyvo reikia įveikti, kol ką nors padarai. Aplink tiek pavydo, įtarinėjimų, apkalbų. Turi riste ristis, kol įveiki tą kaimo inerciją. O kaip išlaikyti dvasinę pusiausvyrą ir šaltą protą?“

Bendruomenės nariai pasidžiaugė, jog pavyko įgyvendinti sulčių spaudimo projektą. „Pradėta teikti sulčių spaudimo paslauga vietos gyventojams, – pasakojo Virginija Žurbenkienė. – Kaimo žmonės galėjo vietoje atsivežti obuolių ir išsispausti sulčių. Porą mėnesių vienas kaimo gyventojas turėjo darbo. Mokėjome mokesčius „Sodrai“. Tiesa, bendruomenės įmonė gavo tik 160 litų pelno. Tačiau kaimo žmonėms buvo patogu. Nereikėjo vežti obuolių į Kelmę.“

Budraičių kaimo gyvenimas pastaruoju metu gerokai suaktyvėjo. Žmonės važiuoja į ekskursijas, bendruomenės namuose veikia būreliai. Dirbama su jaunimu. Seminarų ciklą berniukams šiuo metu veda Jaunimo mokyklos pedagogės Liuda Adomavičienė ir Dalia Kačenauskienė. Vyksta susitikimai su sveikatos specialistais. Rengiamos kaimo šventės.

Per Vėlines pagerbiami kaimo mirusieji. Už juos aukojamos Šv.Mišios Tytuvėnų bažnyčioje.

SAVANORIAI: Į bibliotekos atidarymą susirinkę bendruomenės nariai čia dirbs savanoriais.

ĮRODYMAS: Kai kas abejojo, jog bendruomenė savo jėgomis susiremtuos patalpas ir įkurs biblioteką. Tačiau daugybę projektų parašiusi ir bendruomenei nemažai lėšų gavusi Virginija Žurbenkienė, padedama savanorių, įrodė, jog ir kaimo žmonės gali susitelkti ir padaryti tai, ką užsibrėžę.

AUKOTOJAS: Benediktas Andrulis ne tik vadovavo bibliotekos remonto darbams, bet ir aukojo savo medienos, pats padarė grindjuostes ir durų staktas.

BENDRAVIMAS: Dar kuriant bendruomenės mikroįmonę iš Pasaulio aplinkos fondo lėšų pirktas kompiuteris dabar labai praverčia skaitykloje. Modesta Sakalauskaitė čia gali pabendrauti su draugais, vyresni kaimo gyventojai susiskambinti su užsienyje dirbančiais vaikais.

ŠVIESA: Kaimo žmonės pasiilgo knygų. Bibliotekėlė – kol kas kukli. Tačiau tikimasi, jog per laiką lentynos bus užpildytos pačių pirktomis ir dovanotomis knygomis.

Autorės nuotr.