
Naujausios

Ilgesinga fleitos melodija, suskambusi prie ne vieną kaimo dešimtmetį menančio akmens, pakvietė anglininkiečius ir visus vasaros šventės „Tėviškės takais“ svečius prisiminti Anglininkų krašto istoriją.
Bėgantys metai, pasak Širvėnos seniūnijos kultūros darbuotojos Redos Arnašienės, keičia žmonių ir kaimų istorijas. Vyresnioji karta pamažu iškeliauja į kapų kalnelius, vaikai bei anūkai išsibarsto po didžiuosius Lietuvos miestus, išskrenda laimės ieškoti į svečias šalis. Laukuose išsibarsčiusios vienišos kaimų sodybos nyksta, o kartu su jomis ir kaimų vardai.
Anglininkų bendruomenės nariai seniai svarstė, kaip juos įamžinti, kaip priminti palikuonims buvusių kaimų istorijas. Greičiau imtis darbų paskatino LR Seimo iniciatyva 2019-uosius metus paskelbti vietovardžių metais. Kadaise melioratorių į kaimo sankryžą atgabentas didžiulis akmuo su ant jo nubraižytomis buvusio J. Janonio vardo kolūkio ribomis, tiko labiausiai. Anglininkiečių iniciatyva čia buvo pritaisyta paminklinė lenta su ant jos iškalinėtais jau išnykusių kaimų pavadinimais. Net dvylikoje kaimų jau nebėra nei gyventojų, nei trobesių – tik plyni laukai.
Gausiai susirinkusiems anglininkiečiams prisiminimus žadino, ne vienam ir ašarą išspaudė garsiai skaitomi jų pavadinimai: Bartašiškis, Dominiškis, Galintiškis, Griauželiai, Grundeliškis, Judiškis, Keibiškis, Pavariškis, Varnupis, Vanagiškis, Žalgiris, Žiūriškis. Paminėtos ir tuose kaimeliuose gyvenusių žmonių pavardės. Deja, nebe visus jų gyvetojus prisimena vietos žmonės.
Paminklinę lentą atidengęs Anglininkų bendruomenės pirmininkas Gediminas Arnašius ir seniūnaitis Arūnas Linkevičius bei renginio vedėja Reda Arnašienė tikisi, jog ateinančios kartos pratęs jų tradiciją ir ant akmens iškals kitų kaimų pavadinimus, kad jie bent taip nepasimirštų.
Šeštadienio popietę prie akmens su paminkline lenta buvo uždegta atminimo žvakutė išnykusių kaimų gyventojams, jau iškeliavusiems į Amžinybę. Anglininkų kaimo folkloro ansamblio „Sodiečė“ nariai (vad. Laima Aukštuolienė) pakvietė daina prisiminti praeitį. Iš kartos į kartą perduodamose dainose minimi išnykusių ar benykstančių šio krašto kaimų pavadinimai.
Sveikinimo žodį tarę Seimo nariai Viktoras Rinkevičius ir Audrys Šimas džiaugėsi įamžintais kaimų pavadinimais, nes „be praeities nėra dabarties“. Politikai sakė tikintys gražiai besitvarkančios Anglininkų bendruomenės ateitimi.
Su ilgesiu kaimiečiai šventės metu vienas kitam pasakojo savo vaikystės, prabėgusios jau išnykusiuose kaimuose prisiminimus, gailėjo takiukų pagal Dunojėlį, pavasarį žibutėmis pasipuošusių kalnelių, šlapių dvarpievės durpynų, vidurvasarį akis traukdavusių gėlių darželių…
Visagalis laikas, pasak vaikystę jau išnykusiame Dominiškyje leidusios Editos Lansbergienės, negailestingai keičia pasaulį, bet jis „negali pakeisti to, kas dar mumyse gyva, kas neramina, kas pargrįžta sapnais, kas skauda“. Odę Dominiškiui parašiusi Edita pastebi, jog „gyventojus melioracija išvarė iš sodybų, o gamtos ir nepriveikė“, nes jos mylimą Dunojėlį bebrai pavertė visu Dunojum“. Pasak Editos Lansbergienės, „prie šio akmens susirinkę žmonės gali kiekvieną akmeny iškaltą vardą atgaivinti, gali čia sudėti odę savo kaimui, savo viensėdžiui, išbrauktam iš vietovardžių registro, bet ne iš atminties…“. Tereikia padaryti nedaug – perduoti atminimą vaikams, anūkams ir savo pasakojimais parvesti juos į žemę, kur buvo kuriama jų giminės istorija.
Tokiomis viltį pažadinančiomis mintimis palydėti šventės dalyviai grįžo į Anglininkų bendruomenės kiemelį, kad kartu pavakarotų, pasiklausytų vietos meno mėgėjų dainų bei svečių iš Biržų – netradicinio folkloro grupės „Navija“ (vad. . R. Kudelkienė-Misevičė) koncerto, muzikantų iš Rokiškio.
