Apie FACEBOOKĄ, jo vartotojus ir visą skaitmeninį pasaulį

„Biržiečių žodžio“ nuotr.
Feliksas Grunskis
Praėjusio pirmadienio vakarą ne vieną internautą išpylė šaltas prakaitas. Nustojo veikti socialiniai tinklai FACEBOOK bei INSTAGRAM! Nebeįsijungė pokalbių „WhatsApp“ bei „Messenger“ programėlės! Nei rėkti, nei bėgti! Ir nėra kam pasiskųsti! Jokių pranešimų! Kraupi nežinia! Gedimai buvo sutaisyti maždaug po septynių valandų. Ir vėl patekėjo socialinių tinklų bendravimo saulė.

Dabar šis FACEBOOK nulūžimas aptarinėjamas. Yra tikrų žinių, yra ir melagienų. Pasak kai kurių specialistų, pirmadienį atnaujinant sistemą FACEBOOK, dėl žmogiškos klaidos, pradėta rodyti, kad ieškomos svetainės neegzistuoja. Nors tos svetainės sveikos ir gyvos, tik tapo nepasiekiamos. Savų svetainių negalėjo pasiekti ne tik socialinių tinklų vartotojai. Sistema nepažino ir savų darbuotojų. Nebeveikiant FACEBOOKUI, sutriko ir leidimų sistema. Į savo darbo vietas negalėjo patekti platformos darbuotojai, nes nebeveikė jų elektroninės kortelės. Prieš kelias dešimtis metų panašus į vykis buvo vienoje elektrinėje. Sustojus pagrindiniam elektros generatoriui, nebuvo galima įeiti pro duris į atsarginio generatoriaus patalpą, nes durų spyną atrakindavo elektra, tiekiama iš pagrindinio generatoriaus. Teko laužti duris. Ir dabar, kai nebeveikė elektroninės durų atidarymo kortelės, teko ieškoti laužtuvo?

***

Skelbiama, kad dėl septynias valandas trukusio FACEBOOK sutrikimo, šio tinklo įkūrėjo bei savininko Marko Cukerbergo turtas sumažėjo 6 milijardais dolerių. Menkniekis, nes tie 6 milijardai sudaro tik 5 procentus pono Cukerbergo turto. Ir tuos 6 milijardus ne iš kišenės turtuoliui ištraukė, o tiek sumažėjo įmonės akcijų vertė. Netruks tos akcijos atsigauti. Sunkiau atsigauti gali būti kai kuriems socialinių tinklų vartotojams.

***

Vienas pažįstamas guodėsi, kad pirmadienio vakarą, dingus kompiuteryje FACEBOOK paskyrai, išgyveno netekties jausmą. Savo paskyroje per kelerius metus buvo įkėlęs kelis tūkstančius nuotraukų. Bendravo su keliais šimtais draugų. Sveikino kitus su gimtadieniais. Ir pats įvairiomis progomis sulaukė linkėjimų. Kiek parašyta pasvarstymų! Tūkstančiai patiktukų, šypsenėlių, ašarėlių... Toks jausmas, kad sudegė namai su visais dokumentais! Negi viskas taip ėmė ir išgaravo, kaip rytmečio rūkas?! Žmogus sakė, jog iki šiol nejautęs, kad buvo atsidūręs tokioje didelėje priklausomybėje nuo FACEBOOK.

***

Panašu, kad nemenkas FACEBOOK vartotojų būrys patyrė ne tik dvasinių , bet ir turtinių nuostolių. Juk platforma žmonės naudojosi ne tik bendravimui, bet ir prekybai. Užstrigus pačiai platformai, nustojo veikti ir kitos programos, kuriomis buvo prekiaujama. 6 – 7 valandų pasaulinio tinklo prastova turėjo brangiai kainuoti. Tad pono Cukerbergo įmonė gali sulaukti ieškinių dėl patirtų nuostolių. Tokie dalykai virtualiame skaitmeniniame pasaulyje, kuris mus vis labiau suima į savo glėbį. Keistą glėbį: ką tik apglėbė, ir išnyko nieko nesakęs. Mylėjo, ir staiga nugarą atsuko.

***

Valdžios vis aršiau nori viską skaitmenizuoti. Būna, kad užmirštama apie galimus pavojus. Lietuvoje vanduo buvo užliejęs netinkamai įrengtas Registrų centro serverines. Ilgą laiką neveikė kai kurios valstybinės elektroninės sistemos. Ėjome iš proto. Ir nusiraminome. Dabar vis garsiau kalbama, kad reikia atsisakyti grynųjų pinigų. Visas pinigines operacijas patikėti išmaniesiems įrenginiams. Bus mažiau taip vadinamo šešėlio. Daug kas jau ir be valdžios nurodymų vyksta skaitmeniniame pasaulyje. Daugelis už elektrą, internetą, telefoną mokame internetu. Patogu. Nereikia galvos sukti. Įkeli elektros skaitiklio parodymą. Žaibiškai suskaičiuoja, kiek reikia sumokėti. Jau yra ir išmaniųjų elektros skaitiklių, kurių parodymus per nuotolį perskaito elektros tiekėjai. Duosi sutikimą, patys pasiims ir pinigus iš banko sąskaitos. O koks patogumas ir malonumas internetinė prekyba! Geriau būti negali!

***

Gali būti ir blogiau. Pranešama, kad plinta skaitmeninis terorizmas. Įsilaužiama į įmonių ir įstaigų svetaines. Pavagiami duomenys. Reikalaujama išpirkų. Iš patiklių žmonių sukčiai išvilioja bankų duomenis ir pavagia pinigus. Vis dažniau mes gera valdžia leidžiame kitiems elektroninėje erdvėje tvarkyti mūsų asmeninius duomenis. Ir tuos duomenis prarandame. Dėl jų netekties juk neskauda. Pamažu virstame skaitmeninio pasaulio įkaitais. Taip patogu gyventi. Viską galima išspręsti pirštais išmaniojo įrenginio ekrane ar kompiuterio klaviatūroje. Net užpakalio nereikia nuo kėdės pakelti! Ir smegenys beveik neapkrautos!

***

Tačiau kaip atrodys pasaulis, jeigu vieną dieną nustos veikti internetas? Gal taip neatsitiks. Gal. Juk manėme, kad ir FACEBOOK nieko negali nutikti. Sakoma, kad nieko nėra amžino šiame pasaulyje. Tad po skaitmeninio pasaulio galime sugrįžti į akmens amžių? Taip tikrai neatsitiks? Neturėtų! Juk be interneto šių dienų pasaulis išprotėtų!