Apie skiepus bei skiepijimo vajų iš Prezidento ir pono Petro lūpų

Redakcijos nuotr.
Feliksas Grunskis.
Ko gero, šios savaitės svarbiausia naujiena – Prezidento Gitano Nausėdos spaudos konferencija. Joje Prezidentas apžvelgė antrus prezidentavimo metus. Daugiausia dėmesio buvo skirta kovai su pandemija. Dėl lėtų vakcinavimo tempų pylos gavo Sveikatos apsaugos ministerija.

Širdies reikalai

Prezidentas užsiminė, kad nebūtų pasirašęs Partnerystės įstatymo, jeigu Seimas būtų jį priėmęs. Mat įstatymo projekte partnerystė beveik prilygo santuokai.

Šalies vadovas apžvelgė užsienio politikos reikalus. Sakė dar negalvojantis apie kandidatavimą į šalies vadovus antrai kadencijai. Šis klausimas per ankstyvas. Apsisprendimui įtakos gali turėti sveikata, kiti planai.

Mums irgi arčiau širdies sveikatos reikalai. Aptarkime vakcinaciją. Kaip kas ją mato. Juk visi dabar apie ją nusimanome.

Vakcinų yra – skiepijimas buksuoja

Prezidentas Gitanas Nausėda sakė, kad iki liepos 12 dienos Lietuvą pasiekė daugiau nei 3 milijonai dozių vakcinų. Tiek užtektų paskiepyti 70 procentų suaugusių šalies gyventojų.

„Aš puikiai prisimenu, kaip prieš tris mėnesius man žmonės sakė: „Sutvarkykite tiekimą, mes suvakcinuosime.“ Tiekimą sutvarkėme. Europos Vadovų Taryboje priimti visi reikalingi sprendimai, Europos Komisija pasirūpino, kad su tais tiekėjais, su kuriais galima pasiekti didesnį tiekimą, su jais susitarta ir viskas vyksta pagal planą“, – sakė šalies vadovas.

Primename, kad viena vakcinos doze dabar yra paskiepyta tik apie 55 procentai suaugusių šalies gyventojų. Tuo pat metu daugiau kaip 800 tūkstančių vakcinų guli šaldytuvuose.

„Mes galime nors ir šiandien, sukvietę visus likusius gyventojus, paskiepiję visomis vakcinomis, kurias tik turime šaldytuvuose, pasiekti 70 procentų suaugusių šalies gyventojų lygį. Manau, kad šiandien nėra aiškaus veiksmų plano, naudojamos tos priemonės, kurios iš esmės jau yra atšipusios, sukami tie patys reklaminiai filmukai, kurių turbūt jau niekas ir nebežiūri“, – tvirtino Prezidentas. Ir sakė: jeigu ir toliau tokiais „vėžlio žingsniais“ vyks vakcinacija, reikės kelti klausimą, kam reikalinga tokia Sveikatos apsaugos ministerija?

Į Prezidento kritiką atsiliepė sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys. Jis aiškino, kad vakcinavimo tempus ministerija stengiasi didinti kasdien. Šiuo metu vyksta glaudus bendradarbiavimas ir su šeimos gydytojais. „Premjerė mane pakvietė, premjerė mane ir iškvies“, – paklaustas dėl atsistatydinimo televizijoms sakė Arūnas Dulkys.

Kaip mums atrodo

Turime sutikti, kad agitacija dėl vakcinacijos buvo ir yra nei šiokia, nei tokia. Šimtus kartų buvo rodoma, kaip adata bedama į petį ir sakoma: „Petys už laisvę!“ Nelabai gundomai atrodė tokie vaizdeliai. Juk ne vienas žmogus, apskritai, bijo adatų. Iš tikrųjų, kai skiepijama, juk nematome ir net nepajuntame, kaip suleidžiama vakcina. Ir patarimas, kad tą dieną negalima skiepo vietos šlapinti, pasirodo nieko vertas. Ištrauktas iš kelių dešimtmečių senumo rekomendacijų. Tokiais patarimais bandoma sugundyti į Palangą atvykusius poilsiautojus? Pasiskiepysi ir nebegalėsi bristi į jūrą?! Pažįstamas biržietis Petras pasakojo, jog viena skiepytoja po pirmo skiepo sakė, kad ne tik skiepo vietos šlapinti negalima, bet negalima dvi dienas gerti alkoholinių gėrimų. Kai žmogus gavo antrą skiepą, tada pats paklausė: kelias dienas negalės gerti alaus? Skiepytoja atsakė, kad bent vieną dieną nuo tokių gėrimų reikėtų susilaikyti. „O štai vakare per televiziją rodė, jog kažkurioje valstybėje po skiepo žmonės „premijuojami“ bokalu alaus arba taurele stipresnio gėrimo“, – stebėjosi pašnekovas. Jo manymu, mūsų sveikatos specialistai pakrikę. Jeigu vienas pasako savo nuomonę, būtinai atsiras kitas, kuris tokį sakymą supeiks. „Vieni kitus kritikuoja, neišradingai agituoja“, – sakė biržietis. Ir prisiminė neseniai „Lietuvos ryto“ laikraštyje perskaitęs Juozo Erlicko rašinėlį, pavadintą „Classika moderna“. Satyrikas rašė: „Skiepinkimos, skiepinkimos, pakol sveiki esma! Nebus laiko mums skiepintis, kada pasimirėsma...“

„Juk ponas Juozas Erlickas moka dainuoti. Paleistų tokią jo dainelę per radijus ir televizijas, visi eitų skiepytis“, – sakė ponas Petras ir pridūrė, kad tuoj stotų ramybė valstybėje. Nereikėtų Prezidentui kritikuoti ministro. Ministrui nereikėtų teisintis. Visi gyventume sveiki ir laimingi.