Mokestis už orą ir nuodėmes, už laisvę

„Biržiečių žodžio“ nuotr.

Būna gyvenime šviesių dienų... Vasario 17-ąją Šv. Jono Krikštytojo bažnyčioje šv. Mišias aukojo kardinolas Rolandas Makrickas, kuriam Biržų rajono savivaldybės taryba suteikė Garbės piliečio vardą.

Pilnutėlėje žmonių bažnyčioje kiekvienas jautė nenusakomą bendrystės jausmą, žmonių veiduose žaidė šypsenos, o akyse suspindo ašaros... Aidėjo plojimai žmogui, kuris už savo gyvenimą dėkojo Dievui, aiškindamas tai paprastai: „ėjau visur, kur mane siuntė“.

Ar mes einame ten, kur esame siunčiami? O gal priešingai – per dažnai nuolaidžiaujame ir pataikaujame, neturėdami savo nuomonės, nes „geriau gyventi ramiau“...

Nuolankumu naudojasi ne tik sukčiai, išviliojantys pinigus, ne tik valstybinės institucijos ar bankai, vyniojantys iš mūsų virveles, bet ir visi kiti, kuriems esame naudingi.

Kosminiu greičiu didėjančioms maisto kainoms pateisinimų ponai politikai visada suranda – kaltas karas Ukrainoje, kaltas vėjas, saulė, šaltis, karštis... Tuo metu tyliai kuriamos kažkokios Maisto tarybos arba Regionų ministerijos... Didesnė valdininkų armija tikrai išgelbės Lietuvą, kurioje mirštančiųjų triskart daugiau nei gimstančių...

Naujausia politikų versija, kaip pabranginti lietuvių gyvenimą – didinti degalų kainas ir stebėtis, kad lietuviai jų važiuoja pirkti ten, kur pigiau. Dar Ministras pirmininkas Gintautas Paluckas sugalvojo įvesti naują cukraus mokestį. Taip, šįkart sveiku protu neįsivaizduojamas cukraus mokestis vardan... Seime sako, kad tai viena iš priemonių generuoti daugiau lėšų gynybai... „Yra tam tikrų pamąstymų apie nuodėmių mokesčius, cukraus mokestį, kuris būtų taikomas saldintiems gėrimams, energetiniams gėrimams – šis modelis yra pasiteisinęs daugelyje Europos valstybių, iki jo mes dar prieisime“,- pareiškė G.Paluckas. Įdomiausia, kad melagės blinkevičiūtės partietis, prisidengęs gynyba, rūpinasi... Žmonių sveikata, nes „nuodėmių mokesčiu būtų skatinama sveikesnė ir teisingesnė mityba“. Gal politikas ir už kitas nuodėmes pradės imti mokestį? Juozas Erlickas pastebėjo: jeigu prie vieno avino pridėsi keturis – bus avių banda, tai kodėl prie vieno pridėjus šimtą keturiasdešimt – Lietuvos Seimas?

Rūpinasi politikai žmonėmis, todėl negali pykti, tik... susimokėti. Kai viskas ėmė dar labiau brangti, tie patys seimūnai garsiai šaukė, kad atlyginimai ir pensijos bei kitos išmokos kilo žymiai daugiau nei kainos... Tada viena biržietė suskaičiavo – minimalus atlyginimas padidėjo tik apie 30 eurų... O pensininkės net susiriejo viena kitai įrodinėdamos, kad pensijų didinimo dar neregėjo. „Man pridėjo 30 eurų. Apsidžiaugiau, bet paskui sumažino gal 25 eurais. Ėmiau aiškintis kodėl, tai atsakė, kad buvo kažkokie pensijų priedai ir jų neliko, kai padidino pensiją... Tai pensija realiai padidėjo gal penkiais eurais“,- pečiais traukė senolė tikinusi kitą – nereikia tikėti viskuo, ką per televizorių pasako.

Bet kaip galima netikėti labai protingais žmonėmis, pavyzdžiui, Valstybinės energetikos tarnybos tarybos pirmininku Renatu Pociumi? Pastarosiomis dienomis skelbiama apie itin pabrangusią elektrą. Energetikos ekspertai suskubo aiškinti, kad tai nieko bendro su sinchronizacija neturi... „Kaip tyčia, tokių šalčių neturėjome visą žiemą, pastarosiomis naktimis vis pasiekiami šios žiemos šalčio rekordai, tad piko laikotarpiais ženkliai išauga elektros vartojimas: žmonės šildosi elektra“, – kalbėjo R.Pocius.

Gal ponas Pocius gyvena Grenlandijoje, kur šaltis gali siekti 50 laipsnių? Atsibuskite, Lietuvoje tokio šilto vasario dar tikriausiai nėra buvę – sinoptikai skelbia, kad vasario pirmojo dešimtadienio vidutinė oro temperatūra buvo 1 laipsnis šalčio ir tik vietomis šalo daugiau... Valstybinės energetikos tarnyba tarnauja elektros tiekėjui? Atsakymą žinote patys, o išvada viena – jeigu elektros kainai įtakos turi vėjas, saulė ir mėnulis, tai sakykite, ar tai ne mokestis už orą?

Atsitiktinai pastebėjau labai įžvalgias Justino Marcinkevičiaus mintis: „Lengva meluoti, kai žinai, kaip meluoti, kai tavo melas ne tik nebaudžiamas, o, priešingai, tam tikra prasme netgi skatinamas ir, kaip rodo praktika, atlyginamas“.

Nesileisdama į ilgas diskusijas apie tai, kad pensijų fondų atstovai dūsauja dėl to, kad pasitraukę iš antros pensijų pakopos ir pasiėmę ten sukauptas lėšas, gyventojai prisipirks „skalbenkių“ ir televizorių (tarsi jų galvos skausmas, kur žmonės leis nuosavus pinigus), atradau dar vieną Seime svarstomą keistą klausimą.

Jau sukurptas įstatymo projektas „Mokestis už eismo ribojimą“. Pamenate, kaip ūkininkai draugiškai blokavo kelius ir gatves sostinėje, demonstruodami pilietiškumą ir savo drąsią poziciją. Tai panašu, kad mūsų demokratinėje valstybėje tam ruošiamasi uždėti apinasrį.

„Asmenys, valstybinės reikšmės keliuose, kelių juostose ar jų apsaugos zonose organizuojantys įvairius darbus, rengiantys masinius (pvz., sporto ar kitus) renginius, kai ribojamas ar uždaromas eismas, moka mokestį už eismo ribojimą“ – rašoma įstatymo projekte. Panašu, kad ne tik sporto, bet ir kitų aktyvistų judėjimas bus apribotas arba... solidžiai apmokestintas.

Sutikime pavasarį su viltimi, kad sveikas protas nugalės, kad pasaulis nebus padalintas į Rusiją ir Ameriką, kad Ukrainoje niekas kitas, tik tos tautos žmonės rinks SAVO prezidentą, kad nepritrūks jėgų kovoti už tai, kas gyvenime svarbiausia – LAISVĘ, už kiekvieno už mūsų galimybę GYVENTI.

Beje, vakar į „Biržiečių žodžio“ redakciją įgriuvęs Pasvalio rajono laikraščio „Darbas“ vyriausiasis redaktorius Viktoras STANISLOVAITIS buvo net uždusęs... Vyrioks atskubėjo pasveikinti mūsų laikraščio 80-mečio proga. O kad visko prilinkėjo, kad dovanų privežė... Bet labai greitai išskubėjo atgal į Pasvalį, mat irgi sunki laikraščio leidimo diena. Ačiū, mieli kaimynai kolegos, kad nepamiršote, o juk už gerą visad geru atlyginama.

Ačiū ir mylimiems skaitytojams, kad sveikinote, gražių žodžių prisakėte – laikykimės visi kartu dar stipriau ir vieningiau.