Jeigu virusas galvoj, nepadės nei vaistai, nei skiepai?

„Biržiečių žodžio“ nuotr.
Feliksas Grunskis
Nerimsta tas koronavirusas. Nors tu ką! O taip gerai kovojome! Vos ne geriausiai pasaulyje! Ir nusiritome žemyn. Net braliukai latviai jau svarsto mūsų neįsileisti. Nuvažiuosi strimelių pirkti. Ir turėsi dviem savaitėms izoliuotis. Teks atidėti tokias keliones. Vėl tarp kaimynų iškils nematoma siena. Ir nieko nepadarysi.

***

Mat tarp Baltijos šalių buvo susitarimas. Nustatėme rodiklį: kai bus 16 COVID-19 atvejų 100 tūkstančiui gyventojų, atvykstantieji iš tokių šalių, privalės izoliuotis. Na, ir atėjo ta diena, kai mes pasiekėme tą rodiklį. Normalu, kad Latvija, kurioje sergamumo rodiklis yra beveik keturis kartus mažesnis nei pas mus, nori kiek įmanoma ilgiau apsaugoti savo gyventojus ir nemano taikyti mums išimčių dėl izoliacijos. Lygiai tą patį jie pasakė Estijos kolegoms: ir estai į Latviją atvykę jau turėtų dvi savaites izoliuotis. Kol kas latviai kelioms dienoms sprendimą dėl lietuvių ir estų būtinos izoliacijos atidėjo. Matysim, kad dėsis toliau.

***

O toliau, panašu, gerų dalykų kažin ar dėsis. Štai premjeras Saulius Skvernelis sveikatos apsaugos ministrą Aurelijų Verygą, pagrindinį valstybės kovotoją su virusu net vardiniu ginklu apginklavo. Menki juokai. Kas lieka paprastiems šalies gyventojams? Eisime prieš virusą su šakėmis?

***

Kai kurie, nukentėję nuo koronaviruso jau eina ieškoti teisybės į Sveikatos apsaugos ministeriją. Prašo atlyginti žalą, nes tuo baisiu virusu užsikrėtė gydymo įstaigoje. Manoma, kad teisybės pradės ieškoti ir tie žmonės, kurie dėl karantino negavo reikalingų gydymo paslaugų. Mat per karantiną kai kurių gydytojų nebuvo galima pasiekti net telefonu. Teismų duris pradeda varstyti verslininkai, kurie dėl karantino metu įvestų apribojimų patyrė nuostolių. Verslas aiškina, jog Konstitucija nenumatė Vyriausybei teisės taikyti tokių, kaip buvo per karantiną, ūkinės veiklos suvaržymų. Tokie suvaržymai buvo galimi tik įvedus valstybėje nepaprastąją padėtį. Tai galėjo padaryti Seimas. Seimas taip ir padarė. Tik po dviejų savaičių! Valdininkai teisinasi, jog tada visi buvo išsigandę viruso. Reikėjo skubių veiksmų.

***

Tad dėl tos skubos ir baimių nieko tokio, jog vieni greituosius koronaviruso testus pirko maždaug po 3 eurus, o kiti už tuos pačius, to paties gamintojo testus mokėjo po 12 eurų ir be gailesčio išleido net 6 milijonus eurų? Kai būni labai išsigandęs net kelių milijonų negaila?! Dėl tokių pirkimų teisinasi: po laiko visi gudrūs, tada juk nebuvo laiko galvoti. Todėl ir kalbėjo, kas ant seilės užėjo?! Vieną dieną, kai apsauginių kaukių beveik neturėjome, aiškino, jog jų nereikia, neva iš jų jokios naudos. Kai kaukių prisipirkome į valias, tada jos net gatvėje buvo tapusios privalomomis.

***

Kai šitaip, tada pasipila visokių sąmokslų teorijų. Kovo 16 dieną, kai buvo paskelbtas karantinas, turėjome vos kelis koronaviruso susirgimus. Dabar tų susirgimų kasdien jau kelios dešimtys, tačiau niekas nepuola skelbti karantino. Negi virusas pasidarė ne toks baisus?! Kai taikomi dvejopi standartai, atsiranda tikinčiųjų, kad to viruso, apskritai, nėra. Kad tas virusas neva tik politinis politikų įrankis savo valdžiai parodyti.

***

Buvusi sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos politinio pasitikėjimo patarėja Nendrė Černiauskienė irgi tarė žodį žiniasklaidoje. Ši patarėja daugiau kaip prieš metus buvo atleista iš pareigų, tad dabar yra kitoje barikadų pusėje. Ji tvirtina, kad jos buvęs viršininkas vienasmeniškai priiminėja sprendimus, be ekspertų patarimų, todėl ne kartą perlenkė lazdą. Pasak ponios Nendrės, per karantiną iš principo buvo gydomi tik užsikrėtę virusu, o kiti žmonės buvo beveik nepriimami nei į poliklinikas, nei į ligonines. Todėl mirštamumas nuo kitų ligų gerokai išaugo. „Pasakyčiau, kad toks elgesys yra nusikaltimas, pažeidžiantis ir mūsų konstitucines teises į gydymą. Mastelis tokio nusikalstamumo yra milžiniškas, net gydytojai tam negalėjo pasipriešinti“, – rėžia spaudoje buvusi pono Aurelijus bendražygė. Jos manymu, viskas piešiama juodomis spalvomis, siekiant įbauginti žmones. Neva įbauginti žmonės neateis į rinkimus ir rinkimus vėl laimės dabar esantys valdžioje.

***

Ponios Nendrės logika įdomi. Vadinasi, į rinkimus ateis tie, kurie to viruso nebijo ar net netiki tą virusą esant? Tai ponas Veryga viską daro, kad rinkimus pralaimėtų?!

***

Medikai skelbia, kad virusas COVID-19 labiausiai pažeidžia plaučius. Tačiau, kuo toliau, tuo labiau aiškėja, kad daugeliui žmonių tas virusas per galvas dėjo. Protus sujaukė. Nuo tokios nelaimės nepadės jokios kaukės. Nuo tokios bėdos nei vaistų, nei skiepų kol kas, kaip ir nuo koronaviruso, nėra.