Lietuvoje naujas parlamentas, o už Atlanto naujas prezidentas

„Biržiečių žodžio“ nuotr.
Feliksas Grunskis
Demokratiškose valstybėse, nors ten žmonės ir gerai gyvena, nuolat keičiasi valdžios. Mat žmonės nori gyventi dar geriau ir išrenka kitus. Pasitaiko, jog ne visada geresnius. Juk dažnai balsuoja už daugiau žadančius ar geriau atrodančius. Būna – rinkimai valstybėse pavyksta, būna – rinkėjai ant grėblio užlipa. Tačiau nepabandžius valdžia vienų ar kitų žmonių, nesužinosi, ko jie verti. Tai, ko gero, ir vadinama demokratijos žavesiu. Štai Lietuva išsirinko naują parlamentą, o Jungtinės Amerikos Valstijos – naują prezidentą.

***

Seimas, pernai lapkričio 13 dieną susirinkęs į pirmąjį posėdį, šiemet jau baigė pirmąją sesiją. Atrodytų, trumpai padirbėjo. Tačiau jau nemažai nuveikė. Surengė 30 posėdžių, kuriuose priėmė net 186 teisės aktus, iš jų – 91 įstatymą. O mes galvojome, kad visokių teisės aktų turime sočiai? Matyt, tik mums atrodo, kad ankstesni – dvylika – atkurtos valstybės Seimai tūkstančiais teisės aktų ir įstatymų jau pastatė teisinės valstybės rūmus. Nauji išrinktieji kitaip mato ir mąsto. Taiso senus įstatymus. Priima naujus. Ir taip be galo, be krašto. Be darbo nestovi. Juk keistai atrodytų, jei susirinkę išrinktieji pasakytų, kad mūsų valstybėje viskas gerai, nieko keisti nereikia. Tada ir algų jiems nebūtų už ką mokėti? Žinome, žinome, ne dėl algų jie dirba! Triūsia, kad Lietuvai būtų geriau! Pasižiūrime, ką naujajam Seimui jau pavyko nuveikti.

***

Naujos kadencijos Seimas sudarė Seimo vadovybę, komitetus, komisijas... Įdomu, kad buvo panaikinta Migracijos komisija. Gal ir teisingai. O ką tai migracija padarysi?! Nepareguliuosi. Kaip sakė poetas: neužtvenksi upės bėgimo! Tad kam veltui laiką ir energiją eikvoti. Naujiena: įkurtas Ateities komitetas. Pasak sumanytojų, tas komitetas rengs ir svarstys valstybės bei visuomenės ateities raidos modelius. Įdomus sumanymas. Filosofai sako, jog nėra nei ateities, nei praeities, o yra tik dabartis. Gal vertėjo įkurti Dabarties komitetą, kuris pro padidinamąjį stiklą pasižiūrėtų į šios dienos reikalus? Jeigu gerai klosis gyvenimas šiandien, tikėtina, kad išauš ir šviesus rytojus. Gal apsirinkame? Labai reikia Ateities komiteto? Gal šviesūs protai tikrai gali ateitį numatyti? Jeigu nebus komiteto, kaip jie tai padarys?!

***

Dabartinio Seimo priimtos pataisos leidžia šiemet indeksuoti ir padidinti pensijas. Nuspręsta pradėti indeksuoti pareigūnų, karių, nukentėjusių asmenų, mokslininkų pensijas. Seimas padidino išmokas vaikams. Jau padidinti mažiausiai uždirbančių biudžetininkų atlyginimai. Nuo liepos smarkiau bus didinami socialinių paslaugų srities darbuotojų atlyginimai.... Vis daugiau, vis geriau! Ar iš balos tas dosnumas?! Iš biudžeto! O jame išlaidos daugiau kaip 4,5 milijardo eurų viršys pajamas. Vadinasi, skolinsimės. O ką darysi, jeigu visas pasaulis panašiai gyvena. Net ir svajonių šalis JAV skolose sėdi. Nesuka galvos dėl paskolos, jeigu kokiam reikalui trūksta dolerių. Tačiau ir JAV būna pokyčių bei posūkių.

***

Praėjusį trečiadienį prisiekė 46-asis JAV prezidentas Džo Baidenas. Iškilmes saugojo 25 tūkstančiai karių. Kaip niekada ceremoniją stebėjo mažai svečių. Nebuvo ir tradicinių tūkstantinių šiai progai skirtų balių. Kitaip tenka elgtis dėl siaučiančio viruso, dėl grėsmės demokratijai. Ponas Džo Baidenas žada ir virusą pažaboti, ir suskaldytą visuomenę suvienyti. JAV prezidentas Džo Baidenas jau pirmąją savo darbo dieną, pasirašė virtinę dekretų. Tarp kurių – sprendimas vėl prisijungti prie Paryžiaus klimato sutarties. Stabdomas išstojimas iš Pasaulio sveikatos organizacijos. Stabdoma ir sienos su Meksika statyba, kurią sumanė statyti prezidentas Donaldas Trampas. Ponas Trampas šia siena didžiavosi, aiškino, jog tai pasaulinio lygio saugumo sistema. Neva per tą sieną nebus galima nei perlipti, nei iš apačios tunelio iškasti. Paskutinėmis savo kadencijos dienomis ponas Trampas tą sieną aplankė. O palikdamas Baltuosius rūmus, ponas Trampas žadėjo greitai vėl sugrįžti. Jeigu sugrįš, vėl sieną statys? Gal.

****

Šių dienų pasaulis sunkiai nuspėjamas. Vieni stato, kiti – stabdo, treti – griauna. Tačiau Džo Baidenui tapus JAV prezidentu pasaulis tikisi daugiau stabilumo ir draugiškumo. Būtų gerai. Juk taip visi susiriejome, kad blogiau kažin ar gali būti.