V. Valkiūnas brandina intrigą?

Autoriaus nuotr.
Kęstutis ISAKAS
Subyrėjus liberalų ir valstiečių koalicijai Biržų rajono savivaldybės taryboje, meras Vytas Jareckas nesiėmė aktyvių veiksmų dėl naujų partnerių pritraukimo į valdančiųjų gretas. Iniciatyvą perėmė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) Biržų skyriaus pirmininkas Audrys Šimas bei frakcijos pirmininkas Tomas Četvergas, kurie aktyviai dairosi naujų bendražygių. Tačiau visumoje aišku, kad iki šalies parlamento rinkimų nauja valdančioji dauguma tikrai nebus sudaryta.

Meras=vicemeras?

Tokia formulė gali tapti reali, jei tautininkų-respublikonų frakcijos pirmininkas Biržų rajono taryboje Valdemaras Valkiūnas nelaimės Seimo rinkimų. „Biržiečių žodžio“ šaltiniai tikina, kad buvęs meras specialiai neskuba derėtis su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga dėl naujos valdančiosios daugumos, kadangi laukia balsavimo į parlamentą rezultatų. Nesekmės atveju V. Valkiūnas galėtų užimti Biržų rajono mero pavaduotojo postą. Greičiausiai todėl buvęs meras kratosi įvardinti, kokie postai domintų tautininkus-respublikonus Biržų rajono savivaldybėje, ir nesiūlo kandidatų. Neoficialiais duomenimis, susitikęs su Audriu Šimu, V. Valkiūnas pirmiausia pasiūlė kalbėtis apie darbų programą. „Postai nėra tiek svarbūs, kiek konkretūs darbai, kuriuos galima nuveikti per likusius 2,5 metų“, – perduoda buvusio rajono vadovo žodžius valstiečių lyderiui informuoti šaltiniai. Tokia versija atrodo labai reali, kadangi sunku rasti kitas priežastis, kodėl V. Valkiūnas delsia formuoti naują koaliciją, juk šiuo atveju auksinės akcijos būtent jo ir kolegų iš tautininkų-respublikonų frakcijos rankose.

Galima numanyti, kad tokio pavaduotojo labai nenorėtų dabartinis rajono meras Vytas Jareckas. Kažkada būtent V. Valkiūnas, kaip rajono vadovas, buvo įvedęs tvarką, kai kiekvieną savaitę kartu su tuometiniu Biržų seniūnu V. Jarecku važinėdavo po miestą ir atkreipdavo jo dėmesį į darbus, kuriuos reikia padaryti. Tokiu atveju de jure meru būtų „Vieningų Biržų“ lyderis, o de facto būtent Valdemaras Valkiūnas, palyginus su pozicijas keičiančiu V. Jarecku, turintis stuburą ir pakankamai užsispyrimo.

Jei vis dėlto V. Valkiūnas atsisakytų pretenduoti į mero pavaduotojus, tautininkai-respublikonai į šią poziciją teoriškai galėtų deleguoti Sigutį Štrėmą arba Joaną Kvedaravičienę. Tačiau tokiu atveju daug realesnis variantas, kad tautininkai-respublikonai gali pasirinkti administracijos direktoriaus pavaduotojo postą. Tarp „valkiūninkų“ pretendentų užimti šią kėdę ratas būtų gerokai platesnis. Juk tautininkų-respublikonų gretose nemažai jaunų ir aktyvių žmonių. Pavyzdžiui, buvusi mero V.Valkiūno patarėja Simona Bindariūtė.

Keisčiausia būtų situacija, jei tautininkai-respublikonai iš viso atsisakytų bet kokių postų. Kalbama, kad yra svarstomas ir toks variantas, kuris leistų dirbti valdančiojoje koalicijoje, bet neprisiimti atsakomybės už savivaldybės darbą. Tokiu atveju LVŽS tektų laisvus postus siūlyti savo bendražygiams. Vicemero kėdę realiausiai galėtų užimti Tomą Četvergas, Dalius Drevinskas, Andrius Budriūnas arba Stasė Eitavičienė.

Socdemai taip pat laukia rinkimų?

„Biržiečių žodžio“ žiniomis, įvyko keli valstiečių lyderio Audrio Šimo ir socialdemokratų frakcijos vadovės Audronės Garšvaitės bei jos bendražygio Audriaus Juknos susitikimai. Kalbama, kad LSDP atstovai nebūtų prieš prisijungti prie valdančiųjų ir net turi dvi kandidatūras į savivaldybės vadovų postus. Jei tautininkai-respublikonai pasirinktų administracijos direktoriaus pavaduotojo kėdę, į mero pavaduotojas galimai būtų siūloma pati Audronė Garšvaitė. Jei „valkiūnininkai“ pageidautų užimti mero pavaduotojo vietą, į Vido Eiduko pavaduotojus galimai būtų keliama savivaldybės strateginio planavimo ir turto valdymo vyresnioji specialistė Jurga Bagamolovienė.

Patikimi šaltiniai sako, kad iki rinkimų socialdemokratai pasirašyti koalicinės sutarties nenori. Maža to, jie taip pat pageidavo, kad iki balsavimo nebūtų viešinama informacija apie vykstančias jų derybas su valstiečiais.

Yra ir dar viena bėda. Socialdemokratai gali reikalauti administracijos direktoriaus Vido Eiduko galvos, o pakeisti jį valstiečiai realiai neturi kuo. Socdemai neužmiršo istorijos, kai dėl administracijos direktoriaus pasirinkimo jų bendražygis Romanas Gaudiešius nelaimėjo konkurso į Biržų miesto seniūno pareigas. Be to, ne visi LVŽS frakcijos Biržų rajono savivaldybės taryboje nariai pritaria jungtuvėms su socialdemokratais. Yra manančių, kad valdančiąją koaliciją turėtų sudaryti tik LVŽS ir tautininkai-respublikonai. Bet kuriuo atveju socdemų galimybės patekti į valdančiąją daugumą priklausys nuo V. Valkiūno vadovaujamos frakcijos sprendimo. Jei „valkiūninkai“ atsisakys eiti į valdžią, LVŽS teks koaliciją formuoti su socialdemokratais ir konservatoriais. V.Valkiūno komandai priėmus valstiečių pasiūlymą, sprendimą kviesti į valdančiųjų gretas trečią partnerį, taip pat dar reikės priimti abiems pusėms. Jei valstiečiai ir tautininkai-respublikonai sudarytų valdančiąją koaliciją, joje būtų 14 tarybos narių. Neatmetama galimybė, kad prie jų dar prisijungtų socialdarbietis Ritas Vaiginas. Jei koaliciją sudarytų valstiečiai, konservatoriai ir socialdemokratai, dauguma galėtų užsitikrinti 15 balsų arba 16 balsų, jei prie jų prisidėtų R. Vaiginas. Šioje vietoje reikia pastebėti, kad tokiu atveju valstiečių frakcija rizikuoja netekti kelių tarybos narių, kurie nepritaria bendradarbiavimui su socialdemokratais.

Konservatoriai dar neapsisprendė?

Konservatorių frakcijos vedlė Irutė Varzienė rajono spaudoje teigė, kad jokiu būdu nesutiktų dirbti su dabartiniu rajono meru Vytu Jarecku, kuris, anot jos, prieš savivaldybių rinkimus išdavė Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partiją (TS-LKD) ir „perbėgo“ pas valstiečius. Tačiau buvusi rajono vadovė pareiškė, jog svarstytų pasiūlymą tapti savivaldybės administracijos direktoriaus Vido Eiduko pavaduotoja. LVŽS lyderių A. Šimo ir T. Četvergas susitikimas su TS-LKD Biržų skyriaus pirmininke I. Varziene kol kas konkrečių rezultatų neatnešė. Sprendimą vesti su valstiečiais derybas, ar ne, turėtų priimti skyriaus taryba. Tai „Biržiečių žodžiui“ patvirtino pati I. Varzienė.

Meras miega?

Labiausiai valdančiosios koalicijos formavimo proceso metu stebina Biržų rajono mero Vyto Jarecko elgesys. Atidavęs visą iniciatyvą LVŽS vedliams, jis atsisakė lyderystės šiame klausime ir pačiose derybose nedalyvauja. Tokiu būdu koalicijos sudėtis, mero pavaduotojas ir administracijos direktoriaus pavaduotojas bus parinkti be Vyto Jarecko žinios ir jam tik beliks juos kartu su kitais tarybos nariais patvirtinti? Po rinkimų dabartinis meras interviu sakė: „Vladas Garastas tikrai žino, kad sėkmės sąlyga – gera, patikima komanda. Ją dabar turiu surinkti. Tai svarbiausias darbas“. Kas nuo to laiko pasikeitė? Išeina, kad dabar komanda jam nėra svarbi? Situacija absurdiška. Net du mero patarėjai, kuruojantys jo viešuosius ryšius, ir tie nemato, kad meras eilinį kartą nusišalina nuo sunkių ir sudėtingų klausimų sprendimo. Vietoj to, kad imtųsi iniciatyvos, suvienytų tarybą, siūlytų kandidatūras į SAVO komandą, su kuria JAM reikės dirbti ir už kurios rezultatus būtent JAM reikės atsakyti. Kitas klausimas, jei Vytas Jareckas bijo ir nenori prisiimti atsakomybės. Tuomet iš tikrųjų meras bus = vicemeras. Jei juo taps aktyvus žmogus, turintis poziciją ir stuburą, faktiškai jis taps savivaldybės vadovu.