Kaip nevykdantys pažadų politikai gali žiūrėti žmonėms į akis?

Autoriaus nuotr.
Kęstutis ISAKAS
Netruks sukaks treji metai, kai Biržų rajonui vadovauja meras Vytas Jareckas. Jo kadencija eina į pabaigą – beliko vos vieneri metai. Kuo įsimins kažkada krašto žmonių gerbiamo ir mylėto seniūno valdymo laikotarpis?

Situacijos nevaldymas ir netvarka

Jau pirmieji Biržų rajono savivaldybės tarybos posėdžiai parodė, kad naujasis meras V. Jareckas sunkiai valdo situaciją. Kai kuriems tarybos nariams buvo leidžiama nepaisyti reglamento. Susidaro įspūdis, kad rajono vadovas bijo paprieštarauti ilgamečiams ir gerą iškalbą turintiems politikams, todėl šie galėjo daryti ką nori. Iš viso posėdžių metu V. Jareckas tarsi būdavo nuošalyje, neteko girdėti jo konkrečios ir nuoseklios nuomonės. Ypač jautriais klausimais. Stebint tarybos batalijas, nebuvo aišku, kas vadovauja posėdžiui ir kas yra tas meras.

Gavusi net 13 vietų taryboje Vyto Jarecko koalicija galėjo lengvai įgyvendinti rinkėjams duotus pažadus. Ypač nustebino mane tai, kad iš karto po rinkimų politikai lengva ranka atsisakė savo pažado nekeisti rinkiminės darbų programos ir sudarė ją iš naujo, išmesdami nemažai įsipareigojimų arba pašalindami konkretumą. Neįsivaizduoju, kaip galima ramiai vaikščioti Biržų miesto gatvėmis ir žiūrėti rinkėjams į akis, jei kitą dieną po balsavimo sulaužei jiems duotą žodį. Ir tai galima pasakyti apie daugumą Biržų rajono savivaldybės tarybos narių.

Dėl V. Jarecko koalicijos subyrėjimo kaltas pirmiausia pats meras, kuris vengė lyderystės ir atsakomybės. Sakoma, kad grimztantį laivą kapitonas turi palikti paskutinis, tačiau krašto vadovas tai padarė vienas pirmųjų. Paliko savo vardo koaliciją, metė komandą, kuri jį iškėlė į merus ir padėjo jam laimėti rinkimus. Tai koks iš jo lyderis? Net ir naujosios valdančiosios daugumos sudarymui vadovavo ne jis, o apsukri ir dėl postų bet kurias vertybes paminanti politikė. Kokį vaidmenį savivaldybėje dabar atlieka Vytas Jareckas? Ar jis vadovauja rajonui?

Interpeliacija ir kaltinamųjų suolas

Praėjus trejiems V. Jarecko valdymo metams, patys įsimintiniausi dabartinės valdžios „darbai“ – mero pavaduotojos A. Korsakienės interpeliacija ir Biržų rajono mero teismas tikėtina dėl kyšininkavimo. Iš pradžių Biržų rajono savivaldybės taryba 17 balsų atleido vicemerę dėl nepasitikėjimo, o po to tarybos narių balsų dauguma paskyrė ją į administracijos direktorės pavaduotojos pareigas. Nuo neapykantos iki meilės vos vienas žingsnis? Tik kaip paaiškinti tai rinkėjams? Kitaip nei dviveidyste, to tikrai nepavadinsi. Kaip ir kai kurių politikų perbėgimus iš vienos į frakcijos į kitą, besikeičiant situacijai. Vakar jis buvo Darbo partijos atstovas, po to tarnavo valstiečiams ir staiga tapo liberalu. Ar ne stebuklai? Tik kur, leiskite paklausti, to tarybos nario vertybės? Juk trijų partijų ideologija skiriasi kardinaliai. Toks politinis chameleonizmas, kai prisitaikoma prie aplinkos, yra viena pagrindinių priežasčių, kodėl Biržų krašte vyrauja stagnacija.

Kalbant apie kaltinimus merui V. Jareckui kyšininkavimu, ar įvyko kažkas naujo? Kiekvienos kadencijos metu „stebuklingai“ savivaldybės įstaigų bei įmonių vadovų postus dažniausiai laimėdavo valdančiųjų partijų bendražygiai. Nesunku paskaičiuoti, kurios politinės jėgos atstovai užėmė daugiausia „šiltų“ kėdžių. Teisingai, tos, kurios politikai daugiausia rėkė apie nepotizmą. Tačiau iki šiol nebuvo praktikos skųsti kolegas. Į valdžią, lyg viesulas, įsiveržusi ambicinga asmenybė įvedė naują tvarką. Nors ir negražu, bet gerai, nes savivaldybės įstaigoms ir įmonėms turi vadovauti profesionalai, o ne partiniai „klapčiukai“. Būtina panaikinti tuos užkulisinius žaidimus. Kaip ir dosnias išmokas saviems, kuriomis, tiesą sakant, pasižymėjo visos rajono valdžios. Tačiau V. Jareckas šioje srityje pasiekė naują aukštumą – iš vienos darbo vietos į kitą savo noru pereinančiam pedagogui atseikėjo net 12 000 eurų išeitinę. Įdomu, ar tai būtų buvę, jei tas žmogus nebūtų bendražygės vyras?

Darbai palauks kitos kadencijos?

Peržvelgus Vyto Jarecko 2019 metų rinkiminius pažadus apima liūdesys. Dar treji metai paleisti vėjais... Šilumos kaina Biržų mieste toliau muša rekordus, maudytis biržiečiai toliau vyksta į Rokiškį ir Pasvalį, kaimų gyventojai dūsta nuo dulkių ir laužo automobilius duobėtuose keliuose, nyksta kaimų mokyklos, jaunimas toliau emigruoja į užsienį, neradęs pragyvenimo šaltinio... Tiesa, biržiečiai gali „džiaugtis“ automobilių aikštele be įvažiavimo, siaurinamomis gatvėmis, netrukus galės aplankyti „auksinį“ tualetą.... „Bet juk toks buvo projektas“, - sako viena politikė, tokius šedevrus pavadinusi skambiu žodžiu „kliurka“. Ar kas prisiims už tai atsakomybę?

P.S. Komentaro autorius nepriklauso jokiai partijai ar politinei organizacijai ir nedalyvauja jų veikloje. Atstovauja tik viešajam interesui.