Kad virusas taip nekamuotų, mums reikia tik daugiau proto?

Redakcijos nuotr.
Feliksas Grunskis.
Vos kelias dienas gyvename griežtesnio karantino sąlygomis. Ir vėl neriamės iš kailio, kaip ribojimus apeiti. Tiek ankstesnė, tiek dabartinė valdžia kaltino visuomenę, kad jai trūksta atsakomybės. Panašu, jog tai teisybė.

***

Apribotas judėjimas tarp savivaldybių, tad reikia nereikia važiuojame šunkeliais. Taip, išvengiama policijos patikros punktų ir nereikia pasukti atgal. Kai kurie prekybininkai, kurie privalėjo pramoninių prekių parduotuves uždaryti, atidarė maisto produktų prekių skyrius ir neva išvengė apribojimų. Mažų pramoninių prekių krautuvėlių savininkai pyksta, kad prekybos centruose tokios pat prekės pardavinėjamos laisvai. Valdžios paaiškinimuose matome net dvigubų standartų. Iš užsienio šventėms parvažiavęs sūnus ar duktė pas tėvus galės atvažiuoti skersai šalį per kelias savivaldybes, o gretimame mieste gyvenantys vaikai tėvus galės pasveikinti tik virtualiai. Vieną dieną iš tribūnos sako, jog pasivaikščioti dviese galima tik tos pačios šeimos nariams, kitą dieną aiškina, kad nieko blogo neatsitiks, jeigu ir ne giminės dviese pasivaikščios. Mums tik to ir reikia: nieko blogo neatsitiks, jeigu pasielgsime savaip, o ne taip, kaip per pandemiją elgtis reikia?!

***

Valdžia mato, kad griežtumu, bausmėmis mus įveikti sunku. Todėl jau kalba, kad apie dėl karantino patirtų nuostolių kompensavimą. Pandemijos padariniams sušvelninti ketina skirti apie milijardą eurų. Gali būti, kad didesnių išmokų sulauks žmonės, dirbantys pagal individualią veiklą. Darbdaviams, paskelbusiems prastovą ir jos metu išlaikantiems darbo vietas, valstybė, žada mokėti net 100 procentų darbuotojų atlyginimo, bet ne didesnes kaip dviejų minimalių algų dydžio, subsidijas. Pavasario karantino metu tokios subsidijos buvo mažesnės. Ką gali žinoti, gal naujoji valdžia tikrai bus dosnesnė. Skelbiama, kad kitų metų „Sodros“ biudžetas bus subalansuotas. Pensijos kils 9 procentais. Bus mokamos ligos išmokos tiems, kurie turės imti nedarbingumą dėl to, kad reikės rūpintis vaikais, kurie mokysis nuotoliniu būdu... Kalbama, jog nuo kitų metų pusmečio gali nelikti kai kurių alkoholio prekybos suvaržymų. Taigi: valdžia gera! O mes?! Kaip važiavome, ėjome, taip ir einame šunkeliais, lyg jokio koronaviruso nebūtų!

***

Štai amerikiečių dienraštis „The New York Times“ paskelbė, kad Lietuva pagal savaitės COVID-19 užsikrėtimo atvejus pirma pasaulyje. Pagal mirtis – penkiolikta pasaulyje. Leidinio duomenimis, Lietuvoje per septynias dienas 100 tūkstančių gyventojų teko 97,4 COVID-19 atvejo per parą. Todėl pagal šį rodiklį Lietuva yra pirma tarp pasaulio šalių. Per septynias dienas Lietuvoje, „The New York Times“ duomenimis, vidutiniškai registruotos 27 mirtys kasdien, tad 100 tūkstančių gyventojų tenka viena mirtis. Išgarsėjome pasaulyje liūdnai. Ar jau pasiekėme sergamumo ir mirčių viršūnę? Ar aukščiau liko tik Dangus?

***

Jeigu negali išgarsėti drausmingumu, o išgarsėti labai norisi, tad elkis taip, kad visas pasaulis išsižiotų? Taip ir atsitinka, pavyksta išgarsėti. Todėl, kad visuomenėje gerokai trūksta sveiko proto? Kai šitaip, tai ir geros sveikatos nėra ko tikėtis?