Apie virusą, skiepus, gudus, kaukes, kirvį ir muziejų Mėnulyje

„Biržiečių žodžio“ nuotr.
Feliksas Grunskis
Nebūna taip, kad kasdien kas nors neatsitiktų. Kitaip ir būti negali. Juk pasaulis gyvas. Todėl, pakol kvėpuojame, nesnaudžiame. Įvairių malkų priskaldome.

Virusas

Trečiadienį pranešta, kad Lietuvoje COVID-19 virusu užsikrėtė ir serga 1056 žmonės. Nemalonus rekordas. Pranešama, kad virusas jau šienauja kai kurių mokyklų klases, darželių grupes. Rokiškio rajone dėl viruso uždaryta gimnazija. O pasaulyje skiepų nuo viruso kūrėjai lenktyniauja. Tik kol kas lenktynes laimi virusas. Jau buvome suplanavę iš vienos vakcinos gamintojos pirkti vakciną, bet atėjo žinia, jog vakcinos bandymai sustabdyti. Mat vienas savanoris nei iš šio, nei iš to susirgo. Juokauti negalima. Juk ir taip antivakseriai pasauliui dėl skiepų jau įvarė baimių. Skiepai turi būti patikimi.

Baltarusija

Kaimyninėje Baltarusijoje valdžia teroru nori įbauginti žmones, kad jie nebeitų į gatves. Tačiau žmonės dėl suklastotų rinkimų išsižadėjo Lukašenkos. Tik Lukašenka neišsižada valdžios. Todėl muša ne tik vyrus, bet ir moteris. Kitaminčius įkalina, ištremia iš tėvynės. Nuo arešto kaimyninių valstybių diplomatams teko ginti net baltarusę literatūros Nobelio premijos laureatę Sviatlaną Aleksijevič. Lukšenka tai su automatu laksto, tai išankstinius rinkimus žada. Kai kurie mūsų politikai sako, jog mes per daug kišamės į kaimyninės šalies reikalus. Tačiau labai jau gražiai plevėsuoja gudiškose vėliavose Vytis. Toks artimas mūsų Vyčiui, su kuriuo ir mes už savo laisvę į gatves ir mitingus ėjome.

Žiaurus elgesys

Vieną dieną sužinome, kad Lietuvoje yra vietų, kur nelegaliose veisyklose žiauriai elgiamasi su šunims. Kitą dieną ateina žinia, kad Rokiškio rajono socialinės globos namuose už grotų nežmoniškomis sąlygos gal dvi savaites buvo laikomas žmogus. Pagalvoji: kažkas nėra gerai po mūsų saule. Juk tiek apie skriaudžiamus šunelius, tiek apie vyrą už grotų ne vienas žmogus žinojo.

Cukrus

Į Marijampolės cukraus fabriką paryčiais, daužydami langus, lauždami duris, įsiveržė kaukėti vyrai. Neva kitaip į įmonę negalėjo patekti teismo paskirtas įmonės administratorius. Kur nepažvelgsi, labai madingos pasidarė kaukės. Prieš koronaviruso pandemiją su jomis veikė specialiųjų tarnybų darbuotojai. Su jomis eidavo plėšti plėšikai. Dabar visi: ir į bankus, ir parduotuves einame kaukėti. „O tempora, o mores!“ – apie padėtį visuomenėje pareiškė daugiau kaip prieš du tūkstančius metų romėnų politikas, retorikas, filosofas ir rašytojas Markas Tulijus Ciceronas. Lietuviškai šis posakis skamba taip: O laikai, o papročiai! Visai šiuolaikiški žodžiai. Nieko nestebina. Tarsi dviejų tūkstančių metų nebūtų buvę.

Kirvis

O štai Nemunėlio Radviliškio, Biržų rajono mokytojas Vilius Venckūnas pusę Europos nustebino. Mat biržietis prieš šešerius metus Parupės kaime iš kasamos tranšėjos paėmė seno rago gabalą ir jį atidavė archeologams. Keli mokslininkai visaip tą ragą keleris metus tyrė. Ir nustatė, kad tai kirvis, kuris iš šiaurinio elnio rago buvo darytas daugiau kaip prieš trylika tūkstančių metų. Dabar tas kirvis rodomas Vilniuje Nacionaliniame muziejuje. Visi eina žiūrėti ir stebisi, kad prieš trylika tūkstančių metų Biržų rajone buvo labai šalta. Net šiauriniai elniai lakstė. Ką mes žinome?! Gal dar po trylikos tūkstančių metų Mėnulyje, Lietuvos etnografiniame muziejuje bus rodoma fiskar kirvio apdegusi liekanėlė. Gidai muziejaus lankytojams pasakos, kad buvo tokie metai, kai Nemunėlio Radviliškyje buvo taip karšta, jog dalis kirvio išsilydė. Menki juokai. Su mūsų protais, jeigu kas nors neatves mus į protą, tikrai galime žemę supleškinti.