Rinkimų su žaidimais reikia, kaip mums reikia kasdienės duonos?

„Biržiečių žodžio“ nuotr.
Feliksas Grunskis
Yra toks posakis: „duonos ir žaidimų!“ Šį posakį į pasaulį bus paleidęs Romos poetas Juvenalis, aktyviai kūręs daugiau nei prieš du tūkstančius metų. Vienoje satyroje Juvenalis apie Romos visuomenę rašė: “šiandien kukli jinai, tik dviejų dalykų geidauja – duonos bei reginių“. Taip poetas pašiepė visuomenę, kuri neturi didesnių dvasinių siekių. Pagalvoju: ne kažin kas nuo Juvenalio laikų pasikeitė. Daugeliui mūsų svarbu, kad būtų duonos, o prie jos, kaip sviesto ant sumuštinio – reginių ar žaidimų.

Žaidimai reikalingi

Suprantama, kad platesne prasme duona – tai būtini mūsų poreikiai. Reikia maisto, drabužių, stogo virš galvos… Visa tai reikia užsidirbti. O po darbo – pailsėti. Reikia laisvalaikio ir pramogų. Joms irgi reikia pinigų. Taip gyvename. Vien darbu, nesvarbu koks jis mielas būtų, sotūs nebūsime. Šių dienų psichologai sako, jog mūsų psichinei sveikatai būtina ir duona, ir žaidimai. Pastariesiems net teikiame pirmenybę. Būna, jog pokalbiuose apie darbą užsimename trumpai. O apie įvairius pomėgius pasileidžiame į ilgas kalbas. Kelionių mėgėjai gali galvas išūžti apie pamatytas svečias šalis. Sporto mėgėjai valandų valandas gali aptarinėti krepšininkų ar futbolininkų varžybas. Dar yra kolekcininkai, gurmanai, medžiotojai, žvejai… O štai mano bičiulis Stasys – intelektinių žaidimų aistruolis.

Užminė galvosūkį

Stasys nepraleidžia nė vienos per radijus ar televizijas transliuojamos proto mūšių, viktorinų transliacijos. Giriasi esąs sofos lygos čempionas. Tik į viešumą nelenda. Bijo susimauti. Mat brandžiame amžiuje dažnai užmiršta žinomų žmonių pavardes. Mato nuotraukoje žmogų, apie jo gyvenimą daug gali papasakoti, o pavardė – „užkrinta“. Taip Stasiui atsitinka su politikais, artistais, dainininkais… Anądien Stasys paskambino ir surengė man testą. Liepė užsirašyti vardus: Giedrimas, Andrius, Gitanas, Arūnas, Valdas, Eduardas, Aurelijus, Ignas, Dainius, Remigijus, Ingrida, Zenonas ir Gintautas. „Pasakyk, kas sieja šių vardų turėtojus? – užminė mįslę žaidimų mėgėjas.

Spėjau, kad sąraše yra įrašytas prezidentas Gitanas Nausėda, premjerė Ingrida Šimonytė, buvęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga. Mano manymu, tai politikų sąrašas. O kas juos visus dar kaip nors sieja – nežinau. Tada Stasys egzaminavo mane toliau. Prie vardų pasakė ir pavardes: Giedrimas Jeglinskas, Andrius Mazuronis, Gitanas Nausėda, Arūnas Rimkus, Valdas Tutkus, Eduardas Vaitkus, Aurelijus Veryga, Ignas Vėgėlė, Dainius Žalimas, Remigijus Žemaitaitis, Ingrida Šimonytė, Zenonas Andrulėnas, Gintautas Kniukšta. Paaiškėjo. Supratau, kad bičiulis pateikė politinės kampanijos dalyvių, planuojančių kovoti dėl šalies vadovo posto, sąrašą. Įdomu, kad tame sąraše yra keletas žmonių apie kuriuos iki šiol nieko nesu girdėjęs. „Apie kai kuriuos iš aš nieko nesu girdėjęs, – pritarė Stasys. – Nors nesu prietaringas, bet sąraše – trylika, o man nepatinka skaičius trylika. Maža to, kad dabartinės kadencijos Seimas, kurio reitingai labai maži – tryliktas?!“

Nuraminau, kad tai dar gali būti negalutinis sąrašas.

Teks palaukti patvirtintų kandidatų

Praėjusią savaitę pranešta, kad tik bene dešimčiai kandidatų Vyriausioji rinkimų komisija leido rinkti rinkėjų parašus. Kiti tai galės padaryti tik po to, kai pateiks visus dokumentus VRK. Jei to nepadarys iki kovo 8 dienos 17 valandos, dalyvauti Prezidento rinkimuose nebegalės. Pretendentai iki kovo 28 dienos turės surinkti ne mažiau kaip 20 tūkstančių parašų. Nors parašus galima rinkti tiek popieriniu, tiek elektroniniu būdu, bet tai ne visiems gali pavykti. VRK šiuos parašus kartu su kandidatų dokumentais patikrins ir priims sprendimus registruoti kandidatus dalyvauti rinkimuose. Tai turės įvykti ne vėliau kaip balandžio 11 diena. Lietuvos Prezidento rinkimai vyks 2024 metų gegužės 12 dieną.

„Dar ir piniginį užstatą kandidatai turi sumokėti, – priminė Stasys. Ir stebėjosi. – Įdomu, kodėl žmonės kandidatuoja, išleidžia nemažai pinigų, gaišta laiką, nors žino kad tikrai neužkariaus Daukanto aikštės rūmų?“

Reklamai pinigų negaila?

Kandidatai į šalies vadovo postą VRK turi pateikti pažymą apie 8995 eurų dydžio Respublikos Prezidento rinkimų užstatą. Toks užstato dydis yra lygus 5 darbuotojų vidutinio mėnesinio darbo užmokesčiams (5 VMDU). Užstatus būsimieji kandidatai turi sumokėti iš savo asmeninės sąskaitos.

„Išrinksime tik vieną, o kitų kandidatų tūkstančiai pražus? – klausė Stasys.

VRK aiškina: jeigu konkretus kandidatas (-ė) Prezidento rinkimuose surinks ne mažiau kaip 7 procentus rinkimuose dalyvavusių rinkėjų balsų, politinės kampanijos metu šiurkščiai nepažeis Rinkimų kodekso nuostatų ir po rinkimų pateiks VRK politinės kampanijos finansinius dokumentus, rinkimų užstatas bus sugrąžintas per 140 dienų nuo galutinių rinkimų rezultatų paskelbimo.

„Tikrai ne visi tuos tūkstančius atgaus“, – garantavo Stasys.

Nuraminau, jog ir neatgavusieji tų devynių tūkstančių eurų užstato, nenusimins. Garantuotai jie dalyvaus rudenį vyksiančiuose Seimo rinkimuose. O per Prezidento rinkimų kampaniją jie bus rodomi per televizijas, kalbinami radijų, tad gaus reklamos keleriopai daugiau nei tas užstatas.

„Vadinasi, net rimtuose Prezidento rinkimuose yra ir savitų politinių žaidimų“, – priėjo prie išvados pašnekovas.

Tenka sutikti. Be žaidimų, būtų nykūs rinkimai. O žaidimų juk mums reikia, kaip ir kasdienės duonos.