Įsišaknijęs švogerizmas – didžiausia rajono bėda

Važinėjant po Biržų rajono kaimus, dažnai teko girdėti žodį „švogerizmas“. Iš tikrųjų permainos didžiulį potencialą turinčiame krašte vyksta vėžlio greičiu ir dėl to kalta kelis dešimtmečius nusistovėjusi politinė kultūra – rūpintis savais. Visiškai nesvarbu, kokia partija ar politinė organizacija valdo ar valdė Biržų rajoną. „Raudonųjų“, „žaliųjų“, „oranžinių“, „žydrųjų“ , „mėlynųjų“ ar skirtingų paukščių simboliais pažymėtųjų elgesys buvo ir yra kone identiškas.

Į gerai apmokamus postus – savi

Apie moralią ir „kitokią“ politiką ir dabar daug šnekanti vienos partijos atstovė savo valdymo metu pasekė gausiai kritikuotų pirmtakų keliu. Savivaldybės įstaigų vadovais konkurso būdu tapo bendrapartiečiai arba prijaučiantys tai politinei organizacijai. Ilgametė Biržų rajono politikos yda – skirti į svarbius ir gerai apmokamus postus savus – atnešė daug nuostolių kraštui. Vietoj to, kad jas užimtų profesionalūs vadybininkai, kurie galėtų įvesti tvarką vienoje ar kitoje srityje, ateidavo geri ir svarbiausia savi žmonės. Juokingiausia, kad netekę valdžios politikai po to nuožmiai kritikuodavo ir kritikuoja naujus valdančiuosius, kad tie daro tai, ką prieš tai darė jie patys. Kita vertus, atėję į valdžią per rinkiminę kampaniją taip pat dievagojosi, kad aršiai kovos su švogerizmu. Tačiau šį pažadą pamiršo iš karto po rinkimų.

Daugumoje savivaldybės įstaigų ir įmonių klesti tikra stagnacija. Tačiau jų vadovų keisti niekas neketina. Vienu atveju – tai partijos žmogus, kitu – tiesiog kaimynas, trečiu – artimas draugas. Visi tarsi pripažįsta ir žino, kad jie dirba blogai. Užkulisiuose apie tai šnekama nuolat, tačiau, kai ateina laikas kelti klausimą į viešumą, politikai lyg stručiai sukiša galvas į smėlį. Tiesa, ne visi. Kai kurie naudojasi principu „Geriausia gynyba – puolimas“ ir gina savo partietį bei artimą žmogų tik dėl to, kad jis savas arba dėl politinės naudos. Šioje vietoje visos moralinės vertybės tiesiog pamirštamos. Kas nuo to nukenčia? Biržų krašto žmonės, kurie negauna tinkamų paslaugų arba trokštamų permainų. Kas laimi? Grupelė savų, kuriems sudaromos šiltnamio sąlygos.

Išvada pirmoji – permainos Biržų rajone prasidės, kai postai bus dalinami pagal profesionalumo lygį, o ne partinę priklausomybę arba „švogerizmo“ principu.

Toliau skaitykite elektroninėje laikraščio versijoje (PDF 3 Eur/mėn.) http://old.skrastas.lt/subscription2/form.php?paper_type=E