Ir gėda, ir bėda

Šiukš­lės ke­liau­ja ne į stam­bia­ga­ba­ri­čių at­lie­kų su­rin­ki­mo ir kom­pos­ta­vi­mo aikš­te­les, bet į mies­to ka­pi­nes.
Džiaugs­mas: gra­žė­jan­tys Bir­žai. Tik ne vi­si bir­žie­čiai mies­tą puo­šia. Šiukš­lin­to­jai Bir­žų vaiz­dą ga­di­na, ter­šia gam­tą. Ap­mau­du, bet šiukš­ly­nus vei­sia prie ka­pi­nių. Di­de­lių ga­ba­ri­tų at­lie­kų ir kom­pos­ta­vi­mo aikš­te­lės pa­slau­go­mis ne­si­nau­do­ja. Kaip pa­žei­dė­jus su­tram­dy­ti?

Bir­žų ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės Vie­šo­sios tvar­kos sky­riaus vyr. spe­cia­lis­tė (eko­lo­gė) Jur­gi­ta Bru­niu­vie­nė "Bir­žie­čių žo­džiui" pri­pa­žįs­ta: kar­tais pa­žei­dė­jai ne­su­gau­na­mi. Jie "dar­buo­ja­si" su tam­sa, kai liu­di­nin­kų ne­bū­na. Nors Vie­šo­sios tvar­kos sky­riaus spe­cia­lis­tams kar­tais ir pa­tiems pa­vyks­ta šiukš­lin­to­jus pa­žei­di­mo vie­to­je už­klup­ti. Ne vie­nas jau nu­baus­tas.

– Stam­bia­ga­ba­ri­čių at­lie­kų su­rin­ki­mo ir kom­pos­ta­vi­mo aikš­te­lės pa­dan­gas, ža­lią­sias at­lie­kas prii­ma ne­mo­ka­mai. Gy­ven­to­jai kon­tei­ne­rius tu­ri, už juos mo­ka. Ne­sup­ran­ta­ma to­kia žmo­nių lo­gi­ka. Ri­zi­ka di­des­nė už rū­pes­tį šiukš­les nu­vež­ti, tvar­kin­gai pa­lik­ti, o ne iš­vers­ti drau­džia­mo­je vie­to­je. Juk vis­kas ne ran­ko­mis at­neš­ta, o vež­te su­vež­ta, – var­ty­da­ma nuo­trau­kas, ku­rio­se už­fik­suo­ti šios sa­vai­tės vaiz­de­liai, svars­tė J. Bru­niu­vie­nė.

Eko­lo­gė pri­mi­nė: už at­lie­kų tvar­ky­mo tai­syk­lių pa­žei­di­mą pir­mą kar­tą šiukš­lin­to­jas įspė­ja­mas, o pa­kar­to­ti­nai su­čiup­tas už­si­trau­kia bau­dą. Bau­dos sie­kia nuo 30 iki 600 eu­rų. Gam­to­sau­gi­nin­kai, pri­klau­so­mai nuo šiukš­lin­to­jų lo­bio ra­dy­bų ga­li "pa­ma­lo­nin­ti" dar so­li­des­ne – 4300 eu­rų bau­da.

Eko­lo­gė Jur­gi­ta Bru­niu­vie­nė ir­gi šiukš­lin­to­jams ne­ža­da nuo­lai­džiau­ti. Vie­šo­sios tvar­kos sky­rius im­sis prie­mo­nių. Atk­reip­tas dė­me­sys į vie­tas, kur šiukš­lės at­ve­ža­mos ir ver­čia­mos pik­ty­biš­kai ir nuo­lat. Eko­lo­gė pa­si­gen­da ir bir­žie­čių bend­ruo­me­niš­ku­mo. Daž­nam pri­trūks­ta drą­sos. Bū­ry­je vi­si pik­ti­na­si, o kai lie­ka vie­nas, akis­ta­to­je, liu­di­nin­kui iš­ga­ruo­ja drą­sa. Nors in­for­ma­ci­ja ir ver­tin­ga, bet Vie­šo­sios tvar­kos sky­riaus spe­cia­lis­tai ne­ga­li ja pa­si­nau­do­ti ir pa­žei­dė­jo nu­baus­ti. Spe­cia­lis­tė pri­me­na: žo­di­nio liu­di­ji­mo neuž­ten­ka. Įvy­kis apie pa­žei­di­mą fik­suo­ja­mas raš­tiš­kai. Liu­di­nin­kas pri­va­lo įvar­din­ti ne tik die­ną, va­lan­dą, bet ir sa­vo var­dą, pa­var­dę.

– Mes ne­no­ri­me baus­ti. No­rė­tu­me, kad žmo­nės keis­tų sa­vo blo­gus įpro­čius ir šiukš­les rū­šiuo­tų tvar­kin­gai, – sa­kė J. Bru­niu­vie­nė.

Bir­žie­tė Re­gi­na Mi­siū­nie­nė pik­ti­na­si: įsta­ty­mas gi­na šiukš­lin­to­jus. Jų vei­dų ne­ga­li­ma fik­suo­ti nei mo­bi­liuo­ju te­le­fo­nu, nei fo­toa­pa­ra­tu. Pa­rei­gū­nai jai pa­ta­rė pa­ste­bė­jus pa­žei­dė­ją skam­bin­ti te­le­fo­nu 112.

– Kol pa­skam­bin­siu, kol pa­rei­gū­nus at­siųs, šiukš­lin­to­jo ir pė­dos bus atau­šu­sios, – įsi­ti­ki­nu­si Mi­siū­nie­nė.

Prieš ke­le­rius me­tus bir­žie­tė Mi­siū­nie­nė iš Ap­lin­kos mi­nist­ro ga­vo pa­dė­ką. Pas­te­bė­ju­si prie ko­lek­ty­vi­nių so­dų su­sto­ju­sį au­to­mo­bi­lį, ku­rio sa­vi­nin­kas ėmė krau­ti au­to­mo­bi­lio pa­dan­gas, mo­te­ris au­to­mo­bi­lį nu­fo­tog­ra­fa­vo. Gam­to­sau­gi­nin­kai ne­tru­ko iš­siaiš­kin­ti ir nu­sta­ty­ti ap­lin­kos ter­šė­ją pa­žei­dė­ją.