Kaip Radvilos vertintų dabartinę Biržų krašto valdžią?

Autoriaus nuotr.
Kęstutis ISAKAS
Vaikščiodamas po Biržus ir Astravą, negali nesižavėti Radvilų ir Tiškevičių palikimu kitoms kartoms – pilimi ir dvaru, kurie traukia tūkstančius turistų. O kuo į istorijos metraščius įsirašė šiuolaikiniai Biržų rajono politikai, ką jie paliko tokio fundamentalaus po savęs? Ypač tie, kurie valdžioje jau yra ne vieną dešimtmetį?

Paliko tik kalną problemų?

Kalbu apie buvusius ir esamus rajono vadovus Regimantą Ramoną, Irutę Varzienę, Valdemarą Valkiūną, Vytą Jarecką, Audronę Garšvaitę. Teisybės dėlei reikėtų įrašyti dar kelis pirmtakus, tačiau iš pagarbos jų atminčiai to nedarau. Šioje vietoje galima paminėti ir ilgamečius savivaldybės tarybos narius, kurie valdžioje yra ne vieną dešimtmetį. Susimąstykite, kas buvo pastatyta ir įgyvendinta per jų valdymo laikotarpį, kuo galėtų didžiuotis ateities kartos ir prisiminti šiuos žmones, kaip Radvilas ar Tiškevičius?

Deja, į galvą šauna tik negatyvios pasekmės – Likėnų gydomojo purvo karjerų “prichvatizacija”, šilumos ūkio nuoma ir aukščiausios šildymo kainos, mineralinio vandens gamybos uždarymas, apžvalgos rato ir vasaros estrados demontavimas, jactklubo sunaikinimas, Kvetkų kaimo mokyklos rekonstrukcija ir uždarymas, sporto komplekso statybos vietos keitimas, naujo bibliotekos pastato projekto metimas į stalčių, kino teatro pavertimas prekybos centru... Aš jau nekalbu apie tai, kiek per trisdešimt metų buvo uždaryta vaikų darželių, mokyklų, medicinos punktų ir ambulatorijų, bibliotekų ir t.t. Susimąstykime, kodėl per tiek metų Biržų rajone nebuvo pastatytas nė vienas daugiabutis gyvenamasis namas, o juk būtent todėl dabar mūsų krašte praktiškai neįmanoma išsinuomoti arba įsigyti buto.

Istorija tiesiog užfiksuos faktą, kad buvo tokie merai, jų pavaduotojai, administracijos direktoriai, tarybos nariai... Jie niekada nekėlė sau mega dydžio užduoties, kad Biržų rajone atsirastų kažkas fundamentalaus, kas galėtų lemti krašto ateitį ir pakreipti ją visuomenės gerovės link. Tiesiog buvo daug kalbama ir ypač mažai daroma. Galbūt paasfaltuotos kelios gatvelės ar iškloti trinkelėmis keli skverai, pastatyti fontanai, tačiau visa tai – tik nedidelis atnaujinimas, bet tikrai ne fundamentalus pasiekimas. Už tai, kiek kalbų ir pažadų šie visi politikai žarstė, tačiau, susižėrę į kišenes solidžius atlyginimus, nieko doro Biržams ir nenuveikė.

Biržams reikia savo Malinausko su komanda

Kaip etaloną, koks turi būti tikras meras, galima pateikti Druskininkų ilgamečio vadovo Ričardo Malinausko pavyzdį. Jis pastatė vieną pirmųjų Lietuvoje vandens pramogų parkų. Jo vadovaujama savivaldybė ėmėsi slidinėjimo trasos po stogu statybos ir pastatė net kelis viešbučius, kurie neša krašto biudžetui pajamas. Dabar Druskininkuose kyla nauja koncertų arena. Ateities kartos bus dėkingos R. Malinauskui ir jo komandai, kurie pavertė šį miestą šiuolaikiniu kurortu. Matydami mero iniciatyvas, prie savivaldybės jungėsi ir verslininkai, statydami modernius SPA viešbučius. Šiandien Druskininkuose net 8500 apgyvendinimo vietų turistams, Biržuose – vos keli šimtai. Štai ir atsakymas, kodėl Biržų rajono gyventojų skaičius sumažėjo per pusę, kodėl biudžete trūksta lėšų, kodėl emigruoja jaunimas.

Savivaldybė, daug metų nesirūpindama investicijų pritraukimu ir naujų darbo vietų skatinimu, iš tikrųjų “kirto šaką”, ant kurios sėdėjo. Ištaisyti praeities vadovų klaidas naujam merui ar merei bus nepaprastai sunku, todėl ypač svarbu, kad į valdžią ateitų veiklūs ir iniciatyvūs žmonės, kurie nepabijotų išsikelti ambicingų užduočių ir darytų viską, kad jas įgyvendintų..

Tai neturi būti vienas žmogus. Dažnai laukiama kažkokio vieno mesijo, kuris ateis ir išgelbės Biržus, tačiau realybėje tai gali padaryti tik KOMANDA. Biržai turi potencialo tapti klestinčiu ir šiuolaikiniu kurortu. Tačiau tikrai ne su tais, kurie dalinosi tarpusavyje dosnias išmokas, nusirašinėjo savo skolas valstybei, tvarkėsi kelius prie savo namų, pakišinėjo vienas kitą, gražiai kalbėjo, godžiai siekdami valdžios, klijuodami etiketes kitiems, štampavo šimtus padėkų ar skyrė į atsakingus postus savus žmones, bet tik ne profesionalus. Ateina laikas rinkėjams pasiųsti visus tokius veikėjus ir veikėjas... į užtarnautą poilsį. Po 8 mėnesių taps aišku, ar biržiečiai pasiruošę patys permainoms, ar vietas taryboje vėl užims tie patys, nieko nenuveikę veidai…

P.S. Komentaro autorius nepriklauso jokiai partijai ar politinei organizacijai ir nedalyvauja jų veikloje. Atstovauja tik viešajam interesui.