Žodžiai kuria, žodžiai griauna, o politikai negali nekalbėti, nes ir lakštingalos negali nečiulbėti

„Biržiečių žodžio“ nuotr.
Feliksas Grunskis
Biblijoje parašyta, kad Pradžioje buvo Žodis. Šis žodis buvo ištartas su didžiule galia. Tvirtinama, kad iš šio žodžio susikūrė visas mūsų pasaulis.
Iš vieno Žodžio susikūrė visos kalbos. Tarp jų – ir lietuvių. Mes žodžiais kalbame ir rašome. Tik žodžiai smarkiai nuvertėjo. Nebeturi pradinės kūrybinės galios. Dažnai žodžiais tik orą be reikalo virpiname. Bandome dainuoti, bet neišeina. Mat ne visi gimėme dainiais. Bandome eiliuoti, bet ne visi gimėme poetais. Tačiau, jeigu moki gražiai kalbėti, pavyksta valdžios laiptais aukštai palypėti. Palypėjus, kartais ne pro šalį patylėti. Ne visiems pavyksta. Bekalbant, ypač daug ir dažnai, paslystama. Mat žodžiai ne tik kuria, bet ir griauna.

Pagyrė Laisvės partiją!

Praėjusį šeštadienį vyko Laisvės partijos suvažiavimas, kuriame partijos vadove vėl buvo išrinkta Aušrinė Armonaitė. Suvažiavime sveikinimo žodį tarė valdančiųjų konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis. Sveikindamas kolegas, jis tvirtino, kad su Laisvės partijos atėjimu į Seimą, atmosfera Seime tapo šviesesnė. Kovą už partnerystės įteisinimą ponas Gabrielius palygino su Kovo 11-osios aktu. Konservatorių lyderis, girdamas Laisvės partiją, aiškino, jog jo partija daugiausia kalba apie praeitį, o Laisvės partija stumia šalį į priekį. Tai bent!

Ir gerindamasis koalicijos partneriams, konservatorių vėliavnešys sakė: „Aš su jumis eičiau į žvalgybą. Jei kada nors ateis diena ir jūs pasakysite, kad aš su kai kuriais iš tų irgi eičiau, tai būtų didžiausia dovana man ir mūsų artimiems žmonėms, kurie su jumis yra koalicijoje“.

Dėl ėjimo į žvalgybą, kaip ir niekaip neužkliuvo. O štai Partnerystės įstatymo projekto palyginimas su Kovo 11- osios aktu, sulaukė atsako.

Kovos 11-osios akto signataras Bronislovas Genzelis žiniasklaidoje rėžė iš peties: „Tai visiškas Kovo 11-osios akto nuvertinimas. Įrodymas, kad tai grupuotei, kuri dabar valdžioje, Lietuvos nepriklausomybė yra visiškai nereikalinga“.

Kovo 11-osios akto signataras Egidijus Klumbys stebėjosi: „Ką jis čia kalba? Iš viso šlykštus pareiškimas. Čia be komentarų. Žmogus visiškai atsiskleidė savo vidiniu „grožiu“.“

Signataro Leono Milčiaus manymu, įstatymas – sau, o Aktas – sau. „Tai nepalyginami dalykai. Kito tokio valstybės teisinio dokumento, koks yra Kovos 11-osios ir Vasario 16-osios aktai, daugiau nėra, ir neduok Dieve, kad daugiau reikėtų“, – svarstė signataras.

Pono Gabrieliaus Landsbergio sakymai nepatiko ir signatarei, Signatarų klubo prezidentei Birutei Valionytei. Ji „Vakaro žinių“ laikraštyje tokį pasisakymą įvertino, kaip šimtaprocentinio leftisto pasisakymą. „Ir sakyčiau, gana šventvagiška Partnerystės įstatymo projektą sugretinti su Kovo 11-osios aktu. Ne Landsbergiui savintis šitą datą ir ją iki tokio lygio sumenkinti. Jis viską sumenkina, bet čia jau kiti dalykai“, – piktinosi Kovos 11-osios aktorė signatarų vadovė.

Štai kaip būna. Gal norėjo žmogus kuo vaizdingiau ir patriotiškiau pakalbėti, bet sulaukė kritikos. Gavo atgal net daugiau žodžių, nei pats pasakė.

Pakalbėjo su apsimetėliais

Į viešumą išlindo konservatoriaus, Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininko Žygimanto Pavilionio pokalbis su neva žinomu Rusijos opozicijos žurnalistu. Pasirodė, jog tai buvo apsimetėlis provokatorius, kuris mūsų Seimo narį kalbino įvairioms temomis. Kalbėjo apie Sakartvelo, pasaulio ir Lietuvos reikalus. Pokalbyje apie vidaus politiką ponas Pavilionis išdidžiai teigė: „Užsienio reikalų ministras galvoja kaip aš, mes – pati didžiausia partija, pas mus – parlamentinė respublika, o Prezidentas – simbolinis. Ir viskas.“ Toks pareiškimas sukėlė audrų. Opozicinių valstiečių atstovas, šešėlinis užsienio reikalų ministras Giedrius Siurplys pareiškė, kad inicijuos Žygimanto Pavilionio atstatydinimą iš Užsienio reikalų komiteto pirmininko pareigų. O Prezidentūra paskelbė, kad pono Pavilionio komentarai ir bandymai iškraipyti Prezidento statusą silpnina Lietuvos pozicijas. Ponas Pavilionis, komentuodamas nutekinto jo pokalbio atgarsius apgailestavo, kad apskritai skiriamas dėmesys šiai „atakai“. „Civilizuotose Vakarų valstybėse įprasta praktika nekomentuoti žvalgybų ar specialiųjų tarnybų paruoštų produktų, kurie specialiai sukuriami tam, kad pagimdytų vienokią ar kitokią reakciją, kad mus suskaldytų iš vidaus. Būtų laikas mūsų opozicijos atstovams, Prezidentūros atstovams, taip pat – žiniasklaidos priemonėms, kurios deklaruoja kovą su dezinformacija, pasimokyti ir nesukti tokių produktų, kurie įvairiais būdais tendencingai suklijuoti, turinio“, – sakė parlamentaras ir pridūrė, kad paviešinto pokalbio turinio komentuoti nenori, nes „tai jau yra pagalba Kremliaus specialiosioms tarnyboms“. Sveiki gyvi! Papylė provokatoriams įvairių žodžių, o dabar net nenori jų girdėti? Kodėl, apskritai kalbėjo? Negi todėl, kad politikai, kaip lakštingalos, negali nečiulbėti?!